Felietony

PlayStation 5 czy Xbox Series X - która konsola jest brzydsza?

PW
Paweł Winiarski
51

Teoretycznie wygląd konsoli ma najmniejsze znaczenie - a to jednak on, jak i cena sprzętu wywołują największe emocje. Sony pokazało wygląd PlayStation 5 - i cóż. Zgodnie z oczekiwaniami, zdania są mocno podzielone, a w sieci już pojawiły się prześmiewcze memy.

Nie każdy był zadowolony z tego, że Sony tak długo "ukrywało" wygląd PlayStation 5 i ostatnią konferencje w całości przeznaczyło kwestiom technicznym, całkowicie pomijając nawet delikatne sugestie odnośnie tego, jak może wyglądać nowa konsola. Firma pozwoliła by w sieci przewijał się cały czas wygląd wersji developerskiej, która i tak wzbudziła bardzo dużo emocji. Microsoft podszedł do tematu inaczej i oprócz możliwości technicznych bardzo chętnie i szybko zaprezentował wygląd Xbox Series X (zwanego również po prostu Xboksem).

Wygląd Xbox Series X jest...nijaki

Xbox Series X
W sumie nie jestem zdziwiony, projekt bowiem pozbawiony jest nawet grama finezji, choć doceniam minimalizm i podejrzewam bardzo dużą funkcjonalność takiej obudowy. Prosta konstrukcja, która przy okazji wydaje się wręcz idealnie zaprojektowana jeśli chodzi o cyrkulację powietrza stawia na działanie a nie na wygląd. Oczywiście szybko pojawiła się cała masa memów - i jak to wśród ludzi bywa, jednym się nowy Xbox podoba, innym nie. Mi przypomina formą oczyszczacze powietrza Xiaomi, ale nie znaczy to, że kiedy na niego patrzę krwawią mi oczy. Mógłby być zgrabniejszy?Mógłby. Mniej klockowaty? Mógłby. Ale nie jest i nie będzie. Na pewno jest jednak schludny i skromny, a takie sprzęty bez problemu wpasowują się w każde wnętrze - niezależnie od tego, czy macie elegancki, specjalnie projektowany salon, biurko z monitorem czy meblościankę, w którą wstawiliście telewizor. Xbox Series X wpasuje się w każde z tych wnętrz i nie będzie w żaden sposób odstawał od pozostałych sprzętów. Powiem więcej - po prostu zniknie w pokoju, nie będzie zwracał na siebie uwagi - i co moim zdaniem ważne, będzie wyglądał tak samo nijako również na końcu nadchodzącej generacji, również jeśli tak zwany design sprzętów mocno się zmieni. To więc jednocześnie plusy i minusy takiej konstrukcji. Trochę jak z nierzucającymi się w oczy karoseriami samochodów. Nie robi wrażenia na starcie, ale nie kłuje w oczy po latach.

Przeczytaj też: PlayStation 5 zaprezentowana! Wiemy już jak wygląda nowa konsola Sony

Tymczasem PlayStation 5 wygląda bardzo futurystycznie

Tego samego nie można powiedzieć o PlayStation 5, które ewidentnie wygląda jak owoc burzy mózgów projektantów, którzy starali się nadać konsoli bardzo futurystycznego kształtu. Pamiętacie jak mówiłem, że skoro pad jest dwukolorowy, na pewno konsola zaprezentuje to samo podejście? Nie myliłem się.

Nie da się jednak ukryć, że projekt jest dość kontrowersyjny. Wygląda jakby podstawowy element konsoli został niejako obudowany białymi - no właśnie czym. Żaglami, skrzydełkami? Oczywiście trudno oceniać trwałość takiej konstrukcji patrząc na rendery czy zdjęcia, ale nie chciałbym żeby konsola spadła z szafki - mam wrażenie, że te białe elementy mogłyby tego nie wytrzymać. No i czy mają jakiekolwiek znaczenie poza aspektem wizualnym?

Ale żeby było jasne - wizualnie PlayStation 5 podoba mi się bardziej niż Xbox Series X

Projekt jest według mnie lekki, finezyjny - choć lepiej wygląda kiedy konsola stoi niż leży.

Ale tu też muszę te wrażenia podzielić. PlayStation 5 będzie dostępne w dwóch wersjach. Jedna z napędem optycznym, druga w pełni cyfrowa. I chyba sami widzicie, że ta bez możliwości uruchamiania gier z płyt wygląda zgrabniej i spójniej. Slot na krążki wydaje się nieco doklejony na siłę i psuje zarówno kształt, jak i formę bryły.

Nie wiemy też jeszcze jak duży będzie to sprzęt - i tu też są pewne obawy, bowiem bazując między innymi na wielkości portów USB wygląda na to, że PlayStation 5 będzie ogromne. Ale miałoby to też swoje plus - większa konstrukcja, więcej miejsca w środku, a więc i lepsza wentylacja. Kontrast rozmiarów pada i konsoli jest nieco różny na poszczególnych renderach, więc tu też mam pewne wątpliwości.

https://twitter.com/EvilBoris/status/1271215970628100096

Jestem też bardzo ciekawy jak taki odważny design przetrwa próbę czasu i czy będzie na tyle uniwersalny, by nie trącać za kilka lat tandetą.

Internet nie ma litości, najlepsze memy o wyglądzie PlayStation 5

Zgodnie z oczekiwaniami, internet bardzo szybko zabrał się za tworzenie memów związanych z wyglądem PlayStation 5. Oczywiście podobnie było swego czasu z Xboksem, więc to nie jest tak, że jednym się dostało, a drugim nie. Sam nie traktuję tego jednak negatywnie i choć konsola mi się podoba, to przyjmuję te obrazki z uśmiechem na twarzy. Bo niektóre są naprawdę śmieszne. Oto najlepsze z nich, obstawiam jednak, że za kilka dni pojawią się jeszcze lepsze.

Pierwszy z nich to zdecydowanie mój faworyt:

https://twitter.com/uncooldana/status/1271197089918119936

Ale inne też nie są złe:

https://twitter.com/Vontadeh/status/1271190703356497931

https://twitter.com/pierce/status/1271189401352105987

https://twitter.com/stevenmessner/status/1271191482213392384

https://twitter.com/matthiasellis/status/1271192849917321217

https://twitter.com/Aeana/status/1271235140396728320

https://twitter.com/bytesized_ERA/status/1271206265671254016

https://twitter.com/dcseifert/status/1271189889367904257

https://twitter.com/ManaByte/status/1271195928678920192

A jak Wam podoba się PlayStation 5?

Podobno o gustach się nie dyskutuje. Jeśli chodzi natomiast o wygląd, dużo ważniejsze jest moim zdaniem to, który projekt będzie się charakteryzował lepszym działaniem. Chodzi oczywiście o cyrkulację powietrza, a co za tym idzie kulturę pracy konsoli. Xbox Series X i jego pudełko sprawia wrażenie zaprojektowanego właśnie z dużym naciskiem na efektywne działanie, cichą pracę i świetne chłodzenie. PlayStation 5 to natomiast sprzęt, którego "ciasna" konstrukcja szybko da o sobie znać. O ile oczywiście konsola nie okaże się rozmiarowo duża, wtedy problem się rozwiąże.Trzymam jednak kciuki za to, że Sony wzięło sobie do serca problemy z kulturą pracy PlayStation 4. Sam ostatnio nieźle się wkurzałem kiedy przy ekranie startowym The Last of Us Part II moja PlayStation 4 Pro startowała w kosmos uruchamiając wiatraki na takich obrotach, że musiałem grać na słuchawkach.

Przeczytaj też: PlayStation 5 czy Xbox Series X - która konsola jest mocniejsza?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu