Polska

Dynamiczny cennik biletów już we wszystkich pociągach PKP InterCity. Ile zapłacimy za popularne odcinki?

Grzegorz Ułan
Dynamiczny cennik biletów już we wszystkich pociągach PKP InterCity. Ile zapłacimy za popularne odcinki?
Reklama

Nie bójmy się tego określenia - to istna rewolucja w cenniku biletów za przejazdy pociągami PKP InterCity. Dynamiczny cennik biletów nie jest co prawda nowością, ale zmiany, które weszły dziś w życie odmieniają zupełnie ten system.

Po raz pierwszy InterCity wprowadził dynamiczny cennik biletów w lipcu zeszłego roku, zastępując nim dotychczasowy system sprzedaży uzależniony od wcześniejszego zakupu biletów - 30 dni lub 7 dni przed odjazdem.

Reklama

Po nowemu wprowadzono trzy poziomy cen: Super Promo, Promo Plus, Promo 30 (bilety tańsze o 30% ), Promo 20 (tańsze o 20%) i Promo 10 (tańsze o 10%). O dostępności każdego z nich decydowała liczba wolnych miejsc na danej trasie kolejowej. Tak więc można było mówić już o znacznie bardziej efektywnym i racjonalnym zarządzaniu wolnymi miejscami.

Jednak zniżki te obowiązywały do tej pory tylko w klasie 2 i tylko w pociągach Express InterCity Premium (EIP) - Pendolino, oraz Express InterCity (EIC), co nawet przy najniższych możliwych cenach biletów i tak sprawiało, że nadal tanio nie było.

Od 5 maja, czyli od dziś dynamiczny cennik biletów obowiązuje we wszystkich pociągach PKP InterCity - Express InterCity Premium (EIP), Express InterCity (EIC), InterCity (IC) i Twoich Linii Kolejowych (TLK),  i to zarówno w 2 klasie, jak i w 1, co często będzie powodowało, iż pierwszą klasą pojedziemy taniej niż drugą, bo może się okazać, iż akurat w pierwszej klasie na dany pociąg sprzedano mniej biletów i jest więcej wolnych miejsc.

Zmienią się też zniżki w poszczególnych poziomach cen: Super Promo, Promo Plus, Promo 45 (bilety tańsze o 45% ), Promo 30 (tańsze o 30%) i Promo 15 (tańsze o 15%), dzięki czemu na niektórych trasach będzie można kupić bilety zaczynające się od 19 zł.

Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity:

Oferta Promo to realna odpowiedź na to, jak planujemy wyjazdy. Cały czas jest grono podróżnych, którzy chcą kupować bilety z wyprzedzeniem. Jednocześnie coraz więcej osób podchodzi elastycznie do planowania podróży i wstrzymuje się z zakupem biletów do ostatnich dni, a nawet godzin przed wyjazdem. Dążyliśmy do tego, żeby przygotować dobrą ofertę dla wszystkich, którzy rozważają podróż naszymi pociągami. Teraz bilety w promocyjnych cenach na wszystkie pociągi PKP Intercity będą dostępne na różnych etapach sprzedaży – po jej uruchomieniu, na kilkanaście dni przed podróżą, jak i na kilka dni przed odjazdem pociągu. Promocyjne bilety można kupić nawet w dniu podróży.

Jak tanio będzie na popularnych trasach? Sprawdźmy, korzystając z wyszukiwarki połączeń InterCity na tej stronie.

Reklama

Jeśli wybieramy się z Warszawy do Poznania w najbliższy weekend - 7 lipca, warto wstać nieco wcześniej i wybrać podróż pociągiem o godzinie 4:48, bo ten przejazd w 2 klasie kosztuje trzy razy mniej niż godzinę później.

W przypadku, gdy odłożymy podróż na następną sobotę - 14 maja, możemy wstać później i kursem o 7:57 pojedziemy taniej w 1 klasie niż w 2 klasie. Późniejsze godziny są droższe, choć to też nie jest regułą - na przykład wyjazd do Wrocławie w ten sam dzień o 9:48 jest tańszy niż o 7:15 i 10:25 i to też w 1 klasie.

Reklama

Tak to działa na wszystkich popularnych kierunkach - do Poznania, Wrocławia, Trójmiasta czy Krakowa. Tu podałem przykłady weekendowe, ale zaobserwowałem, iż w przypadku kursów w środku tygodnia, bilety są tańsze w późniejszych godzinach, czyli poranne kursy mają zwykle większe obłożenie niż w weekendy.

Tak więc pozostaje już tylko popracować nad punktualnością i podróżowanie po Polsce pociągami być może w końcu stanie się prawdziwą alternatywą do innych środków transportu.

Stock Image from Depositphotos.
Źródło: PKP InterCity.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama