Płatności i bankowość

Płatności kodami QR w Revolut. Świetne rozwiązanie, gdyby nie jeden szkopuł

Grzegorz Ułan
Płatności kodami QR w Revolut. Świetne rozwiązanie, gdyby nie jeden szkopuł
13

Revolut poinformował dziś o udostępnieniu płatności kodami QR wprost z aplikacji Revolut Business, bez konieczności posiadania dodatkowych urządzeń ani sprzętu. Świetne rozwiązanie dla freelancerów czy „złotych rączek”, choć mam wątpliwości czy wygodne dla klientów.

Płatności bezgotówkowe i bezstykowe, coraz chętniej wybierane są zapłaty za różne usługi czy produkty. Wymagają jednak od usługodawców zaopatrzenia się w dodatkowe urządzenia w postaci terminali do ich realizacji. Na przykład za naprawę drobnych usterek domowych przez „złote rączki” czy wykonanie drobnych usług przez freelancerów.

Z aplikacją Revolut Business i nową opcją przyjmowania płatności przy pomocy kodów QR problem ten znika. Wystarczy w aplikacji wygenerować kod QR i okazać go klientowi, ten skanuje go kamerką w swoim smartfonie z Androidem lub iOS, na ekranie wyświetla się prośba o realizację płatności, którą można zrealizować przy pomocy Apple Pay, kart Visa lub Mastercard.

No właśnie, w tym miejscu mamy ten szkopuł. O ile bez problemu i błyskawicznie zrealizujemy taką płatność przy pomocy Apple Pay, to już przy użyciu kart płatniczych wiąże się to z pewnością z koniecznością wypełnienia formatki z danymi karty. Co może zniechęcić niektórych klientów, którzy już chyba bardziej woleliby dokonać przelewu ze swojego konta bankowego w to miejsce.

Paulo Guichard, menedżer ds. akceptacji płatności w Revolut:

Popularność płatności kodami QR rośnie, ponieważ jest szybka, łatwa i pozwala zachować bezpieczny dystans, istotny w dzisiejszych usługach. Nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń ani sprzętu. Wystarczy, że sprzedawca posiada telefon z aplikacją Revolut Business i wygeneruje na nim kod QR, aby przyjąć natychmiastową płatność od klienta. Bezstykowo, od ręki i bezpiecznie.

Myślę, że większe zastosowanie znajdzie to rozwiązanie z chwilą udostępnienia w nim płatności przy pomocy Google Pay czy BLIKA.

Jak przebiega płatność kodami QR w aplikacji Revolut Business?

  • w aplikacji wybieramy opcję - Prośbę o płatność i jako metodę ustawiamy kod QR,
  • wybieramy walutę, kwotę i opis płatności,
  • wyświetlamy kod QR klientowi, aby mógł go zeskanować,
  • klient dokonuje płatności za pomocą Apple Pay, Visa lub Mastercard na swoim urządzeniu z iOS lub Android.

Klienci Revolut Business mogą już korzystać z płatności kodami QR w Polsce, Litwie, Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Francji, Danii, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Finlandii, Czechach, Estonii, Węgrzech, Słowenii, Słowacji, Norwegii i Luksemburgu.

Nowa opcja płatności kodem QR udostępniona została zarówno klientom płatnych kont Revolut Business, jak i darmowych dla firm i freelancerów.

Źródło: Revolut.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu