Spotify

Jest ich coraz więcej i słucha się coraz wygodniej - podcasty w Spotify

Konrad Kozłowski
Jest ich coraz więcej i słucha się coraz wygodniej - podcasty w Spotify
14

Nie w pierwszej kolejności, ale podcasty dotarły także do polskiej oferty Spotify. Gdzie je odnaleźć? Czy można dodać własny podcast do Spotify? Jakie podcasty są warte uwagi? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o podcastach na Spotify.

Obecność podcastów w Spotify pozwala pozbyć się jednej aplikacji, która służy tylko w tym celu. Największą korzyścią takiego hybrydowego rozwiązania jest zdecydowanie możliwość słuchania na przemian muzyki i podcastów w ramach jednych playlist. Podcasty można streamować lub pobierać do pamięci urządzenia, a od dłuższego czasu posiadają one dedykowaną sekcję w zakładce Biblioteka w mobilnym Spotify. Na komputerze znajdują się na końcu listy.

Polecamy: Nie wierzyłem w Spotify, ale ich nowe funkcje sprawiają, że słucham jeszcze więcej

Podcasty w Spotify na smartfonie

W zależności od tego, do jakich podcastów chcecie dotrzeć na smartfonie, będziecie mogli wybrać jedną z trzech zakładek w dolnym menu:

  • Home - tutaj w kategorii Nowe odcinki podcastu znajdziecie listę polecanych nowych odcinków obserwowanych przez Was podcastów. Lista przewijana jest poziomo
  • Wyszukiwanie - wpisując konkretną nazwę podcastu możecie wyszukiwać podcasty, natomiast w sekcji Przeglądaj wszystkie obecny jest skrót Podcasty, który zaprowadzi Was do pełnego katalogu audycji w Spotify
  • Biblioteka - zakładka Podcasty to miejsce, gdzie znajdziecie pełną, chronologiczną listę wszystkich nowych odcinków Waszych ulubionych podcastów, listę pobranych plików oraz zestawienie wszystkich obserwowanych przez Was podcastów

Na urządzeniach mobilnych możemy pobierać poszczególne odcinki podcastów i słuchać ich bez połączenia z siecią.

Podcasty w Spotify na komputerze

Jeśli chcecie przejrzeć katalog podcastów, musicie wybrać zakładkę Przeglądaj w aplikacji Spotify na komputerze, a następnie kliknąć na Podcasty (drugie od lewej na poziomej liście). Ulubione podcasty znajdziemy w zakładce Biblioteka wybierając Podcasty. W pierwszej sekcji mamy możliwość przejrzeć wszystkie obserwowane przez nas podcasty w Spotify a w drugiej te, które Spotify nam poleca na podstawie tego, czego słuchamy.

Sterowanie odtwarzaniem podcastów w Spotify

Podczas słuchania podcastu zmienia się widok ekranu odtwarzania na smartfonie i paska w aplikacji dla komputerów. Zamiast przeskakiwania pomiędzy utworami (poprzedni/następny) dysponujemy opcją przewinięcia 15 sekund w przód lub w tył. Przycisk odtwarzania losowego zmienia się w kontrolkę prędkości odtwarzania, natomiast zapętlenie odtwarzania zmienia się w wyłącznik czasowy. Co ciekawe, przy podcaście nie ma łatwego dostępu do kolejki odtwarzania (schowana na liście rozwijanej u góry ekranu), ponieważ Spotify zamieniło skróty z szybkim udostępnianiem.

Dodawanie własnego podcastu do Spotify

Ci, którzy zdążyli już sprawdzić katalog podcastów w Spotify, mogli zauważyć, że oferta nie zawiera wszystkich podcastów, które znajdziemy w innych miejscach. Może to dotyczyć mniej popularnych podcastów, bo na dzień dzisiejszy zaległości zostały przez Spotify nadrobione. Wszystko to dzieje się jednak za sprawą polityki stosowanej przez Spotify - każdy dostępny do odsłuchania podcast został tam dodany przez administrację Spotify.

Odpowiedzialny za dział podcastów zespół podejmuje decyzje o tym, które podcasty znajdą się w Spotify, a które nie. To wyklucza możliwość dodawania swojego podcastu do Spotify przez użytkowników za pomocą linka RSS. W efekcie katalog nie może równać się z tym, co znajdziemy przede wszystkim w iTunes czy na innych otwartych platformach, ale jak napisałem wcześniej, trudno mi było wskazać rażące braki w katalogu, bo ostatnie miesiące to dynamiczne działania platformy w uzupełnianiu asortymentu.

Polecane podcasty

Lista słuchanych podcastów zależy od naszych upodobań i zainteresowań. Podcasty mogą dotyczyć wydarzeń bieżących, świata seriali i filmów, technologii, nauki czy polityki. Wśród tych, których słucham najczęściej znajdą się ukazujący się codziennie The Daily od New York Times'a, The Vergecast, czyli przegląd informacji technologicznych ze specyficznym komentarzem, wersje mówione (Spoken Edition) od Wired - News, Culture, Business i Science, Podcast Unlocked o tematyce wokół Xboxowej. To oczywiście nie wszystkie, ale te dla mnie najważniejsze. Niestety, nie każdy z nich jest dostępny w Spotify.

Czytaj też: Co daje, a czego nie darmowa wersja muzycznego serwisu streamingowego Spotify?

Czy byłbym skłonny do porzucenia aplikacji Pocket Casts i Grover Podcast. Raczej nie, gdyż zarządzanie nimi w Spotify nie jest tak wygodne (przede wszystkim kolejkowanie i filtrowanie nowych odcinków). Wyraźnie widać, że podcasty są wciąż dodatkiem w Spotify, który może zwiększyć aktywność użytkowników, a nie kluczowym argumentem przy ich zdobywaniu. Niemniej, dla osób słuchających podcastów sporadycznie Spotify może okazać się dobrym wyborem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu