Płatności i bankowość

Jak banki informują o opłatach za konto osobiste? Sprawdziliśmy 5 największych banków w Polsce

Grzegorz Ułan
Jak banki informują o opłatach za konto osobiste? Sprawdziliśmy 5 największych banków w Polsce
24

Jedno jest pewne, jak wejdziecie na stronę z ofertą konta osobistego u każdego z banków zobaczycie same 0 zł, ale czy tak jest naprawdę? Różne banki, różnie to przedstawiają. Zobaczmy więc jak.

Opłaty za prowadzenie konta w PKO Bank Polski

Zaczynamy od największego banku w Polsce i podstawowego konta dla klientów indywidualnych PKO Konto za Zero. Na wstępie mamy informacje o zerowej opłacie za prowadzenie konta, ale pod warunkiem zamówienia karty do konta. Bez karty, koszt prowadzenia rachunku wynosi 6,90 zł (tej informacji nie ma na stronie).

Karta do konta z kolej jest również za 0 zł, ale pod warunkiem dokonania za jej pomocą transakcji na kwotę 300 zł miesięcznie. Jeśli się nie uda płacimy za nią 6,90 zł miesięcznie. Kolejny istotny element, wypłaty z bankomatów - tu jest tylko informacja o bezpłatnych wypłatach z bankomatów własnych, brak informacji o opłatach za transakcje w bankomatach obcych. Znajdziemy je dopiero w tabeli opłat i prowizji - 3% od wartości transakcji, nie mniej niż 5,00 zł.

Z podstawowych informacji o opłatach na stronie nie znajdziemy też opłat za przelewy, te uzależnione są od miejsca zlecenia, w kanale mobilnym i bankowości elektronicznej są bezpłatne, zapłacimy dopiero za nie w oddziale banku 5,99 zł lub poprzez serwis telefoniczny 2,99 zł.

Opłaty za prowadzenie konta w Banku Pekao

Konto Przekorzystne w Banku Pekao też świeci się od samych zer, są one też jednak uwarunkowane.

O Koncie Przekorzystnym pisałem Wam szerzej w dniu jego premiery, zapraszam do podlinkowanego wpisu. Z podstawowych opłat na stronie dowiadujemy się, że nie zapłacimy nic za prowadzenie konta, korzystanie z karty debetowej oraz wypłaty z bankomatów własnych i za granicą pod warunkiem wpływu na konto 500 zł w miesiącu oraz wykonanie jednej transakcji bezgotówkowej kartą lub aplikacją mobilną PeoPay.

Darmowe są też dwie pierwsze wypłaty kartą w miesiącu z bankomatów obcych w Polsce. Ile następne? Musimy zejść na sam dół strony, gdzie znajdziemy opłaty za kolejne wypłaty - 2% od wartości transakcji (minimum 5 zł). W tym samym miejscu znajdziemy też opłaty dla klientów, którzy nie spełnia warunków aktywności - 6 zł/m-c za prowadzenie rachunku, 3 zł/m-c za obsługę karty.

Pozostałe opłaty znajdziecie również w tabeli opłat i prowizji. Jeśli chodzi o koszt przelewów, podobnie jak w PKO BP darmowe są w kanale mobilnym i w bankowości elektronicznej oraz przez automatyczny serwis telefoniczny. 10 zł zapłacimy za przelew w oddziale oraz 4 zł za pośrednictwem konsultanta przez telefon.

Opłaty za prowadzenie konta w Banku Zachodnim WBK

Konto Jakie Chcę w Banku Zachodnim WBK, również szerzej opisywałem, zapraszam do tego wpisu pod tym linkiem.

Tu po raz pierwszy mamy bezwarunkowe 0 zł za prowadzenie konta, ale na tym koniec ważnych informacji. Na szczęście w kolejnej zakładce znajdziemy świetnie przygotowaną interaktywną tabele opłat i prowizji (nie tylko w pdf), gdzie wszystkie informacje zostały opisane i przedstawione w przejrzysty sposób.

Tabela podzielona jest na zakładki odpowiadające poszczególnym usługom. Z najważniejszych opłat wymienię wspomniane już 0 zł za prowadzenie konta, za korzystanie z karty (osoby powyżej 26 roku życia) nie zapłacą nic, jeśli dokonają 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu w przeciwnym wypadku opłata wynosi 5 zł. Jeśli wybraliśmy warunek kwotowy musimy dokonać transakcji na kwotę 500 zł w miesiącu, w przeciwnym wypadku również zapłacimy 5 zł.

Można też wybrać od razu przy podpisaniu umowy opcję bezwarunkową, ale kosztuje to 3 zł miesięcznie. Przelewy w kanale mobilnym i w bankowości elektronicznej za darmo, a w oddziale 10 zł. Natomiast wypłaty z bankomatów za darmo są z własnych bankomatów lub ze wszystkich, ale przy użyciu BLIK-a. Za obce bankomaty w kraju zapłacimy 5 zł, chyba że wykupimy miesięczny pakiet za 7 zł.

Opłaty za prowadzenie konta w mBank

eKonto m (dla osób powyżej 25 roku zycia) w mBanku jest za darmo przy wpływach tysiąca złotych lub opłata 5 zł, podobnie jak opłata za kartę - za darmo pod warunkiem 5 transakcji w miesiącu lub opłata 4 zł miesięcznie. Wypłaty z bankomatów od 100 zł również za darmo, mniejsze kwoty to opłata 1,30 zł. Możemy też uniknąć wypłat z bankomatów korzystając przy tym z BLIKA, podobnie jak w BZWBK. Przelewy internetowe są darmowe, w oddziale czy poprzez BOK płatne od 2 zł, w zależności od posiadanej karty płatniczej. Pozostałe opłaty znajdziemy w tabeli opłat i prowizji.

Opłaty za prowadzenie konta w ING Bank Śląski

Wszystkie najważniejsze informacje o koncie osobistym Direct w ING Bank Śląski znajdziecie na jednej stronie w dość przejrzystej formie.

I tak, za prowadzenie konta 0 zł, podobnie za przelewy internetowe oraz za kartę debetową, pod warunkiem wykonania transakcji na minimum 300 zł, w przeciwnym wypadku zapłacimy 7 zł. Nie zapłacimy też za wypłaty z bankomatów własnych i sieci Planet Cash.

Pozostałe podstawowe opłaty znajdziemy u dołu strony w przejrzystej tabelce. Za wypłaty z obcych bankomatów nie zapłacimy przy pierwszej wypłacie, każda kolejna to 2,50 zł. Natomiast przelewy w kanale mobilnym i internetowym są za darmo, za przelew zlecony w oddziale zapłacimy 9 zł. Pozostałe opłaty znajdziemy w tabeli opłat i prowizji.

Zapraszam jeszcze tych z Was, którzy nie czytali, do poprzedniego wpisu z tego cyklu, gdzie sprawdzaliśmy możliwe opcje podczas zakładania konta, również w tych samych bankach.

Photo: Vladru/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu