Google

Po raz pierwszy Android wyprzedza iOS pod względem ruchu generowanego w sieci

Jan Rybczyński
Po raz pierwszy Android wyprzedza iOS pod względem ruchu generowanego w sieci
25

Apple pierwszy zrozumiał na czym polega system mobilny i pierwszy wprowadził sklep z aplikacjami na taką skalę, chociaż pomysł sklepu się początkowo Jobsowi nie podobał. Google z Androidem musiał gonić Apple, stopniowo dostosowując go do tabletów, nadrabiając zaległości w aplikacjach mobilnych, czy...

Apple pierwszy zrozumiał na czym polega system mobilny i pierwszy wprowadził sklep z aplikacjami na taką skalę, chociaż pomysł sklepu się początkowo Jobsowi nie podobał. Google z Androidem musiał gonić Apple, stopniowo dostosowując go do tabletów, nadrabiając zaległości w aplikacjach mobilnych, czy w liczbie sprzedanych tabletów. Wszystkie te cele zostały osiągnięte już jakiś czas temu. Teraz dołączył do nich jeszcze jeden, ale istotny - ruch generowany w sieci przez urządzenia z systemem Android wyprzedził iOS.

Warto o tym szerzej wspomnieć, bo to istotna statystyka. Android ilościowo już dawno wyprzedał iOS, jednak ilość nie równa się jakość. Wielokrotnie zwracano uwagę na fakt, że system Android znajdziemy na wielu urządzeniach, które nie dorastają do miana prawdziwych smartfonów. Popularność to w dużej mierze zasługa telefonów za złotówkę kupowanych od operatora jako kolejny telefon przy zmianie abonamentu i podpisaniu nowej umowy. Wielu użytkowników korzysta z tego rodzaju smartfonów, jak z telefonów z poprzedniej epoki, ograniczając się do dzwonienia i pisania SMS.

Wszystko to sprawia, że liczby urządzeń iOS nie da się porównać wprost z liczbą urządzeń z Androidem, jeżeli chcemy uwzględnić zaangażowanie użytkowników w korzystanie z urządzenia. Z tego powodu, iOS znacząco przewyższał Androida pod względem generowanego ruchu w sieci, pomimo mniejszej liczby urządzeń. Zwykle posiadacz iPhone czy iPada znacznie intensywniej korzystał ze swoich urządzeń mobilnych, niż właściciel taniego telefonu z małym ekranem czy tabletu z Biedronki. Tim Cook nawet żartował sobie z Androida pod tym kątem:

I don’t know what these other tablets are doing. They must be in warehouses, or on store shelves, or maybe in somebody’s bottom drawer!

Jednak i na tą statystykę przyszedł czas. Według NetMarketshare, który swoje statystyki opracowuje na bazie 160 milionów miesięcznych wizyt w jego sieci, Android właśnie przegonił iOS pod względem generowanego ruchu. Oznacza to, że Android ma również bardzo wielu heavy userów, którzy grzebią w sieci ze swoich telefonów i tabletów. To właśnie tego rodzaju użytkownicy przyciągają deweloperów i napędzają ekosystem mobilny. Jest to więc niewątpliwy sukces dla Androida, o wiele istotniejszy, niż ilość aktywacji urządzeń z tym systemem. Oczywiście zależnie od sposobu pomiaru, według innego serwisu prowadzącego statystyki, Android wciąż może być na drugim miejscu. Uważam to za mniej istotne, niż sam fakt, że obie platformy się mniej więcej równoważą i pod wieloma względami mogą konkurować ze sobą jak równy z równym.

Apple pozostał jeszcze jeden niezdobyty bastion, który jeszcze długo pozostanie nieosiągalny - zyski jakie generuje sprzedaż urządzeń mobilnych, a co za tym idzie, możliwość inwestowania w R&D. Nawiasem mówiąc, mam wrażenie, że ostatnio tej przewagi nie widać w praktyce tak jak kiedyś, co nie znaczy, że jej nie ma i nie objawi się z dużą siłą prze najbliższej, albo kolejnej premierze sprzętu mobilnego.

Na informację trafiłem w serwisie Android Authority.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu