Płatności i bankowość

Polacy liderami w płatnościach zbliżeniowych w Europie

Grzegorz Ułan
Polacy liderami w płatnościach zbliżeniowych w Europie
Reklama

Ciekawe wyniki badań na temat nowoczesnych form zakupów i płatności, podesłał nam właśnie Mastercard. Ciekawe w kontekście tego, że przeprowadzone zostały w Polsce oraz w innych 22 europejskich krajach. Więc możemy teraz zobaczyć, jak tak naprawdę wypadamy na tle innych w Europie.

Najciekawszy wniosek jest taki, że jesteśmy liderami w płatnościach zbliżeniowych, korzystamy z nich trzy razy częściej niż inni Europejczycy i 20 razy częściej niż na przykład Niemcy.

Reklama

Chętnie też kupujemy w sieci, 9% badanych korzysta z e-sklepów codziennie lub prawie codziennie. Tu razem z Litwą mamy największy odsetek, średnia europejska to 6%.

Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe:

W naszym zeszłorocznym badaniu postawa otwartości polskich konsumentów na nowe technologie została potwierdzona dużą popularnością nowoczesnych form płatności bezgotówkowych i e-zakupów. Najnowsze, międzynarodowe badanie Mastercard pokazuje dodatkowo, że Polacy stają się pod tym względem europejskimi liderami. Dzięki temu w najbliższych latach Polska ma szansę przodować, jeśli chodzi o stosowanie najbardziej innowacyjnych form płatności, takich jak cyfrowy portfel Masterpass w handlu online czy płatności zbliżeniowe telefonem w sklepach stacjonarnych.

Na ostatnim miejscu jesteśmy, jeśli chodzi o zakupy w zagranicznych e-sklepach, 39% polskich internautów przyznało, że dokonało takiego zakupu i tylko 20% w okresie ostatniego roku. Problemy z takimi zakupami, jakie Polacy wymienili, to między innymi bariera językowa (20%), obawy, co do zwrotu towaru (24%), część nie pomyślała w ogóle o takie opcji (27%), a dla 41% Polaków rodzime sklepy w zupełności wystarczają i zaspokajają ich potrzeby zakupowe.

Karty czy gotówka? Tu również przodujemy - tylko 39% badanych woli płacić gotówką, a 31%, deklaruje, że zawsze ma gotówkę w portfelu - średnia europejska odpowiednio 47% i 37%. W przypadku kart kredytowych 30% posiada takową, średnia w Europie to 39%. Polacy wolą płacić kartami debetowymi, z uwagi na szybkość płacenia (53%), niechęć do wypłat z bankomatu (49%) oraz problemy z otrzymywaniem reszty (42%).

Badanie GCT zostało przeprowadzone z wykorzystaniem ankiety internetowej za pośrednictwem paneli badawczych online na grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, którzy posiadali kartę płatniczą lub rachunek bankowy. Wielkości badanych grup różniły się w zależności od kraju i wynosiły od 855 do 3.439 uczestników. Całkowita liczba ankietowanych to 42.881 osób z 23 krajów.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama