Płatności i bankowość

Płatności zbliżeniowe w IKO dostępne także dla kart Mastercard

Grzegorz Ułan
17

Blisko rok od udostępnienia płatności zbliżeniowych HCE w IKO dla klientów PKO Banku Polskiego i Inteligo oraz posiadaczy kart Visa, bank zdecydował się na wdrożenie tej opcji również dla posiadaczy kart Mastercard.

To była długo wyczekiwana nowość, kiedy pisałem Wam o tym debiucie HCE w IKO, zaznaczyłem na koniec, że klienci PKO i Inteligo z kartami Mastercard muszą się uzbroić w cierpliwość, wprawdzie dość długo czekali, ale HCE już jest i dla nich, można pobierać aktualizację z Google Play.

Aby skorzystać z HCE w aplikacji IKO, musicie posiadać smartfona z modułem NFC oraz Androida w wersji minimum 4.4. W ustawieniach aplikacji musicie wskazać swoją kartę do płatności zbliżeniowych oraz ustawić aplikację IKO jako domyślną w ustawieniach telefonu (dotknij i zapłać). Podczas płacenia telefonem nie jest wymagane połączenie z internetem.

Łukasz Kuc, dyrektor Biura Projektów Mobilnych i Internetowych w PKO Banku Polskim:

Posiadacze kart Mastercard w PKO Banku Polskim to głównie osoby młode, które aktywnie korzystają z płatności bezgotówkowych nawet przy drobnych zakupach. O ile wypowiadali się oni bardzo pozytywnie o IKO, cały czas wyczekiwali możliwości płacenia telefonem, co niejednokrotnie akcentowali w swoich opiniach w mediach społecznościach czy sklepach z aplikacjami. Zgodnie z ich oczekiwaniami dodaliśmy tę funkcję, a dodatkowo wprowadziliśmy usprawnienia dla wszystkich klientów ułatwiające płacenie telefonem.

Wspomniane usprawnienia dotyczą procesu płatności. Można teraz ustawić w aplikacji, czy chcemy płacić telefonem zablokowanym czy też dopiero po zalogowaniu do aplikacji IKO, czyli podobnie jak teraz można płacić przy użyciu Android Pay.

Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe:

Dzisiaj już 2/3 wszystkich płatności kartami Mastercard to transakcji zbliżeniowe. Następnym krokiem jest zastąpienie plastiku telefonem z cyfrowym odpowiednikiem karty płatniczej. Ten sposób płatności wygląda bardzo podobnie, jak transakcja kartą, i wykorzystuje tę samą infrastrukturę sieci terminali zbliżeniowych, która w Polsce należy do najlepiej rozwiniętych na świecie. Dzięki temu już dziś w czasie zakupów w sklepie możemy zastąpić portfel telefonem i płacić z jego pomocą. Wierzę, że dzięki dużej skali działalności PKO Banku Polskiego to przejście w kierunku mobilnych płatności będzie jeszcze szybsze. Tym bardziej cieszymy się, że posiadacze kart Mastercard banku mogą już płacić w ten innowacyjny, a zarazem wygodny i bezpieczny sposób.

W przesłanej informacji dołączono również ostatnie statystyki korzystania z IKO, z których wynika, że najczęściej płacimy tak w sklepach i marketach spożywczych (50% wszystkich transakcji), na stacjach paliw (9 %) i w restauracjach (8 %). Tylko 35% wszystkich płatności zbliżeniowych telefonem zostało dokonanych w 10 największych polskich miastach. Tak więc funkcja ta jest popularna również w mniejszych miejscowościach. Średnio 4 transakcje miesięcznie są dokonywane zbliżeniowo przez klientów poprzez IKO. Rekordzista w ubiegłym miesiącu wykonał 78 transakcji, czyli średnio 3 dziennie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu