VOD

Player.pl spóźnia się na własną imprezę. Miała być rewolucja, jest rozczarowanie

Konrad Kozłowski
Player.pl spóźnia się na własną imprezę. Miała być rewolucja, jest rozczarowanie
57

Długo wyczekiwana i głośno zapowiadana premiera zamieniła się w nieprzyjemną sytuację - aplikacja Player.pl na Apple TV pojawia się spóźniona i niestety zawodzi. Dlaczego polskie serwisy VOD same utrudniają sobie życie?

Polskie aplikacje VOD na Apple TV

Obecność polskich aplikacji VOD na Apple TV to temat, który ciągnie się od kilku lat. Posiadacze tych urządzeń nie są rozpieszczani przez lokalne usługi VOD, co jest po części zrozumiałe, ponieważ przystawka TV od Apple nie należy do najpopularniejszych platform nad Wisłą. To przekłada się na nieduże zaangażowanie ze strony włodarzy - mało kto będzie inwestował w takie rozwiązanie, które nie gwarantuje licznej grupy klientów. Mimo to, Apple TV zdobywa uznanie i bez przeszkód możemy na tym urządzeniu oglądać seriale i filmy od usług globalnych Netflix, Prime Video czy HBO GO, a także lokalnych CANAL+ i IPLA. Do tego grona dołącza Player.pl.

Disney+ idzie jak burza. Tylko kiedy dojdzie do Polski? Wszystko, co musisz wiedzieć

Player.pl na Apple TV - spóźniony i rozczarowujący

Zapowiadana na koniec czerwca aplikacja pojawiła się dwa miesiące po terminie - na sam koniec sierpnia. Dziś może pobrać ją każdy użytkownik Apple TV, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę w App Store frazę "Player". Chwilę później aplikacja znajdzie się na przystawce i można rozpocząć seans. Początki z Playerem na Apple TV są zaskakująco udane, ponieważ na pierwszy rzut oka zadbano o wszystko, także szybkie logowanie za pomocą kodu QR lub kodu na www oraz przegląd funkcji. Niestety, za moment zauważycie, że aplikacja Playera wcale nie jest przystosowana do ekosystemu tvOS i nie integruje się z Apple TV app. Co to oznacza?

To braki przekładają się na inny rodzaj nawigacji po interfejsie oraz ekranie odtwarzania w porównaniu do aplikacji innych VOD dla Apple TV, a także brak możliwości przeglądania i przeszukiwania oferty Playera jednocześnie z innymi katalogami usług VOD. Player.pl na Apple TV nie wspiera górnej belki do zmiany języku (audio i napisów), ani dolnej z informacjami na temat produkcji, zaś układ elementów interfejsu jest autorski.

Ipla i HBO GO na Apple TV już są

Nawiązuje on co prawda do tego, co otrzymujemy na www i innych platformach (Android TV, Tizen, webOS), więc widzowie nie będą czuli się zagubieni, ale tvOS i Apple TV rządzi się własnymi prawami brak tej spójności jest odczuwalny. Tym bardziej, że HBO GO nie miało z tym większych problemów. Warto jednak wspomnieć, że Ipla już wcześniej popełniła te same błędy, co teraz Player.pl. Aplikacja wspiera rozdzielczość 4K na Apple TV 4K, ale użytkownicy zgłaszają problemy z odtwarzaniem takich materiałów, więc musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość.

Potężna dawka seriali na Prime Video – wśród nich „Z Archiwum X” oraz „American Horror Story”!

Winę za aplikacje ponosi też Apple

Gdyby nie huczne zapowiedzi aplikacji Player.pl na Apple TV, zapewne nie mielibyśmy tak wygórowanych oczkiwań, tym bardziej, że wspominano o bliskiej współpracy firmy z Apple w trakcie przygotowań. Debiutujący wcześniej CANAL+ wypadł lepiej, ale też nie ustrzegł się błędów: do tej pory brakuje wsparcia dla rozdzielczości 4K, a dosyć często natrafia się na komunikaty w języku francuskim i to na każdej platformie, gdzie aplikacja jest dostępna. Player.pl miał szansę być pierwszą usługą VOD z Polski, która należycie potraktuje platformę oraz jej użytkowników, ale tak się nie stało. Oczywiście winę, za taki stan rzeczy ponosi też Apple, które nie stawia konkretnych wymagań deweloperom i nie wymusza stosowania ich szablonów oraz schematów odnośnie UX i UI.

Kulisy działalności Player.pl – nowości i plany

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu