Mobile

Play przymierza się do uruchomienia telewizji mobilnej. Właśnie ruszyły zapisy na testy

Tomasz Popielarczyk
Play przymierza się do uruchomienia telewizji mobilnej. Właśnie ruszyły zapisy na testy
15

Czy w Polsce jest popyt na telewizję w smartfonach i tabletach? Najwyraźniej, bo do grona dostawców takowej chce dołączyć Play, który właśnie ogłosił początek zapisów. W sierpniu wybrana zostanie grupa szczęśliwców z dostępem do wczesnej wersji testowej, a wkrótce potem zapewne TV.play.pl trafi do w...

Czy w Polsce jest popyt na telewizję w smartfonach i tabletach? Najwyraźniej, bo do grona dostawców takowej chce dołączyć Play, który właśnie ogłosił początek zapisów. W sierpniu wybrana zostanie grupa szczęśliwców z dostępem do wczesnej wersji testowej, a wkrótce potem zapewne TV.play.pl trafi do wszystkich abonentów.

Czym ma być telewizja mobilna według Play? Nie ujawniono na razie zbyt wielu informacji. W jej ramach użytkownicy otrzymają dostęp do kanałów telewizyjnych, streamingu z kamer rozsianych po całym kraju, a także oferty VOD. Nie będzie to zatem typ usługi, którą w oparciu o mobilne odbiorniki dvb-t oferuje od jakiegoś czasu chociażby Cyfrowy Polsat. Usługa jest rezultatem umowy podpisanej ze spółką Next Plus, która jest znana z telewizji internetowej o tej samej nazwie. W jej ramach dostępne są popularne, tradycyjne kanały, jak TVP, TV4, TVN, ale też tematyczne, tworzone przez samą spółkę (Next Man, Next Young, Next Lejdis, Next Music i Next 3D).

Od kilku dni chętni do wzięcia udziału w testach mogą zapisywać się poprzez wypełnienie specjalnego formularza na stronie usługi. Spośród zgłoszonych wybrani zostaną Ci, którzy na początku sierpnia uzyskają dostęp do wersji testowej. Wymogiem jest tutaj posiadanie smartfona z Androidem 4.0+, a więc można się domyślić, że całość będzie dystrybuowana za pomocą stosownej aplikacji mobilnej. Operator zapowiada jednak też dostęp z poziomu przeglądarki, do czego wykorzystywany będzie Silverlight.

Testy mają być całkowicie darmowe, a więc nie zapłacimy za transfer danych ani za samą usługę. Oczywiście w zamian otrzymają dostęp do panelu, w którym możliwe będzie raportowanie błędów oraz składanie sugestii i pomysłów. O cenniku dla klientów końcowych na razie nic nie wiadomo.

Czy znajdzie się u nas popyt na taką usługę? Jeżeli Play udostępni ją w relatywnie konkurencyjnych cenach, rzeczywiście istnieje szansa na to, że klienci się skuszą. Musi to jednak iść w parze z odpowiednio atrakcyjną ofertą programową. O ile za oferowany aktualnie przez Next Plus pakiet kanałów bym nie zapłacił, to gdyby go wzbogacić o bonus w postaci 4-5 filmów miesięcznie w ramach VOD i swobodny dostęp ze streamingu z ciekawych miejsc, na pewno bym wziął to pod uwagę.

W segmencie tym nie panuje jeszcze tłok, bo raczej trudno mówić o szalonym zapotrzebowaniu. Dostęp do programów TV z poziomu urządzeń mobilnych oferowany jest m.in. w Cyfrowym Polsacie, Orange, a także Telewizji Osobistej Netii. Czym Play chce przyćmić te usługi? Zapewne niedługo się dowiemy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileTVPlay