Media

Podarował 15 milionów dolarów długu na wizji - mój mistrz!

Grzegorz Marczak
Podarował 15 milionów dolarów długu na wizji - mój mistrz!
57

John Oliver to osoba, która prowadzi LastWeekTonight. Jeden z moich ulubionych programów, które staram się na bieżąco śledzić. Oliver to mistrz w mówieniu o trudnych rzeczach, ale w łatwy sposób.

Dopiero dziś trafiłem na odcinek, w którym John Oliver podarował blisko 15 milionów dolarów długu na wizji (niestety nie mam na tyle czasu aby oglądać regularnie). Cały program poświęcony był długom i kredytom. Jak zwykle u niego w dość barwny, ale i prosty sposób opowiedział o zawiłościach tej branży i handlu długami. Następnie poinformował wszystkich, iż założył firmę, skupującą długi. Założył stronę z jednym obrazkiem i niedługo później dostał ofertę wykupu długu medycznego kilku tysięcy ludzi. Za dług o wartości ok 15 milionów dolarów zapłacił niecałe 60 tysięcy dolarów. Następnie na wizji przekazał cały dług do organizacji, która zajmie się jego umorzeniem. Ogłosił, że jest to największy giveaway na wizji w historii telewizji.

Dlaczego o tym piszę? John Oliver w przeciwieństwie do otaczających nas mediów, pełni w społeczeństwie bardzo ważną rolę. Poprzez naprawdę dobry jakościowo i merytorycznie program, edukuje społeczeństwo na temat trudnych zagadnień, poruszając takie tematy jak właśnie kredyty, brexit, Doping, plany emerytalne, demokracja, tolerancja. Nie brakuje też oczywiście tematów czysto rozrywkowych, ale w każdym z nich niezależnie od złożoności ekipa programu robi bardzo dobry research, dzięki któremu jest on w stanie nawet skomplikowane rzeczy przedstawić w zrozumiały dla kowalskiego sposób.

Polecam kapitalny odcinek o dziennikarstwie:

Dlatego właśnie uważam, że John Oliver to mistrz przez duże M. Łączy rozrywkę z edukacją przy czym część rozrywkowa służy przyswojeniu wiedzy i jednocześnie budowie atrakcyjnego programu. Niemal idealny kompromis w czasach, w których media zapominają o swojej roli i skupiają się jedynie na rozrywce przyciągającej masy. Niestety to między innymi media spowodowały, iż społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte na wszelkiej maści populizm. Ten trend dzieje się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dlatego tak bardzo potrzebujemy więcej takich postaci jak John Oliver aby nawet przysłowiowemu Kowalskiemu otworzyć oczy na otaczający go świat.

Jeśli nie znacie LastWeekTonight to gorąco zachęcam do odwiedzenia ich kanału na Youtube. Język angielski jest w tym przypadku niezbędny, ale w dzisiejszych czasach nie trzeba chyba tego tłumaczyć.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

mediadziennikarstwohot