Na początku marca Apple i Google poinformowały o zmianach, jakie wprowadzone zostają w ich sklepach App Store i Google Play. Dotyczą one aplikacji traktujących o koronawirusie. Te muszą pochodzić od organizacji rządowych lub uznanych instutucji medycznych. Inne nie mają zgody na dostęp do sklepów. Kto by się spodziewał, że los tego typu aplikacji podzieli jeden z najpopularniejszych odtwarzaczy podcastów.
Jak informuje serwis Reclaim The Net, z Google Play zniknęła jedna z najpopularniejszych aplikacji podcastowych dostępnych na Androida. Podcast Addict, które pojawiało się często na AntyApps, a wzmiankę o nim znajdziecie też w tekście Konrada Co to jest podcast i czego warto słuchać, ze sklepu Google zniknęło w miniony weekend. Powód? Koronawirus i wytyczne Google Play, które zabraniają udostępniania aplikacji informujących COVID19 a nie są tworzone przez organizacje rządowe i uznane instytucje medyczne. Xavier Guillemane, twórca Podcast Addict, udostępnił na Twitterze zrzut ekranu z powiadomieniem, jakie otrzymał od Google. Firma informuje, że jeśli Guillemane chce przywrócenia Podcast Addict do Google Play, musi przedstawić dowody na to, że aplikacja jest zatwierdzona przez rząd/organizacje medyczne lub usunąć wszystkie odniesienia do COVID19 znajdujące się w odtwarzaczu.
Here's the notification I got this morning... pic.twitter.com/UJF20ZnaPw
— Podcast Addict (@PodcastAddict) 16 maja 2020
Autor dodaje, że Google chce udostępnienia Podcast Addict w zupełnie nowej wersji, jako osobnego produktu w Google Play, a to oznacza dodatkowe kłopoty. Podcast Addict, według niego, pobrano do tej pory ponad 9 mln razy (w Google Play pokazuje +5 mln razy) a jego ocena utrzymuje się na poziomie 4,7 z przeszło 5000 tys. recenzji i wieloma komentarzami. 9 lat ciężkiej pracy nad rozwojem aplikacji i jej udostępnianiem pójdzie w takiej sytuacji na marne. W chwili obecnej aplikację możecie pobrać bezpośrednio, w formie pliku APK, który jest udostępniany przez jej twórcę.
In the meantime if you want to install the official version of the app you can do it from here: https://t.co/bKR7nrEfW4
It uses the official signature, so you'll be able to get future update from the Play Store (if it come back to the store)— Podcast Addict (@PodcastAddict) 17 maja 2020
Jedna z najpopularniejszych aplikacji podcastowych znika z Google Play. Kuriozalna polityka firmy w sprawie koronawirusa uderza w twórców, m.in. Podcast Addict
Co Guillemane ma teraz zrobić? Podcast Addict nie jest aplikacją, która hostuje podcasty, czy zajmuje się ich produkcją i dystrybucją. Działa jak inne tego typu odtwarzacza — pozwalając użytkownikom na wyszukiwanie i odsłuchiwanie interesujących ich treści. Uruchomiona cała procedura odwołań może potrwać od kilku do kilkudziesięciu dni. Przez ten czas nikt nie może pobrać aplikacji z Google Play, a dotychczasowi użytkownicy będą też mieli utrudniony do niej dostęp — m.in. do opcjonalnych zakupów w aplikacji.
Pytanie tylko dlaczego Google wybiórczo traktuje twórców aplikacji i brnie za bardzo w absurdy swoich decyzji? Jak pokazuje serwis Reclaim The Net, w Podcastach Google bez problemu znajdziemy audycje traktujące o koronawirusie i COVID19, które nie są tworzone przez organizacje rządowe, czy uznane instytucje medyczne. Nie wspomnę o samej wyszukiwarce, czy YouTube — choć w tym ostatnim przypadku słowa koronawirus i COVID19 są na cenzurowanym i twórcy usilnie starają się je zastępować innymi wyrazami.
Aktualizacja 19.05
W całej sprawie głos zabrał Hiroshi Lockheimer z Google odpowiedzialny za Androida, Chrome oraz Chrome OS. W swoim wpisie na Twitterze przeprosił wszystkich fanów i użytkowników Podcast Addict i całą sytuację tłumaczył skomplikowanymi procedurami związanymi z walką z dezinformacją w sprawie COVID19. Aplikacja znów jest dostępna w Google Play i można z niej korzystać bez problemów.
Apologies to Podcast Addict fans today. We are still sorting out kinks in our process as we combat Covid misinformation, but this app should not have been removed. Carry on with your podcasts, folks! ?♂️
— Hiroshi Lockheimer (@lockheimer) 19 maja 2020
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu