Polska

Polscy artyści wierzą, iż hejt w sprawie podatku od smartfonów nie jest głosem społeczeństwa

GU
Grzegorz Ułan
38

Niemal w ostatniej chwili w projekcie ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego autorstwa Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z listy urządzeń objętych nowym podatkiem wykreślone zostały smartfony. Okazuje się jednak, iż artyści nie odpuszczają tematu i wystosowali apel w sprawie przywrócenia ich do tej listy.

Projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego wprowadzający dodatkową opłatę do sprzedawanych urządzeń trafił do Rządowego Procesu Legislacyjnego na początku maja. Ustawa ta przede wszystkim rozszerza opłatę reprograficzną o nowe urządzenia, które pojawiły się w użytku na przestrzeni wielu ostatnich lat. Przedstawia się ona następująco wraz z opłatami:

Typ urządzenia lub czystego nośnika Wysokość opłaty w %
Zestaw urządzeń audio lub audio-wideo z funkcją nagrywania lub odtwarzania nośników zewnętrznych 4
Radio z funkcją nagrywania lub odtwarzania nośników zewnętrznych 4
Odtwarzacz audio lub audio-wideo z funkcją nagrywania lub odtwarzania nośników zewnętrznych 4
Inne urządzenie audio lub audio-wideo z funkcją nagrywania lub odtwarzania nośników zewnętrznych 4
Komputer stacjonarny 4
Komputer przenośny (w tym laptop, netbook, notebook), tablet i podobne urządzenia 4
Nagrywarka CD, DVD, BluRay i podobne urządzenia 4
Telewizor z funkcją nagrywania lub odtwarzania nośników zewnętrznych 4
Dekoder telewizji cyfrowej z funkcją nagrywania 4
Odtwarzacz wideo lub audio-wideo z funkcją nagrywania lub odtwarzania nośników zewnętrznych 4
Komputerowy nośnik pamięci masowej (dysk twardy, SSD i podobne nośniki) 4
Przenośny elektroniczny nośnik pamięci (pendrive, karta pamięci i podobne nośniki) 4
Zapisywalna płyta optyczna (płyta CD, DVD, BluRay i podobne nośniki) 4
Zapisywalny cyfrowy nośnik pamięci wideo (kaseta, taśma i podobne nośniki) 4
Maszyny skanujące albo kopiujące w ilości od 0 do 1 kopii albo skanów na minutę 4
Maszyny skanujące albo kopiujące w ilości od 2 do 99 kopii albo skanów na minutę 4
Maszyny kopiujące albo skanujące w ilości od 100 kopii albo skanów na minutę 2
Czytniki książek elektronicznych e-book, plików PDF i podobne urządzenia 2
Cyfrowe aparaty fotograficzne z niewymienialnymi obiektywami 2
Papier kserograficzny 1

 

Zabrakło na niej smartfonów, co nie spodobało się artystom. Trudno się temu dziwić, bo to właśnie z tego podatku od smartfonów byłyby największe wpływy. W swoim apelu artyści podają przykład wpływów z opłaty reprograficznej w Niemczech - 332 mln euro, Francji - 277 mln euro, Włoch - 127 mln euro i Węgier - 27 mln euro. W Polsce z kolei jest to 1,6 mln euro.

Argumentując uwzględnienie smartfonów w opłacie reprograficznej, wskazują je jako dzisiejsze centra kultury, i że to właśnie one powinny stanowić podstawę wsparcia dla artystów w postaci tej „symbolicznej” opłaty. Uważają przy tym, że opłata ta nie powinna wpłynąć na ceny smartfonów, gdyż ich producenci „mają możliwość odliczenia jej od swoich wielkich zysków”.

Co ciekawe, w tym samym apelu możemy przeczytać, iż artyści czują się zastraszeni hejtem, który wylał się w ostatnim czasie w internecie na pomysł wprowadzenia podatku od smartfonów, ale jego źródła dopatrują się ze strony producentów i sprzedawców elektroniki.

Wierzymy, że politycy rozumieją rolę i potrzeby polskiej kultury i apelujemy do nich o poparcie dla kompletnego systemu rekompensat i wsparcia dla artystów. Producenci i hurtownicy elektroniki nie zaprzestali torpedowania projektu ustawy, a artyści są teraz atakowani ze zwielokrotnioną mocą. Czujemy się zastraszani. Mało kto ma w tej chwili odwagę wypowiadać się publicznie w kwestii wsparcia dla kultury. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ten hejt jest w dużej mierze sztucznie podsycany i na szczęście nie jest to głos polskiego społeczeństwa. Poparcie dla systemu wsparcia artystów szybko ukróci tę nagonkę. I o to poparcie apelujemy.

Osobiście mam jednak inne odczucia. Śledzę dyskusje na ten temat na różnych portalach, serwisach społecznościowych, blogach i również pod wpisami na Antyweb w Waszych komentarzach. To prawda, że producenci straszą podwyżkami, ale główny opór jest po stronie społeczeństwa i spowodowany jest samym faktem  siłowego i odgórnego zrzucania się na wsparcie dla wszystkich artystów i przez wszystkich użytkowników smartfonów, niezależnie od tego czy i w jaki sposób z tych dóbr kultury korzystają.

Pod apelem podpisały się chyba wszystkie organizacje czy zrzeszenia artystów w Polsce. Jego pełny tekst możecie przeczytać na stronach jednego z nich - STOART.

Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu