Artykuł sponsorowany

Po 10 latach zmieniłem kablówkę na internet stacjonarny z Play i nie żałuję

Kamil Pieczonka
Po 10 latach zmieniłem kablówkę na internet stacjonarny z Play i nie żałuję
1

Nie wszyscy pewnie zdają sobie pewnie z tego sprawę, ale Play od jakiegoś czasu rozpoczął oferowanie nowej usługi, a mianowicie stacjonarnego dostępu do internetu. Jest on realizowany przy pomocy łączy kablowych, a dostępność usługi można sprawdzić na dedykowanej stronie. Miałem okazję przetestować tę usługę i sprawdzić jej możliwości w codziennym użytkowaniu, dlatego postanowiłem podzielić się z wami swoimi wrażeniami. A skorzystać zdecydowanie warto – szczególnie teraz, ponieważ Play proponuje obecnie aż trzy promocje na dostęp do internetu, o których opowiem na końcu artykułu.

Zamówienie i montaż urządzenia dostarczonego przez Play

Zamówienie złożyłem przez internet pozostawiając tylko swój numer telefonu, na który po dwóch godzinach zadzwonił konsultant, z którym dopełniłem resztę formalności. Na drugi dzień przyjechał kurier z umową, a już po godzinie dostałem kolejny telefon, aby umówić się na montaż urządzenia dostępowego. Po trzech kolejnych dniach mogłem się cieszyć z dostępu do sieci z prędkością 600 Mbps. Sam montaż trwał około 30 minut, wykonano go bardzo profesjonalnie i z zachowaniem obecnych środków bezpieczeństwa – co jest bardzo istotne w obecnych czasach. Montażysta był w maseczce i dbał o odpowiedni odstęp,  po podłączeniu urządzenia do gniazdka w ścianie oraz konfiguracji routera z wbudowanym modemem pozostawił informacje potrzebne do zalogowania się do sieci. Cały proces przebiegł zatem bardzo sprawnie, a od pierwszego kontaktu do montażu minął niespełna tydzień, to świetny wynik.

Krótkie omówienie routera i jego możliwości

Dostarczone przez Play urządzenie to router z wbudowanym modemem kablowym - Technicolor CGA2121, który jest w zasadzie wszystkim co będzie wam potrzebne aby korzystać z internetu. Modem bez problemu radzi sobie z synchronizacją sygnału z prędkością 600 Mbps, która jest porównywalna z łączami światłowodowymi. Do tego mamy tutaj 4 porty LAN o przepustowości 1 Gbps każdy, do których można podłączyć dodatkowe urządzenia, a także WiFi w standardzie 2.4 GHz i 5 GHz.

Warto też odnotować fakt, że operator daje nam pełny dostęp do ustawień routera. Jeśli zatem chcecie zmienić sobie nazwę sieci WiFi (SSID), przekierować wybrane porty, ustawić zasady dostępu dla poszczególnych urządzeń, czy np. skonfigurować kontrolę rodzicielską to możecie to zrobić wpisując w przeglądarkę domyślny adres - 192.168.0.1. Jak widać też na poniższym screenie, urządzenie obsługuje standard 802.11ac, czyli pozwala na na transfery w paśmie 5 GHz z szybkością nawet 1,3 Gbps.

Ustawienia kontroli rodzicielskiej też są dosyć rozbudowane, pozwalają na blokowanie poszczególnych słów kluczowych, całych domen, a także na ograniczenie czasu dostępu do internetu dla poszczególnych urządzeń bazując na adresie sprzętowym (MAC) urządzenia.

Ustawień jest oczywiście znacznie więcej, jak w każdym nowoczesnym routerze, więc nikt nie powinien narzekać. Co jednak jeszcze bardziej istotne, urządzenie jest bardzo stabilne, jak widać na obrazku poniżej działa u mnie bez przerwy praktycznie od dnia montażu, czyli już blisko 3 tygodnie. W tym czasie nie miałem żadnych problemów z przerwami w dostępie do internetu. Za to również należy się duży plus.

Testy przepustowości po LAN i WiFi

Wybierając najwyższy pakiet oferujący prędkość nawet 600 Mbps liczyłem się z tym, że trudno będzie go w pełni wykorzystać bo nie każda usługa będzie w stanie zapewnić odpowiednią przepustowość po swojej stronie. Okazuje się jednak, że nie jest tak źle, w zależności od pory dnia przepustowość testowana z komputera podłączonego tzw. skrętką (LAN 1 Gbps) bez problemu osiągam wartości w granicach 450-600 Mbps przy pobieraniu i  60 Mbps przy wysyłaniu. Trudno mi sobie wyobrazić zastosowanie, w którym miałaby to być za mała prędkość.

Jeśli zaś chodzi o WiFi, to przy takich przepustowościach trzeba już mieć urządzenie, które potrafi zrobić z tego użytek. Tablety i telefony  z obsługą WiFi w paśmie 5 GHz bez większych problemów osiągają nawet 370 Mbps co jest granicą przepustowości standardu 802.11ac w konfiguracji 2x2. Trudno poczytać to za jakąkolwiek wadę, bo to nadal więcej niż kiedykolwiek będziemy potrzebować. Na dowód poniżej zamieszczam jeszcze zrzut ekranu z testu Speedtest.net.

Zastosowania wymagające dużej przepustowości

Chwilowy transfer w czasie testów to jednak nie wszystko. Przede wszystkim liczy się stabilność tej prędkości. To docenią szczególnie wszyscy Ci, którzy musieli kiedyś na czas testów pobrać na komputer 2 czy 3 gry, z których każda zajmuje ponad 50 GB. Instalacja gier zarówno na platformie Steam, GOG czy Epic przebiega bez problemów, a transfery przekraczają z łatwością 400 Mbps.

Podobnie jest w przypadku aplikacji streamingowych, które pozwalają zapisać poszczególne filmy czy odcinki seriali w pamięci notebooka, tabletu czy telefonu. Pobieranie w ramach aplikacji Netflix odbywa się z pełną szybkością łącza.

Internet stacjonarny Play w pakiecie 600 Mbps oferuje prędkość wysyłania na poziomie  60 Mbps, a to szczególnie istotny parametr dla osób, które publikują swoje filmy w sieci. Wysyłanie wideo na YouTube odbywa się z pełną prędkością łącza, a to oznacza, że film trwający 5 minut w rozdzielczości 1080p zajmujący około 1 GB prześlemy w czasie niespełna 3 minut. Tak, akurat wystarczy czasu aby zrobić sobie herbatę przez publikacją w mediach społecznościowych ;-).

Inny istotny aspekt każdego połączenia internetowego to niski ping, który ma największy wpływ na to, jak szybko pojawi nam się strona WWW. Jak widzieliście na powyższym screenie, ping wynosi w granicach 13-15 ms w zależności od serwera, z którym się łączymy. W grach może to być nieco więcej, bo wiele zależy od tego jakie połączenie ma serwer, na którym gramy. Ja żadnych problemów w trakcie rozgrywki sieciowej nie zauważyłem.

Zastosowania wymagające stabilnego połączenia

Na temat stabilności połączenia już nieco wspominałem, przez blisko 3 tygodnie testów nie miałem żadnej awarii i nie było konieczności resetowanie routera. Nie było też żadnych problemów z dostępem do sieci internet, a to szczególnie istotne w moim przypadku. Od marca pracuje praktycznie tylko zdalnie i stabilne połączenie internetowe jest dla mnie kluczowe. Podobnie jak dla mojego dziecka, które korzysta z nauki zdalnej. Nie odnotowaliśmy żadnych problemów z działaniem takich aplikacji jak MS Teams, Skype, Google Meet czy Zoom. Również w sytuacji gdy korzystaliśmy z tych usług równolegle.

Stabilność połączenia ma też znaczenie w przypadku korzystania z usług streamingu, Netflix czy Amazon Prime, z którego można w Play korzystać na preferencyjnych warunkach przez pierwsze pół roku, działają bez zarzutów. Nie odnotowałem sytuacji gdy nagle przez spadek przepustowości pogarszała się jakość obrazu, na co szczególnie czuły jest również YouTube.

Kilka słów na temat PLAY NOW TV BOX

W ramach dostępu do usługi internetu stacjonarnego za dodatkowe 10 PLN miesięcznie można też zamówić usługę PLAY NOW TV BOX. To nowe rozwiązanie pozwalające na oglądanie telewizji przez internet za pośrednictwem niewielkiego dekodera, który wystarczy połączyć z siecią WiFi. W pakiecie za 10 PLN mamy dostęp do podstawowego pakietu kanałów. Są to nie tylko kanały dostępne w ramach cyfrowej telewizji naziemnej, ale również kilka kanałów dodatkowych jak chociażby Eleven Sports 3 i 4, Nicktoons, Comedy Central czy MTV. Dodatkowo można wykupić też dostęp do płatnych kanałów na czele z HBO. Poza dostępny jest pakiet SPORT (do obejrzenia Formuła 1 oraz ligi piłkarskie na kanałach Eleven Sport 1-4, Motowizja HD, Extreme Sports) za 15 PLN miesięcznie, NEWS (TVN24 i TVN24 BiS, BBC World News) za 10 PLN miesięcznie, KIDS (Cartoon Network, Boomerang, Paramount, Nickelodeon) za 10 PLN oraz pakiet EXTRA, w którego skład wchodzą między innymi kanały BBC First, BBC Earth, AXN HD, AMC, Polsat Crime+Investigation, Kino Polska i Sci-Fi za 20 PLN.

Warto też docenić fakt, że PLAY NOW TV Box oparty jest na systemie Android i pozwala nie tylko korzystać z telewizji, ale też dodatkowych aplikacji, w tym również tych oferujących streaming. W ramach 2-letniej umowy z Play, przez pół roku abonenci zyskają dostęp do usługi HBO Go oraz Amazon Prime za darmo oraz dostęp do sklepu z aplikacjami Google Play. To całkiem ciekawa alternatywa dla innych tego typu rozwiązań oferujących usługi Smart TV.

Podsumowanie testów, koszty, dodatkowe usługi

Warto na koniec wspomnieć jeszcze o kosztach tej usługi. Oferta Play jest bardzo prosta, do wyboru mamy 3 pakiety z prędkością 150 Mbps, 300 Mbps oraz 600 Mbps, w cenach odpowiednio 35, 45 i 55 PLN. To cena po uwzględnieniu rabatów, 5 PLN za zgody marketingowe oraz drugiej 5 PLN za fakturę elektroniczną. Poza tym na początek trzeba jeszcze ponieść koszty instalacji, które wynoszą 50 PLN i są doliczane do pierwszej faktury.

Patrząc na cennik konkurencji trudno znaleźć lepszą ofertę. Mam u siebie wybór pomiędzy trzema operatorami telewizji kablowej i to właśnie Play oferuje najlepsze warunki cenowe, co pewnie w perspektywie czasu przysporzy mu klientów. Sporym plusem dla części z nas może być też dostęp do telewizji internetowej za 10 PLN miesięcznie, co pozwala zrezygnować np. z kablówki, jeśli i tak telewizję oglądacie tylko okazyjnie, tak jak ja.

Na początku mówiłem o promocjach, które oferuje obecnie operator. Jest ich w tym momencie aż trzy, dlatego możecie skorzystać z tej, która Wam najbardziej odpowiada. Jeśli zdecydujecie się podpisać umowę z Play na 2 lata (24 miesiące) to przez pierwsze 3 miesiące będziecie mieć dostęp do internetu za darmo. Dodatkowo w ramach aktualnej promocji z okazji Black Week, podpisując umowę do 2 grudnia 2020 roku pośredni pakiet internetu o szybkości 300 Mbps dostępny jest za 40 PLN miesięcznie. Wraz z trzema miesiącami gratis średnia opłata w całym okresie umowy wyniesienie 37 PLN miesięcznie. To najlepsze oferta na rynku. Opłata za użyczenie sprzętu wynosi 0 PLN, a jedyna opłata na start to koszt instalacji – 50 PLN. Taka oferta jest w tej chwili bezkonkurencyjna.

Jednocześnie jeszcze do końca roku można podpisać umowę na internet stacjonarny w Play w każdym pakiecie na czas nieokreślony. To świetna oferta dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania albo dla studentów, którzy wynajmują mieszkanie. Okres wypowiedzenia takiej umowy to standardowy miesiąc.

Natomiast jeśli potrzebujecie kompleksowej oferty na internet i telewizję to warto skorzystać ze świątecznego pakietu internet + telewizja PLAY NOW TV. Przy umowie na 2 lata  opłata za obie te usługi nie będzie pobierana przez pierwsze 3 miesiące, a dodatkowo w ramach promocji zyskacie dostęp do HBO Go na 3 miesiące za darmo oraz Amazon Prime na 6 miesięcy, również za 0 złotych. Po okresie promocji koszt pakietu PLAY NOW TV to zaledwie 10 PLN, oznacza to, że obie usługi w zestawie z najszybszym pakietem internetu 600 Mbps kosztują 65 PLN miesięcznie (a w zasadzie 56,87 PLN uwzględniając 3 darmowe miesiące).

Reasumując, ja z internetu w Play jestem bardzo zadowolony, zmieniłem operatora po ponad 10 latach współpracy i nie żałuję. Wy też nie będziecie.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu