Telekomy

W oczekiwaniu na 5G Plus jeszcze bardziej rozszerza pojemność swojej sieci LTE

Grzegorz Ułan
W oczekiwaniu na 5G Plus jeszcze bardziej rozszerza pojemność swojej sieci LTE
26

Plus poinformował właśnie o wdrożeniu nowej technologii, która ma rozszerzyć pakiet rozwiązań w technologii LTE Advanced, zwiększających pojemność sieci.

Do technologii 5G jeszcze trochę daleko, więc Plus szuka rozwiązań, które pozwolą na rozszerzenie możliwości LTE i zapewnienie lepszych doświadczeń z korzystania z internetu mobilnego w kraju dla swoich klientów. To już kolejne takie rozwiązanie. O poprzednich pisałem Wam rok temu, kiedy w Białymstoku zadebiutowały trzy technologie przyspieszające internet i powiększające pojemność sieci: 3CA 50 MHz, 256 QAM oraz MIMO 4×4.

Rozwiązanie to składa się na agregację o łącznej szerokości 50 MHz w trzech w pasmach 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz (co daje prędkość transferu na poziomie 375 Mb/s), uruchomienie modulacji 256 QAM (zwiększa szybkość transferu o 33%, czyli 498 MB/s) oraz wdrożenie MIMO 4×4 w paśmie LTE2600 (pozwala na podwojenie prędkości internetu w tym paśmie do 300 Mb/s).

Te technologie wdrożono później w kilkunastu innych lokalizacjach, które wymagały powiększenia pojemności sieci. Teraz przyszedł czas na kolejną technologię, która jeszcze bardzie wpłynie na zwiększanie pojemności sieci w konkretnych lokalizacjach, a mianowicie technologia LTE TDD (Time Division Duplex). Plus tłumaczy jej działanie, porównując ją do technologii FDD (Frequency Division Duplex), która wykorzystuje na stałe dwóch rozdzielonych, fragmentów pasm do transmisji w obu kierunkach w tym samym czasie, z kolei nowe wdrożenie, TDD używa jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

Na potrzeby technologii TDD i FDD wykorzystywane są również nieco inne fragmenty pasm dzięki czemu Grupa Cyfrowy Polsat oferuje już dostęp do Internetu z wykorzystaniem 60 MHz w paśmie 2600 MHz (nośna 20 MHz FDD oraz dwie nośne 2x20 MHz TDD). Podobnie jak w przypadku innych nośnych LTE, nowe zasoby częstotliwościowe można również agregować z innymi nośnymi FDD.

Brzmi to dobrze, tylko kto skorzysta z tego rozwiązania? Plus wyjaśnia, że klienci korzystający z mobilnego internetu domowego ODU-IDU 300, tę ofertę opisywałem Wam wczoraj, będą mogli bez problemu wykorzystywać nowej możliwości po wdrożeniu LTE TDD, niemniej również posiadacze smartfonów, nie zostaną tu pominięci, wielu czołowych producentów wdraża już obsługę LTE TDD 2600 MHz w swoich urządzeniach.

Źródło: Plus.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu