Telekomy

Play jako pierwszy udostępnia swoją aktualną mapę zasięgu LTE Advanced

Grzegorz Ułan
Play jako pierwszy udostępnia swoją aktualną mapę zasięgu LTE Advanced
47

Jak już pisaliśmy, zarówno Play jaki i Plus zaczęli komunikować już w swoich ofertach internet mobilny LTE Advanced. Play pod nazwą 4G LTE Ultra, natomiast Plus jako LTE Plus Advanced.

Dziś Play, jako pierwszy udostępnił swoją aktualną mapkę zasięgu swojego LTE nowej generacji. Z moich informacji wynika, że Plus przygotuje podobną mapkę 28 sierpnia. No ale spójrzmy jak na dziś wygląda zasięg LTE Advanced (LTE+) w Play.

Jak widać jedynie w dużych ośrodkach miejskich i ich okolicach możemy na dziś liczyć na dostęp do tego superszybkiego internetu mobilnego. Zostały one wymienione i opisane na mapce. Z uwagi, że zaraz pokażę jak wygląda zasięg zwykłego LTE u pozostałych operatorów, zobaczmy jeszcze jego zasię w Play.

Zasięg LTE w Orange:

Zasięg LTE w Plus:

Zasięg LTE w T-Mobile:

Jeśli chodzi o zasięg samego LTE wydaje się, że wszyscy operatorzy mają już zbliżone osiągi (choć Play i T-Mobile mają chyba więcej dziur, niż Plus i Orange), w przypadku LTE z agregacją częstotliwości na razie możemy sprawdzać jedynie w Play możliwość skorzystania z niej w swojej lokalizacji. Nadmienię tylko, że to i tak tylko poglądowa mapka.

Wiem na przykład, że w całej Warszawie potencjalnie mamy już zasięg LTE+, ale operatorzy udostępniają go tylko w lokalizacjach, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli głównie w centrach miast (sprawdzone osobiście), w pozostałych lokalizacjach, osiedlach czy w miejscach, gdzie notują normalne wykorzystanie internetu mobilnego, nadal jest dostępne tylko zwykłe LTE. Co wydaje się zrozumiałe, możliwości LTE+ pozwalają na jednoczesny dostęp większej liczby użytkowników, a tam gdzie nie jest to konieczne, zupełnie wystarczający jest dostęp do zwykłego LTE, równoważą tym samym obciążenie nadajników, wedle potrzeb i rzeczywistego wykorzystania dostępu do sieci.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu