Gry

PlayStation 5 bez wstecznej kompatybilności z grami z PS1/2/3, to już pewne

KP
Kamil Pieczonka
14

Potwierdza się czarny scenariusz, Sony w osobie Jima Ryana potwierdziło, że PlayStation 5 nie będzie miał wstecznej kompatybilności ze starszymi grami wydanymi na PS3, PS2 i PS1. Pocieszająca wiadomość jest jednak taka, że 99% tytułów z PS4 będzie działało również na PS5.

PS5 kompatybilna wstecznie tylko z PS4

Gdy na koniec konferencji Sony, na której pokazano kolejne nowe trailery gier przygotowywanych na PS5 zapowiedziano specjalny pakiet PlayStation Plus Collection z darmowymi grami z PS4, w które będzie można zagrać na PS5 było już niemal pewne, że z kompatybilnością wsteczną nie będzie tak różowo. Teraz przypuszczenia potwierdza sam Jim Ryan, szef Sony, który przyznał w wywiadzie, że kompatybilność wsteczna ograniczy się tylko do poprzedniej generacji. Dobra wiadomość jest taka, że 99% gier z PS4 powinna działać na PS5, więc posiadacze starszej konsoli mogą zrobić praktycznie bezbolesną przesiadkę.

W gorszej sytuacji są osoby, które lubią sobie jeszcze zagrać w gry wydane na starsze konsole, bo PS5 nie będzie obsługiwało tytułów wydanych na PS3/PS2/PS1. Nie powinno to w gruncie rzeczy dziwić, Sony nie jest fanem tego rozwiązania, ale w PS4 można to było zrobić w miarę bezboleśnie bo obie konsole pracują na podobnej architekturze (procesor x86 i GPU AMD). Natomiast PS3 to procesor IBM (Cell), który diametralnie różni się od swoich następców. Nie powinno być co prawda problemów z przygotowaniem emulatora, ale Sony doszło do wniosku, że to nie jest kluczowa funkcja i zabrakło czasu na jej wdrożenie. Miłośnicy wstecznej kompatybilności będą za to mogli skierować swój wzrok w stronę Microsoftu, który obiecuje, że Xbox Series X/S będzie umożliwiał uruchomienie gier nawet z pierwszego Xboksa.

Sprawdź też: PlayStation 5 kompatybilność wsteczna

PlayStation 5 ma zadebiutować w Polsce 19 listopada w cenie 1849 PLN za model bez napędu Blu-ray oraz 2299 PLN za wersję z napędem.

źródło: Siliconera

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu