Poradniki

Jak zeskanować kod QR za pomocą telefonu?

Grzegorz Ułan
2

Pod nazwą Kody QR (Quick Response) kryją się specjalne kody graficzne, w którym można zapisać różnego rodzaju informacje, linki, wizytówki, kody rabatowe, skróty itp. Zobaczmy jak zeskanować kod QR i odczytać za pomocą telefonu.

Kody QR powstały wiele lat temu, przez długi czas był to niedoceniany sposób zapisywania wielu informacji w niewielkiej kwadratowej grafice.

Jednak w ostatnim czasie wróciły one do łask i ich popularność znacząco wzrosła, niech świadczy o tym tylko fakt, że w postaci kodów OR na całym świecie zapisywano ostatnio informacje zawarte w certyfikatach COVID. Te można odczytywać w Polsce na przykład na smartfonie w aplikacji mobilnej mObywatel czy mojeIKP.

Powszechny użytek z QR Kodów zrobiły też zarządy komunikacji miejskiej, które rozwieszają takie kody na przystankach, by po ich zeskanowaniu pasażerowie mogli zapoznać się na przykład z rozkładem jazdy komunikacji z danego przystanku.

Tak więc kody QR sprawdzają się wszędzie tam, gdzie musimy zapisać większą liczbę informacji, a gdzie mamy mało przestrzeni do wykorzystania.

Jak zeskanować kod QR za pomocą aplikacji?

Jak zeskanować kod QR na telefonie? Przede wszystkim do zeskanowania kodów QR umieszczonych w przestrzeni publicznej czy gdzieś na stronach internetowych nie potrzebujemy żadnej dodatkowej aplikacji na przeważającej liczbie urządzeń - smartfony z Androidem od wersji 9 oraz z iOS na pokładzie od wersji 11, opcję skanowania kodów QR mają wbudowaną w aparat. Wystarczy go uruchomić i objąć obrysem zdjęcia cały kod.

Zdecydowana większość smartfonów iPhone na świecie korzysta już z iOS 11, z kolei w przypadku starszych urządzeń z Androidem 8 i niższych ich posiadacze mogą zainstalować aplikację QR Code Generator - QR Code Creator & QR Maker. Pozostałe aplikacje mające w nazwie skaner kodów QR, to przeważnie naszpikowane reklamami twory nieaktualizowane od dawna, i to zarówno w Google Play, jak i - może nawet głównie w App Store.

Osobną kwestią są tu aplikacje, które mają wbudowane skanery kodów QR do korzystania z różnych usług, na przykład wypożyczenia rowerów czy hulajnóg. Tutaj zeskanowanie ich nie powinno stwarzać nikomu problemu, po znalezieniu danego jednośladu do wypożyczenia, odnajdujemy umieszczony na nim kod QR i skanujemy go wbudowanym w aplikację danej usługi skanerem - zwykle link do tego narzędzia jest od razu pod mapą z lokalizacjami.

Jak zeskanować kod QR za pomocą smartfona z systemem Android?

Jak zeskanować kod QR Android? Jak już wspominałem wcześniej, posiadacze smartfonów z Androidem w wersji 9 lub wyższej, do zeskanowania kodu QR mogą wykorzystać aparat, w który wyposażone są wszystkie smartfony z tym systemem.

Jak się skanuje kod QR? Uruchamiamy aparat, wybieramy funkcję robienia zdjęć i kierujemy telefon na kod QR - po pojawieniu się informacji zawartej w tym kodzie, możemy ją skopiować lub uruchomić link do strony z szerszym opisem, konkretną funkcję czy oferowaną usługą.

Jak zeskanować kod QR za pomocą iPhone?

Jak zeskanować kod QR telefonem iPhone? Użytkownicy smartfonów z iOS od wersji 11, również mają wbudowany w aparat skaner. Po uruchomieniu aparatu i objęciu nim całego zarysu kodu QR, podobnie jak w przypadku Androida uaktywnimy ukryte w nim opcje.

Stock image from Depositphotos.

Sprawdź też: Jak wyłączyć Talkback

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu