Polska

Plebiscyt polskiej gazety wygrała kandydatka, która... nie istnieje. Zrobiło ją AI

Krzysztof Rojek
Plebiscyt polskiej gazety wygrała kandydatka, która... nie istnieje. Zrobiło ją AI
10

Plebiscyt Polska Press wybuchł organizatorom w twarz, kiedy okazało się, że przyznali statuetkę osobie... wygenerowanej przez AI.

Do czego może być wykorzystane AI? Cóż - może posłużyć do nauki, może pomagać nam w codziennej pracy, pisząc maile i tworząc prezentacje, może tworzyć muzykę, obrazy, a nawet - pisać kod komputerowy. Jeżeli jednak chcemy - może tez posłużyć do tworzenia scamów. W końcu ludzie nie od dziś nabierają się na telefony od policji/wnuczka/rodziny, więc jeżeli AI wygeneruje nam fikcyjną postać, można za jej pomocą oszukać naprawdę sporo ludzi. Jedna z aktywistek Sieci Obywatelskiej, Martyna Regent, postanowiła sprawdzić, czy AI może posłużyć do realizacji jej planu na udowodnienie czegoś w plebiscycie Polski Press.

Agata Bąk to zdjęcie, opis stanowiska i nic więcej. Tyle wystarczyło, by nabrać Dziennik Bałtycki

Media z grupy Polski Press co jakiś czas organizują plebiscyty, takie jak "Osobowość Roku" w regionach, w których działają poszczególne media w grupie. Celem Sieci Obywatelskiej było pokazanie, że konkursy te to tak naprawdę sposób na biznes. Głosuje się w nich bowiem za opłatą. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by wykupić sobie kliknięcia i zagłosować samemu na siebie. Postanowiono to udowodnić, generując zdjęcie i opis stanowiska nieistniejącej osoby, a następnie - sprawiając, by wygrała.

Zgłoszeniu nie towarzyszyło żadne uwiarygodnienie - AI stworzyło tylko zdjęcie i opis stanowiska.

W redakcji Dziennika nikt nie pokusił się o jakiekolwiek sprawdzenie, czy zwycięzca plebiscytu faktycznie istnieje. Zaproszenie na galę wysłano... SMS'em. Czego to dowodzi? Cóż, z jednej strony, AI odegrało ważną rolę w całym procederze, ale myślę, że w tym wypadku wszystkie oczy zwrócone są na należącą do Orlenu sieć Polska Press i standardy ich plebiscytów. Jeżeli szybkie wyszukanie kandydata w Google ujawniłoby przekręt, to jaką realną wartość ma tak przyznana statuetka?

Myślę, że każdy może na to odpowiedzieć sobie sam.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu