Polska

Bilety na InterCity za drogie? Przewoźnik zapowiada podwyżkę o prawie 20%

Grzegorz Ułan
Bilety na InterCity za drogie? Przewoźnik zapowiada podwyżkę o prawie 20%
7

Bilety na pociągi PKP InterCity już są drogie, ale niedługo zdrożeją jeszcze bardziej. Nasz przewoźnik tłumaczy zbliżającą się podwyżkę, rosnącymi kosztami działalności, głównie związanymi ze znaczącą zmiana cen energii elektrycznej, która to jest głównym kosztem przewoźnika.

Wczoraj PKP InterCity poinformował o udostępnieniu dwóch aplikacji mobilnych na Androida i iOS - PKP.appka i PKP Intercity, dziś podzielił się gorszą wiadomością, a mianowicie znaczącymi wzrostami cen za bilety na przejazdy koleją.

PKP InterCity wyjaśniając konieczność wprowadzenia podwyżek, podaje przede wszystkim poziom dotychczasowych wzrostów cen energii:

W porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18%. Przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną, a co jest tego konsekwencją - na wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity. Należy także zwrócić uwagę na najwyższy od wielu lat poziom inflacji, która za listopad tego roku wyniosła 17,5%, a także stały wzrost stóp procentowych.

O ile wzrosną dokładnie ceny biletów na pociągi PKP InterCity? Zależy od rodzaju pociągów. I tak, najwyższa podwyżka dotyczy pociągów EIP, czyli Pendolino - wzrost o 17,8%, dalej dla kategorii EIC - 17,4%, a najniższy wzrost cen biletów będzie dotyczył przejazdów w kategorii TLK/IC - 11,8%. To bilety jednorazowe, z kolei bilety odcinkowe podrożeją o średnio 10%.

Aby nieco zrównoważyć tę podwyżkę, InterCity wydłuży okres obowiązywania oferty Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max, bez zmiany ich cen. Od teraz będzie można z nich korzystać od północy we wtorek do godz. 24:00 w czwartek - do tej pory było to do godziny 15:00. Oferty te umożliwiają dowolną liczbę przejazdów pociągami PKP Intercity w okresie ich ważności.

Jednocześnie przewoźnik zwraca uwagę w swoim komunikacie, że to dopiero druga systemowa korekta cen biletów w PKP InterCity w przeciągu ostatniej dekady. Od kiedy nowe ceny biletów na PKP InterCity? Nowy cennik ma wejść w życie od 11 stycznia 2023, a więc już za tydzień.

Źródło: PKP InterCity.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu