Moje przemyślenia

Podanie hasła do konta w Netfliksie to przestępstwo - nowe prawo w USA

Szymon Barczak
Podanie hasła do konta w Netfliksie to przestępstwo - nowe prawo w USA
15

W Nashville w Tennessee, stolicy muzyki country, uchwalono ustawę mówiącą, że dzielenie się loginem i hasłem do usług typu Netlix, które umożliwiają korzystanie z treści multimedialnych objętych prawem autorskim, jest nielegalne. Nowe prawo nie zostało stworzone przez samorząd stanu, a zaproponowane...

W Nashville w Tennessee, stolicy muzyki country, uchwalono ustawę mówiącą, że dzielenie się loginem i hasłem do usług typu Netlix, które umożliwiają korzystanie z treści multimedialnych objętych prawem autorskim, jest nielegalne. Nowe prawo nie zostało stworzone przez samorząd stanu, a zaproponowane przez przemysł muzyczny i filmowy, a następnie podpisane przez gubernatora Tennessee. Pomysłodawcy nowej ustawy stwierdzili, iż mają nadzieję, że pozostałe stany również wdrożą tego typu prawo u siebie.

Nowe przepisy mają w zamyśle stanąć na drodze takim procederom jak masowa sprzedaż dostępu do pojedynczego konta - pirat wykupuje abonament, a następnie odpłatnie udostępnia dostęp do swojego konta w cenie mniejszej niż oferowana przez dostawcę usługi, która pomnożona przez liczbę interesantów daje zyski. Mimo tego, wprowadzone właśnie prawo dotknie także tych, którzy udostępniają sobie loginy i hasła na zasadzie koleżeńskiej, ale także karane będą mogły być małżeństwa czy pary współdzielące jedno konto.

Dostawca tego typu usług, np. Netflix po stwierdzeniu współdzielenia konta - połączenia z różnych IP, dwa połączenia jednocześnie etc. - będzie mógł po prostu udać się do sądu i założyć pozew danej osobie, a nie będzie to specjalnie trudne, bo serwis będzie zwolniony z konieczności namierzania użytkownika - użytkownik jest przecież zarejestrowany w serwisie i zebrane są logi związane z jego połączeniami w ramach usługi.

Jaka była motywacja gubernatora Billa Haslama? Stwierdził on, że w zasadzie nie zapoznał się z nowym prawem, ale gdy usłyszał, że ma ono za zadanie walczyć z piractwem, to je podpisał, bo zależy mu na tym, by ludzie nie łamali praw autorskich. Mitch Glazier, executive vice president of public policy w RIAA powiedział, że prawo takie było konieczne, bo przemysł muzyczny oszacował, że współdzielenie kont przez użytkowników doprowadzi w przeciągu 10 lat do obniżenia zysków z 15 do 7 miliardów. Jak dla mnie brzmi to śmiesznie :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Netflix