Konsole

Wszystko, co już wiemy o PlayStation 5

Paweł Winiarski
Wszystko, co już wiemy o PlayStation 5
12

Jeszcze nie ochłonęliśmy do końca po pojawieniu się na rynku mocniejszej wersji ostatniej konsoli Sony - PlayStation 4 Pro, a już pojawiają się informacje o jej następcy. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystko, co wiemy już o PlayStation 5.

Obecna generacja konsol, którą reprezentują PlayStation 4 i Xbox One powoli zbliża się do końca. Oba urządzenia debiutowały na rynku 5 lat temu, więc okolice 2020 roku wydają się dość realne jeśli chodzi o premierę nowych wersji obu maszyn. Początkowo wydawało nam się, że ulepszone, mocniejsze odsłony w postaci PlayStation 4 Pro i Xbox One X wydłużą trochę żywot obecnej generacji konsol, tymczasem niewiele na to wskazuje. Spodziewałbym się raczej, że takie wypuszczanie "połówek" będzie po prostu standardem w kolejnych latach i prędzej czy później doczekamy się również PlayStation 5 Pro.

Tymczasem w sieci pojawia się coraz więcej plotek dotyczących PlayStation 5, które dodatkowo podgrzała informacja o tym, że Sony nie pojawi się na targach E3 2019. To może oznaczać, że szykuje własną imprezę na której...pokaże nową konsolę. Jeśli faktycznie jest coś na rzeczy, w następnych tygodniach i miesiącach będą pojawiać się kolejne przecieki dotyczące nowego urządzenia przeznaczonego do elektronicznej rozrywki. Dlatego postanowiłem stworzyć ten wpis, który będę na bieżąco aktualizował o nowe przecieki i informacje, by któregoś dnia znalazła się tu ostatecznie oficjalna specyfikacja PlayStation 5, data premiery i cena konsoli wraz z zestawem tytułów startowych, które będziemy mogli ograć.

Oto wszystko, co już wiemy o PlayStation 5.

Specyfikacja PlayStation 5

Nowa konsola Sony musi poradzić sobie z grami w rozdzielczości 4K i animacją w 60 fps-ach. To ligowe minimum, którego oczekują gracze i poziom do osiągnięcia patrząc na wydajność obecnych na rynku układów dla PC-tów. Plotki dotyczące podzespołów, jakie znajdą się w PlayStation 5 są dość spójne. Konsola miałaby otrzymać ośmiordzeniowy układ Ryzen Zen+ oraz procesor graficzny z architekturą Vega. RAM to natomiast GDDR6. Należy jednak pamiętać, że jeśli faktycznie konsola miałaby pojawić się za dwa lata, Sony raczej zdecyduje się na podzespoły przystające do PC-towego standardu gamingowego 2020 roku.

Dlaczego PlayStation 5 nie będzie celować w rozdzielczość 8K?

Pamiętacie jak reklamowano obecną generację konsol, zanim PlayStation 4 i Xbox One pojawiły się na sklepowych półkach pod koniec 2013 roku? 1080p i 60 fps nie udało się osiągnąć, przynajmniej jeśli chodzi o standard konsolowej rozgrywki na obu konsolach. PlayStation 4 Pro i Xbox One X obiecywały jeszcze więcej, a z tym niestety jak sami widzicie jest różne. Skalowane 4K lub brak 60 fpsów to niestety częste kompromisy, z którymi musimy się pogodzić. Po pierwsze 8K jest więc poza zasięgiem jakichkolwiek sprzętów gamingowych, a co dopiero konsol które muszą być konkurencyjne cenowo dla mocnych PC-tów. Po drugie kto z nas za dwa lata będzie posiadał ekran 4K, skoro dopiero nieśmiało przesiadamy się na rozdzielczość 4K. Należy też pamiętać, że "zwykli" ludzie zmieniają telewizory pod kątem jakości nadawanych w telewizji programów (wciąż). A tu w temacie 4K jest wciąż słabo, choć oczywiście temat ratują takie serwisy, jak chociażby Netflix.

Wygląd PlayStation 5

W sieci jest cała masa obrazków pokazujących prawdopodobny wygląd konsoli PlayStation 5. To jednak jedynie rendery, fanowskie projekty, które ostatecznie nigdy nie pokrywają się z ostatecznym wyglądem sprzętu. A ten jest ważny, w końcu konsola staje się elementem wystroju wnętrza, co doskonale wiedzą producenci i przykładają się do pudełka, w którym zamknięte są podzespoły - starając się jednocześnie stworzyć konstrukcję, która będzie posiadać dobrą cyrkulację powietrza. Nie wiemy więc jeszcze jak będzie wyglądać PlayStation 5, natomiast póki co wyciekły zdjęcia prototypu PlayStation 5.

Zdjęcia okazały się tak zwanym "fejkiem".

Cena PlayStation 5

Kwota, jaką płacimy za konsole do gier nie jest tak naprawdę realnym odzwierciedleniem wartości sprzętu. Z jednej strony musi zwrócić się stworzenie konkretnych części, ich złożenie i tym podobne, z drugiej natomiast lata pracy nad nową konstrukcją. Co więcej, w cenie konsoli znajduje się też cała machina promocyjna, jaką producent musi poprowadzić by zainteresować towarem potencjalnych klientów. Jednocześnie nie może być zaporowa, bo to sprzęt dla wszystkich. Na chwilę obecną analitycy przyglądający się od lat rynkowi gier spekulują, że na premierze PlayStation 5 będzie kosztować nie więcej niż 500 dolarów.

Data premiery PlayStation 5

Jak możecie się domyślić, skoro PlayStation 5 nie zostało oficjalnie zapowiedziane, nie podano również daty premiery sprzętu. Mówi się jednak o okresie marzec-listopad 2020 roku, co oznaczałoby że cykl życia konsoli PlayStation 4 wyniesie 7 lat. Jeśli informacje o dacie premiery sprzętu, które dostarczył RuthenicCookie są prawdziwe, zapowiedziane na PS4 hity takie, jak Death Stranding, Ghost of Tsushima czy The Last of Us Part II mogłyby stać się tytułami startowymi na PlayStation 5. Może się też również okazać, że trafią na PS4 w końcówce jej życia, bo niedługo później pojawić się na kolejnej generacji, w ulepszonej wizualnie wersji. Sony robiło już tak w przeszłości, podobnie postąpił Rockstar przy okazji Grand Theft Auto V czy Blizzard przy konsolowym Diablo III.

Wpis będzie aktualizowany kiedy tylko pojawią się nowe przecieki lub informacje o PlayStation 5.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu