Telekomy

Plus rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G

Grzegorz Ułan
38

Przez długi czas Plus milczał w temacie nowej technologii 5G, na szczęście to już się zmienia. Operator ten zapowiedział dziś rozpoczęcie budowy sieci 5G w Polsce.

Już w pierwszym kwartale tego roku klienci Plusa z 7 miast w Polsce będą mogli korzystać z 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD.

Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. i Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

Zawsze powtarzamy, że wolimy działać i mówić konkretnie o tym, co już robimy niż tylko opowiadać o planach czy zamierzeniach. Dzisiaj mamy dla Polaków konkretną informację – zakończyliśmy przygotowania i rozpoczynamy budowę pierwszej w Polsce sieci 5G. To już nie będą testy czy próby – będą to komercyjne usługi dostępne tak jak wszystkie inne w naszej ofercie.

Mieszkańcy jakich miast w pierwszej kolejności będą mogli zacząć korzystać z nowej technologii 5G? Mowa jest tu na początek o 7 miastach, a mianowicie o Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Przy wykorzystaniu pasma 2600 MHz TDD i technologii MIMO 4x4 i QAM256, klienci Plusa mieszkający w tych lokalizacjach będą mogli korzystać z dostępu do sieci z prędkością przekraczającą 500 Mb/s.

Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus:

Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G.

Nowa technologia zostanie wdrożona już w I kwartale 2020 roku na około 100 stacjach bazowych rozlokowanych w wymienionych 7 miastach w Polsce, Plus wykorzysta w nich sprzęt sieciowy 5G od firmy Nokia i Ericsson.

Źródło: Plus.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu