Płatności i bankowość

Compay - Pierwsza w Polsce porównywarka operatorów płatności bezgotówkowych

Grzegorz Ułan
15

To idealny moment na uruchomienie takiej usługi, wcześniej na pewno też jej brakowało, ale biorąc pod uwagę plany wprowadzenia kas fiskalnych online, można powiedzieć, że teraz taki serwis będzie nieoceniony dla przedsiębiorców.

Compay będzie takim miejscem, gdzie każdy kto będzie chciał kupić nową kasę fiskalną, terminal płatniczy do swojego sklepu/punktu usługowego czy wprowadzić płatności bezgotówkowe w swoim serwisie online, będzie mógł wygodnie porównać oferty wszystkich operatorów i wybrać najkorzystniejszą dla siebie. Ma też ułatwiać wybór nowego operatora, gdy dany przedsiębiorca będzie chciał zmienić obecnego w sytuacji, gdy stwierdzi, że płaci za dużo.

Różne są firmy, różny profil działalności i w końcu różne koszty działalności. Więc to ważne, aby przedsiębiorcy mogli w jednym miejscu porównać i wybrać operatora, kasę czy terminal, z kosztami dopasowanymi do kosztów swojej działalności. Tak oto o swojej porówywarce mówią twórcy Compay:

Dziś, 13 marca 2017 roku wystartował Compay.pl - pierwszy w Polsce serwis dla przedsiębiorców planujących uruchomić płatności bezgotówkowe w swoim sklepie bądź punkcie usługowym - tradycyjnym lub internetowym. To również serwis dla tych, którzy chcą zmienić swojego bieżącego operatora płatności bezgotówkowych lub po prostu chcą dowiedzieć jak w jaki sposób współpraca z operatorami płatności bezgotówkowych przekłada się na sposób obsługi Klientów. Płatności elektroniczne są coraz bardziej popularne w dzisiejszym świecie. Dążymy do tego, aby informacja, którą docelowi użytkownicy – przede wszystkim przedstawiciele małego i średniego biznesu - znajdą na naszej stronie – była informacją wiarygodną, rzetelną i na bieżąco aktualizowaną.

Wystartowali dziś, więc nie zraźcie się od razu małą funkcjonalnością. Brakuje przede wszystkim zapowiedzianych kosztów u poszczególnych operatorów. Na tę chwilę można jedynie przeglądać oferty operatorów w dwóch kategoriach.

Operatorzy płatności bezgotówkowych dla sprzedaży internetowej

W jednej tabelce mamy wszystkich dostępnych operatorów z udostępnionymi przez nich usługami. Aktywne pola podświetlają się po najechaniu myszką, a po kliknięciu wyskakują okienka ze szczegółami danej opcji. W szczegółach znajdziemy wszystkie inne mniejsze usługi, informacje o warunkach umowy, między innymi na jaki okres trzeba podpisywać umowę, czy jest to miesiąc czy dłuższa lojalka.

Operatorzy płatności bezgotówkowych dla sprzedaży tradycyjnej

Druga kategoria przeznaczona jest dla przedsiębiorców ze sklepami stacjonarnymi czy różnego rodzaju punktami usługowymi, którzy mogą przejrzeć zestawienie operatorów obsługującymi sprzedaż terminali płatniczych. Tu również brakuje jeszcze kosztów u poszczególnych operatorów. Mamy na razie szczegóły oferty czy dodatkowe informacje dla przedsiębiorcy odnośnie warunków zerwania umowy z danym operatorem, czyli ewentualne koszty zerwania przed okresem na jaki była zawierana.

Jak pisałem to jest na razie podstawowa funkcjonalność, nie można wybierać poszczególnych operatorów i porównywać ich sobie w parach, nie ma kosztów miesięcznych z jakimi przedsiębiorcy muszą się liczyć zawierając umowę z danym operatorem. Funkcje takie pojawią się w najbliższym czasie.

W pierwszej odsłonie naszego serwisu znajdziecie informacje dotyczące ofert poszczególnych operatorów płatności bezgotówkowych - obsługujących sklepy i punkty handlowe zarówno w sieci jak i świecie fizycznym. Dostępne są również informacje o szacunkowych, średniorynkowych kosztach wdrożenia i utrzymania płatności bezgotówkowych. W kolejnych etapach rozwoju serwisu chcemy przekazać informację umożliwiające porównanie ofert cenowych różnych operatorów, spośród których będzie można wybrać tego, którego propozycja jest najbardziej dopasowana do naszych potrzeb.

Ponadto twórcy serwisu planują wprowadzić Compay Index, prezentujący uśrednione koszty obsługi płatności bezgotówkowej w Polsce, dzięki czemu systematycznie będzie mozna sprawdzać aktualny poziom stawek i ich zmienność w czasie.

Mimo, że dopiero wystartowali pozwolę sobie jednak na drobną uwagę, gdyż nie znalazłem tego nawet w zapowiedziach. Brakuje mi tego o czym mówiłem na wstępie, czyli osobnej kategorii porównywarki kas fiskalnych online. Wszystkie sprzedawane kasy fiskalne od 1 stycznia 2018 roku mają już być "online ready", mają być już ściśle powiązane i zgodne ze standardem terminalami płatniczymi. I tu będzie potrzebna przedsiębiorcom pomoc w wyborze takiej kasy. Mam nadzieję, że twórcy pomyślą o tym w najbliższym czasie, bo wyścig producentów zacznie się niebawem, a przecież już są w sprzedaży takie kasy.

PS. A jeszcze uwaga techniczna, w emailu potwierdzającym założenie konta przesyłane jest wybrane hasło do konta w serwisie czystym tekstem. W czasach, kiedy wszyscy powinni być uczuleni na bezpieczeństwo danych, należy się za to duży minus.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu