Płatności i bankowość

Jak banki informują o opłatach za konto osobiste? Sprawdziliśmy 5 największych banków w Polsce

Grzegorz Ułan
24

Jedno jest pewne, jak wejdziecie na stronę z ofertą konta osobistego u każdego z banków zobaczycie same 0 zł, ale czy tak jest naprawdę? Różne banki, różnie to przedstawiają. Zobaczmy więc jak.

Opłaty za prowadzenie konta w PKO Bank Polski

Zaczynamy od największego banku w Polsce i podstawowego konta dla klientów indywidualnych PKO Konto za Zero. Na wstępie mamy informacje o zerowej opłacie za prowadzenie konta, ale pod warunkiem zamówienia karty do konta. Bez karty, koszt prowadzenia rachunku wynosi 6,90 zł (tej informacji nie ma na stronie).

pko konto za zero

Karta do konta z kolej jest również za 0 zł, ale pod warunkiem dokonania za jej pomocą transakcji na kwotę 300 zł miesięcznie. Jeśli się nie uda płacimy za nią 6,90 zł miesięcznie. Kolejny istotny element, wypłaty z bankomatów - tu jest tylko informacja o bezpłatnych wypłatach z bankomatów własnych, brak informacji o opłatach za transakcje w bankomatach obcych. Znajdziemy je dopiero w tabeli opłat i prowizji - 3% od wartości transakcji, nie mniej niż 5,00 zł.

Z podstawowych informacji o opłatach na stronie nie znajdziemy też opłat za przelewy, te uzależnione są od miejsca zlecenia, w kanale mobilnym i bankowości elektronicznej są bezpłatne, zapłacimy dopiero za nie w oddziale banku 5,99 zł lub poprzez serwis telefoniczny 2,99 zł.

Opłaty za prowadzenie konta w Banku Pekao

Konto Przekorzystne w Banku Pekao też świeci się od samych zer, są one też jednak uwarunkowane.

opłaty za konto przekorzystne w pekao

O Koncie Przekorzystnym pisałem Wam szerzej w dniu jego premiery, zapraszam do podlinkowanego wpisu. Z podstawowych opłat na stronie dowiadujemy się, że nie zapłacimy nic za prowadzenie konta, korzystanie z karty debetowej oraz wypłaty z bankomatów własnych i za granicą pod warunkiem wpływu na konto 500 zł w miesiącu oraz wykonanie jednej transakcji bezgotówkowej kartą lub aplikacją mobilną PeoPay.

Darmowe są też dwie pierwsze wypłaty kartą w miesiącu z bankomatów obcych w Polsce. Ile następne? Musimy zejść na sam dół strony, gdzie znajdziemy opłaty za kolejne wypłaty - 2% od wartości transakcji (minimum 5 zł). W tym samym miejscu znajdziemy też opłaty dla klientów, którzy nie spełnia warunków aktywności - 6 zł/m-c za prowadzenie rachunku, 3 zł/m-c za obsługę karty.

Pozostałe opłaty znajdziecie również w tabeli opłat i prowizji. Jeśli chodzi o koszt przelewów, podobnie jak w PKO BP darmowe są w kanale mobilnym i w bankowości elektronicznej oraz przez automatyczny serwis telefoniczny. 10 zł zapłacimy za przelew w oddziale oraz 4 zł za pośrednictwem konsultanta przez telefon.

Opłaty za prowadzenie konta w Banku Zachodnim WBK

Konto Jakie Chcę w Banku Zachodnim WBK, również szerzej opisywałem, zapraszam do tego wpisu pod tym linkiem.

prowadzenie konta w banku zachodnim wbk

Tu po raz pierwszy mamy bezwarunkowe 0 zł za prowadzenie konta, ale na tym koniec ważnych informacji. Na szczęście w kolejnej zakładce znajdziemy świetnie przygotowaną interaktywną tabele opłat i prowizji (nie tylko w pdf), gdzie wszystkie informacje zostały opisane i przedstawione w przejrzysty sposób.

tabela opłat i prowizji do konta bz wbk

Tabela podzielona jest na zakładki odpowiadające poszczególnym usługom. Z najważniejszych opłat wymienię wspomniane już 0 zł za prowadzenie konta, za korzystanie z karty (osoby powyżej 26 roku życia) nie zapłacą nic, jeśli dokonają 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu w przeciwnym wypadku opłata wynosi 5 zł. Jeśli wybraliśmy warunek kwotowy musimy dokonać transakcji na kwotę 500 zł w miesiącu, w przeciwnym wypadku również zapłacimy 5 zł.

Można też wybrać od razu przy podpisaniu umowy opcję bezwarunkową, ale kosztuje to 3 zł miesięcznie. Przelewy w kanale mobilnym i w bankowości elektronicznej za darmo, a w oddziale 10 zł. Natomiast wypłaty z bankomatów za darmo są z własnych bankomatów lub ze wszystkich, ale przy użyciu BLIK-a. Za obce bankomaty w kraju zapłacimy 5 zł, chyba że wykupimy miesięczny pakiet za 7 zł.

Opłaty za prowadzenie konta w mBank

eKonto m (dla osób powyżej 25 roku zycia) w mBanku jest za darmo przy wpływach tysiąca złotych lub opłata 5 zł, podobnie jak opłata za kartę - za darmo pod warunkiem 5 transakcji w miesiącu lub opłata 4 zł miesięcznie. Wypłaty z bankomatów od 100 zł również za darmo, mniejsze kwoty to opłata 1,30 zł. Możemy też uniknąć wypłat z bankomatów korzystając przy tym z BLIKA, podobnie jak w BZWBK. Przelewy internetowe są darmowe, w oddziale czy poprzez BOK płatne od 2 zł, w zależności od posiadanej karty płatniczej. Pozostałe opłaty znajdziemy w tabeli opłat i prowizji.

Opłaty za prowadzenie konta w mBank

Opłaty za prowadzenie konta w ING Bank Śląski

Wszystkie najważniejsze informacje o koncie osobistym Direct w ING Bank Śląski znajdziecie na jednej stronie w dość przejrzystej formie.

Opłaty za prowadzenie konta w ING Bank Śląski

I tak, za prowadzenie konta 0 zł, podobnie za przelewy internetowe oraz za kartę debetową, pod warunkiem wykonania transakcji na minimum 300 zł, w przeciwnym wypadku zapłacimy 7 zł. Nie zapłacimy też za wypłaty z bankomatów własnych i sieci Planet Cash.

prowizje od czynności bankowych ING Bank Śląski

Pozostałe podstawowe opłaty znajdziemy u dołu strony w przejrzystej tabelce. Za wypłaty z obcych bankomatów nie zapłacimy przy pierwszej wypłacie, każda kolejna to 2,50 zł. Natomiast przelewy w kanale mobilnym i internetowym są za darmo, za przelew zlecony w oddziale zapłacimy 9 zł. Pozostałe opłaty znajdziemy w tabeli opłat i prowizji.

Zapraszam jeszcze tych z Was, którzy nie czytali, do poprzedniego wpisu z tego cyklu, gdzie sprawdzaliśmy możliwe opcje podczas zakładania konta, również w tych samych bankach.

Photo: Vladru/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu