Polska

Najlepsze sposoby na kupno biletu PKP online

Grzegorz Ułan
Najlepsze sposoby na kupno biletu PKP online
Reklama

Wielkimi krokami zbliża się gorący dla wielu z nas okres przedświąteczny i związane z nim podróże do swoich rodzin. Jeśli nie korzystacie w tym celu z własnego samochodu, w większości skorzystacie z pewnością z naszych kolei. Postanowiłem więc sprawdzić, najlepsze sposoby na kupno biletu PKP przez Internet, bez konieczności stania w kolejkach na dworcach.

Jak kupić bilet PKP online na komputerze w przeglądarce

Jeśli kupujecie bilet PKP z wyprzedzeniem, najlepiej i najwygodniej kupicie go na kanapie z laptopem na kolanach.

Reklama

Bilety na pociągi PKP Intercity

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszą stroną do sprawdzania rozkładu jazdy i kupowania biletów na pociągi Intercity - TLK, InterCity, Express Intercity i Express Intercity Premium oraz regionalnych przewoźników, był serwis https://rozklad-pkp.pl. Strona średnio wygodna, średnio funkcjonalna i bardzo ociężała, dlatego odkąd zarówno Intercity jak i koleje regionalne dorobiły się własnego panelu do wyszukiwania połączeń i kupowania biletów, korzystam już bezpośrednio tylko z nich.

Jeśli kupujemy bilet na pociągi Intercity, warto najpierw zalogować się na swoje konto na stronie https://bilet.intercity.pl/, gdyż po wyszukaniu interesującego nas połączenia i tak będziemy musieli to zrobić, po drodze akceptując wciąż zmieniające się regulaminy i tracąc przy tym wyniki wyszukiwania.
Kiedy mamy już to za sobą, możemy przejść do wyszukiwarki połączeń na tej stronie, po wybraniu odpowiednich opcji połączenia wrócimy już na zalogowane konto w serwisie przeznaczonym do kupna biletu.
Mamy tu do wyboru wszystkie połączenia według zadanego wcześniej kryterium, wraz z ceną biletu za przejazd każdą z klas. Od jakiegoś czasu cennik biletów na pociągi PKP Intercity jest dynamiczny (uzależniony od aktualnego zapełnienia danego kursu), więc nie kierowałbym się tutaj koniecznością kupowania biletu dużo wcześniej. Może się okazać, że za bilet kupiony tydzień wcześniej zapłacicie mniej niż miesiąc wcześniej. Tutaj warto na bieżąco kontrolować sytuację i... po prostu trzymać rękę na pulsie!

Bilety na pociągi kolei regionalnych

Co w przypadku, gdy nasza podróż jest łączona, a więc po skończonej podróży pociągiem dalekobieżnym pozostaje nam podróż kolejami regionalnymi? W tym wypadku najlepiej skorzystać ze stron regionalnych przewoźników - znajdziecie je bez problemu w sieci. Przede wszystkim dlatego - o czym sam się przekonałem ostatnio, iż można tak kupić taniej bilet. Dla przykładu podam Koleje Mazowieckie, na które ostatnio kupowałem bilet do Wołomina - wiedziałem, że będę wracał tego samego dnia, ale nie wiedziałem, o której.

Jednak po wprowadzeniu szacunkowego czasu jaki potrzebowałem, serwis sam zaproponował mi bilet strefowy czasowy, o którego istnieniu nie miałem wcześniej pojęcia. Było on dużo tańszy niż bilet tam i z powrotem, i uprawniający do nieograniczonych przejazdów przez 4 godziny w tej relacji, co mi w zupełności wystarczyło na podroż tam, załatwienie sprawy i powrót.

Jak kupić bilet PKP na telefonie

Kupno biletu PKP na telefonie przydaje się już w trasie, przy zmianie planów czy znacznych opóźnieniach naszego głównego pociągu. Z tego ostatniego powodu wolę kupować bilety na przewozy regionalne, będąc już w trasie i w zależności od punktualności mojego składu zaopatrywać się w bilet na dalszą podróż w telefonie.

Reklama

Portfele mobilne do kupowania biletów PKP

Jest kilka portfeli mobilnych, które oferują kupno biletu PKP - wymienię tylko SkyCash czy mPay, jednak jakoś nigdy nie mogłem się przekonać do tego typu aplikacji, wychodząc z założenia być może błędnego, ale uważam, że jak coś jest do wszystkiego to część z tego zwykle jest… wiadomo do czego. Niemniej są, działają i można kupić w nich bilet zarówno na koleje regionalne, jak i na pociągi Intercity.

KOLEO - dedykowana aplikacja mobilna do kupowania biletów PKP

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o jednej z dedykowanych do kupowania biletów PKP aplikacji mobilnych jaką jest KOLEO, która doczekała się ostatnio opcji kupna biletów na pociągi PKP Intercity.
Reklama
Koleo to znakomita aplikacja do zakupu biletów. Prosty interfejs, wygodna obsługa, opcja płacenia za pośrednictwem Apple Pay — to tylko niektóre z jej atutów. Niestety, jak lwia część polskich aplikacji do zakupów biletów na pociąg — tutaj również możecie czasem dojść do ściany ze względu na brak wsparcia dla przewoźnika, z którego usług zechcecie skorzystać.

Portal Pasażera - uniwersalna aplikacja do kupowania biletów PKP

Skoro KOLEO nie ma jeszcze wszystkich regionalnych przewoźników, to zawsze można skorzystać z innej — bardziej uniwersalnej — aplikacji do kupowania biletów, jaką jest Portal Pasażera.
Dlaczego jest bardziej uniwerslaną? Nie trzeba tu bowiem znać stron wszystkich przewoźników w Polsce. Wystarczy wpisać interesującą nas trasę, a aplikacja pod przyciskiem kup bilet zamieszcza już za nas odpowiednie linki. Przekierowują nas one już bezpośrednio do stron właściwego przewoźnika, gdzie możemy kupić bilet w ten sam sposób, co w przeglądarce na komputerze.
BILKOM

Jedna z tych aplikacji, której prawdopodobnie nie powinno zabraknąć u żadnego regularnego pasażera polskich pociągów. BILKOM, poza zakupem biletów, pozwala w łatwy sposób sprawdzić, kiedy odjeżdża dany pociąg, jakie są jego przystanki oraz ile kosztuje bilet. Aplikacja jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS, co umożliwia korzystanie z niej na różnych typach urządzeń — zarówno tych mniejszych (smartfonach) jak i większych (tabletach). Dodatkowo, BILKOM oferuje możliwość korzystania z kodów promocyjnych, które pozwalają na zakup biletów w niższej cenie — i wszystko to bezpośrednio z poziomu aplikacji!

Bilety PKP Intercity w aplikacji JakDojadę

Jak dojadę to platforma, która od lat jest pierwszym wyborem wielu użytkowników jezeli chodzi o sprawdzanie rozkładów jazdy komunikacji miejskiej i zakup biletów. Od niedawna też oferuje ona łatwiejszy zakup biletów PKP Intercity! Po wybraniu polecenia "Kup bilet" — użytkownicy zostają przekierowani na stronę przewoźnika, wprost do zakupu właściwego biletu. Jak Dojadę  od lat dba o to, by podróżowało się łatwiej i przyjemniej. I choć nie sfinalizujemy jeszcze całej transakcji bezpośrednio z poziomu ich aplikacji, to takie wyszukiwanie i generowanie gotowych linków jest ogromnym ułatwieniem dla każdego, komu zależy na wygodzie i jak najszybszej finalizacji takich transakcji!

Reklama

--
Adresy do sklepów, gdzie pobierzecie wymienione we wpisie aplikacje mobilne, znajdziecie na każdej z podlinkowanych stron przewoźników czy portfeli SkyCash lub mPay.
Stock Image from Depositphotos.

Aktualizacja: 29.04.2023

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama