Google

Nowy interfejs Dokumentów Google już dostępny

Konrad Kozłowski
Nowy interfejs Dokumentów Google już dostępny
12

Zapowiadane zmiany w wyglądzie usług Google zachodzą szybciej niż się tego spodziewaliśmy. Nowe wersje sklepu Google Play, map i przeglądarki Chrome dla Androida są już dostępne, podobnie jak webowa odsłona Dysku Google. Teraz nadszedł czas na wprowadzenie nowych odsłon menadżerów Dokumentów, Arkusz...

Zapowiadane zmiany w wyglądzie usług Google zachodzą szybciej niż się tego spodziewaliśmy. Nowe wersje sklepu Google Play, map i przeglądarki Chrome dla Androida są już dostępne, podobnie jak webowa odsłona Dysku Google. Teraz nadszedł czas na wprowadzenie nowych odsłon menadżerów Dokumentów, Arkuszy i Prezentacji Google.

Google zdecydowało się na podobny krok, którego dokonało w przypadku aplikacji mobilnych - dla systemów iOS i Android udostępnione zostały osobne aplikacje dedykowane każdemu z typów dokumentów. Taka decyzja nie przypadła wszystkim użytkownikom do gustu, choć moim zdaniem dzięki temu znacznie wygodniejsze jest teraz przełączanie się pomiędzy aplikacjami, w których otwarte są różne dokumenty. Najwyraźniej podobne doświadczenie, zdaniem Google, potrzebne jest także na komputerze.

Dlatego Dokumenty, Arkusze i Prezentacje zyskały teraz poświęcone im podstrony. Ich interfejs wyraźnie nawiązuje do omawianego podczas Google I/O Material Designu. Górna belka koloru niebieskiego, zielonego lub żółtego (sugerującego z jakimi plikami mamy teraz do czynienia) zawiera także przyciski pozwalające na szybkie dotarcie do innych kategorii plików i Dysku Google (trzy kreski przy lewej krawędzi ekranu) oraz przełączanie widoku plików, sortowanie i otwarcie selektora plików. W ustawieniach zdecydujemy między innymi o włączeniu trybu offline dla plików.

Selektor plików jest niewielkim oknem wyświetlanym "nad" poprzednią zawartością i umożliwia przeglądanie zawartości folderów na Dysku Google pod kątem konkretnego typu plików i dokumentów. Tutaj też można przesyłać nowe pliki i umieszczać je katalogach.

Nowy widok przygotowany został także pod kątem obsługi dotykowej, co potwierdza obecność ikonki trzech kropek w prawym dolnym rogu miniaturki każdego z dokumentów. Po jej naciśnięciu wyświetlone zostaje kontekstowe menu zawierające takie opcje jak zmiana nazwy pliku, jego usunięcie i otwarcie w nowej karcie. Ten sam efekt osiągniemy poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na komputerze. Prawy dolny róg skrywa przycisk pozwalający na szybkie utworzenie nowego dokumentu danego typu.

Google poinformowało także, że adres docs.google.com przestanie niedługo odnosić się do Dysku Google i przekierowywać będzie właśnie na nową wersję Dokumentów Google.

Nowe Dokumenty, Arkusze i Prezentacje od Google.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu