Felietony

Podejrzewasz, że Twój dostawca internetu oszukuje na transferze? Zwróć się do Komisji Europejskiej!

Michał Majchrzycki
Podejrzewasz, że Twój dostawca internetu oszukuje na transferze? Zwróć się do Komisji Europejskiej!
Reklama

Ilekroć przeglądam fora internetowe, zastanawiając się nad wyborem dostawcy internetu, włos mi się najczęściej jeży na głowie. Trudno znaleźć operator...


Ilekroć przeglądam fora internetowe, zastanawiając się nad wyborem dostawcy internetu, włos mi się najczęściej jeży na głowie. Trudno znaleźć operatora, z którym nie byłoby żadnych problemów. Najczęściej wypowiadający się internauci narzekają na drobne rzeczy, jednak niestety zdarzają się też poważne, mówiąc kolokwialnie, wałki. Nimi właśnie chce zająć się w najbliższym czasie Komisja Europejska. Masz problem z dostawcą internetu? Zgłoś się do KE!

Reklama

Właśnie ruszył europejski program, którego zadaniem jest sprawdzenie jakości usług internetowych. Badanie obejmie wszystkie kraje UE, a także kilka nienależących do Unii. Nas interesuje jednak Polska, która została objęta programem we współpracy z komisarz Neelie Kroes zajmującej się Agendą Cyfrową. Osoby, które chciałyby sprawdzić swój internet muszą się jednak pośpieszyć - liczba miejsc ograniczona.

W całej Polsce KE chce zbadać zgłoszenia przyjęte od 7 tys. mieszkańców. Jak dotąd głosiło się już ponad 400 osób. W sumie, w całej UE zbadanych zostanie 100 tys. internautów, którzy zgłosili się do programu. Osoby oprócz możliwości udziału w badaniach będą otrzymywać raporty na temat prędkości internetu, który zapewnia ich dostawca. Badani otrzymają również specjalne urządzenie o nazwie SamKnows Whitebox, które po podpięciu do łącza będzie sprawdzać prędkość transferu.

Po co KE prowadzi badania? Odbywają się one w ramach Agendy Cyfrowej, czyli programu mającego za zadanie „znacząco przyczynić do wzrostu gospodarki UE oraz przynieść korzyści wynikające z epoki cyfrowej wszystkim grupom społecznym”. Innymi słowy, europejscy urzędnicy chcą poprawić działanie rynku cyfrowego w Europie, w tym jakość usług internetowych.

Program testujący łącza będzie trwał 2 lata. W jego ramach wykonywane będą testy prędkości wielowątkowego pobierania i wysyłania w oparciu o protokół HTTP, dostępności łącza, strat w pakietach (ICMP i UDP), jak również czasu ładowania stron i szybkości strumienia wideo. KE zapewnia, że w ramach badań nie będą zbierane żadne prywatne dane wolontariuszy, a testy przeprowadzane będą w czasie, gdy użytkownik nie będzie korzystać z łącza.

Aby wziąć udział w programie KE, wystarczy zarejestrować się na stronach SamKnows. Tam też znajdziemy więcej informacji na temat prowadzonych badań.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama