Płatności i bankowość

Płatny BLIK w mBanku już od czerwca. Ile trzeba będzie zapłacić za wypłatę z bankomatu?

Grzegorz Ułan
Płatny BLIK w mBanku już od czerwca. Ile trzeba będzie zapłacić za wypłatę z bankomatu?
7

O zmianach w cenniku dla klientów mBanku, które zaczną obowiązywać od kwietnia, pisaliśmy już Wam niedawno. Jednak w sieci zawrzało w tym temacie z dwóch innych powodów. Pierwszy jest taki, że zmiany te będą dotyczyć tylko polskich klientów, a drugim powodem jest jedna mała, aczkolwiek istotna nowość, która wejdzie w życie od czerwca.

Wspomniane zmiany kwietniowe dotyczą głównie transakcji gotówkowych, a więc przede wszystkim wypłat gotówki z bankomatów. Do 2 kwietnia klienci mBanku wypłacając powyżej 100 zł z jakiegokolwiek bankomatu, nie ponosili żadnych dodatkowych opłat, jedynie przy mniejszych kwotach była to prowizja w wysokości 2,5 zł.

Polecamy na Geekweek: Plus rozszerza zasięg sieci 5G i internetu światłowodowego

Od 3 kwietnia, mBank usunie z sieci bankomatów własnych te należące do najbardziej dostępnych urządzeń Euronetu i Santander Bank Polska oraz podwyższy limit bezpłatnych wypłat z własnych.


Oznacza to, że od tego dnia klienci mBanku za wypłatę z bankomatów mBanku i Planet Cash nie zapłacą prowizji tylko przy kwotach wyższych niż 300 zł, poniżej tej kwoty 2,5 zł. Pozostałe przypadki, a więc wszystkie wypłaty z bankomatów Euronetu, Santander Bank Polska czy innych bankomatów będzie to koszt 5 zł, niezależnie od kwoty.

Jednak zmiany te, dotyczą tylko polskich klientów, bo te same konto osobiste dla obywateli Ukrainy nadal będą obowiązywały bezpłatne wypłaty z wszystkich bankomatów.

Emilia Kasperczak, Ekspertka ds. relacji z mediami w mBanku, tak tłumaczyła tę decyzję serwisowi WP Finanse:
Rachunki dla obywateli Ukrainy są prowadzone na zasadach podobnych do tych, na których oferujemy Podstawowe Rachunki Płatnicze. Podstawowy Rachunek Płatniczy (wprowadzony przez UE) umożliwia bezpłatny dostęp do podstawowych usług bankowych, w tym wpłat i wypłat, przelewów oraz płatności kartą. Rachunek ten nie daje dostępu do wielu innych usług oferowanych przez bank. Zgodnie z prawem, (kwestię PRP reguluje ustawa z 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1997)) rachunki te prowadzone są bez opłat.

Ich głównym celem jest walka z wykluczeniem finansowym. Może go założyć bezpłatnie każdy obywatel Unii Europejskiej. Na mocy ustawy obywatele Ukrainy mają prawo legalnego pobytu w Polsce i w związku z tym mogą założyć rachunki prowadzone na zasadach analogicznych jak PRP. Są to wyłącznie konta podstawowe, z ograniczonym zakresem usług. Także zalecenie KNF z marca 2022 r., które miało na celu wsparcie uchodźców z Ukrainy określiło zakres tych kont oraz to, że będą bezpłatne.

22 lutego 2024 r. weszła w życie zmiana ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która wydłuża do 30 czerwca 2024 r., termin, do którego ich pobyt na terenie RP uznaje się za legalny. To wpływa na okresy obowiązywania umów o rachunki dla obywateli Ukrainy. Po tym okresie klienci otrzymają oferty przeniesienia na standardową taryfę. Stosujemy się do obowiązujących przepisów prawa oraz komunikatów KNF.

Drugi powód niezadowolenia klientów mBanku to zmiana, która zacznie obowiązywać od 4 czerwca tego roku. Mianowicie chodzi o wprowadzenie opłaty 5 zł za wypłaty z bankomatów BLIKIEM, czyli wygodnej i bezpieczniejszej opcji niż wypłaty kartami.


Nadal to będzie dotyczyło kwot niższych niż 300 zł w bankomatach własnych i każdej kwoty we wszystkich innych bankomatach, no ale bez najszerszej sieci bankomatów Euronetu, trudno będzie uniknąć tej opłaty klientom tego banku.
Stock Image from Depositphotos.

Aktualizacja

Dostaliśmy z mBanku stanowisko w powyższej sprawie, publikujemy je w całości:

Opłata za BLIKA dotyczy wyłącznie wypłat gotówki z bankomatów a nie wszystkich usług BLIKA – jak można wywnioskować z zaproponowanego przez redakcję tytułu. Podkreślamy, że pozostałe usługi BLIKA (w tym w szczególności: BLIK do płatności w internecie, BLIK NFC, przelew na nr telefonu) są wciąż bezpłatne.

Ponadto, klienci mogą uniknąć tej opłaty, jeśli wypłacą wyższe niż dotychczas kwoty w sieci własnej mBanku. Jest to jedna z najliczniejszych na rynku sieci bankomatów własnych (prawie 5 tys. maszyn PlanetCash i urządzenia w placówkach mBanku).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news