Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Telekomy

Play pozazdrościł Plusowi i uruchomi do końca lutego 5G w 16 miastach Polski na 500 nadajnikach

GU
Grzegorz Ułan
22

Wyścig na 5G w Polsce można uznać już w pełni za otwarty, po Plusie, który zapowiedział pierwsze komercyjne wdrożenie na szeroką skalę 5G w Polsce przyszedł czas na Play, który to zapowiedział, a jakże - Play jako pierwszy w Polsce uruchamia komercyjnie swoją sieć 5G.

Abyśmy nabrali właściwej perspektywy, przypomnijmy najpierw zapowiedź Plusa, który na początku roku zapowiedział swoje wdrożenie 5G w 7 miastach w Polsce na 100 nadajnikach.

Otóż, Plus planuje w I kwartale tego roku uruchomić 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD oraz przy wykorzystaniu technologii MIMO 4×4 i QAM256 - w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. To już robiło wrażenie, jeszcze przed samym startem aukcji na 5G w paśmie 3,4 – 3,8 GHz, a teraz Play uderza z jeszcze mocniejszym wejściem w 5G.

W pierwszej połowie grudnia 2019 roku, Play zapowiedział uruchomienie 5G w Trójmieście na 100 nadajnikach, Plus to przebił, wprawdzie na tej samej liczbie stacji bazowych, ale w większej liczbie miast.

Tak więc Play nie mogąc pozostać dłużnym zapowiada jeszcze szersze wdrożenie 5G w 16 miastach Polski na 500 nadajnikach.

Jean Marc Harion, Prezes Play:

Z dumą ogłaszam postępy Play we wdrożeniu sieci 5G. 500 stacji bazowych w 16 polskich miastach na początku roku jest potwierdzeniem dynamicznej rozbudowy sieci. Dzięki intensywnemu rozwojowi infrastruktury 5G oraz doświadczeniu zebranemu w Trójmieście, Toruniu, Sokołowie Podlaskim i Grójcu jesteśmy gotowi na komercjalizację 5G. Naszym celem jest udostępnienie polskim konsumentom najnowocześniejszej technologii i korzyści z niej wynikających, w tym samym czasie co najbardziej zaawansowane technologicznie kraje na świecie.

Jakie to miasta będą? Play wymienia tu Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdynię i Gdańsk, ale także miejscowości turystyczne takie jak - Sopot, Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Władysławowo, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustka, co wpisuje się doskonale w okres ferii. Pytanie, ilu klientów w tych lokalizacjach będzie mogło z nowej technologii skorzystać? Niemniej prężenie muskułów trwa w najlepsze, czekamy na następnych operatorów, być może któryś z nich zaoferuje 5G w całej Polsce, jeszcze przed aukcją.

Źródło: Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: