Płatności i bankowość

Odchodzimy od gotówki - już tylko 15% Polaków nigdy nie płaci bezgotówkowo

Grzegorz Ułan
Odchodzimy od gotówki - już tylko 15% Polaków nigdy nie płaci bezgotówkowo

Płatności bezgotówkowe, w szczególności te zbliżeniowe kartą, telefonem lub zegarkiem to szybkość i wygoda, którą licznie doceniają rodacy. Przynajmniej tak wynika z najnowszego badania Fiserv Polska S.A., właściciela marki PolCard.

Pokrywa się to też z moimi preferencjami i obserwacjami, również w słabo zaludnionych lokalizacjach, choć popularnych wśród turystów. Wiele razy byłem już świadkiem w kolejce z odmową przyjęcia gotówki, a po namowach i prośbach klientów okazywało się na końcu, iż - ostatecznie mogę przyjąć na telefon BLIKIEM. Ostatnio nawet pod Warszawą na Świdrze, jeden z klientów płacił tak za kajaki.

Widać to też w wynikach tego badania, aż 41% rodaków płaci zawsze bezgotówkowo lub prawie zawsze, kiedy mają tylko taką możliwość - czasem nawet BLIKIEM na telefon się nie da. Kolejne prawie 30% badanych płaci bezgotówkowo kilka razy w tygodniu lub przynajmniej raz w tygodniu. Bardzo rzadko lub w ogóle deklaruje odpowiednio 5% i 15% ankietowanych.

Krzysztof Polończyk, prezes Fiserv Polska:

Badania pokazują, że Polacy chcą płacić bezgotówkowo i ten trend jest wyraźnie wzrostowy. Jest to ważna informacja dla tych przedsiębiorców, którzy nadal nie zdecydowali się na zaoferowanie swoim klientom takiej możliwości płatności za zakupywane towary lub usługi.

Płatności bezgotówkowe najbardziej rozpowszechnione są rzecz jasna wśród grupy wiekowej 18-39 lat, osoby te w 80% regularnie tak opłacają swoje zakupy - w większości zawsze, kiedy mają taką możliwość.

Z kolei w najstarszej grupie powyżej 70 lat, przynajmniej raz w tygodniu bezgotówkowo opłaca swoje zakupy 40% badanych, pozostali bardzo rzadko. Naturalnie też płatności bezgotówkowe wybierają mieszkańcy średnich i dużych miast - 75%. Natomiast na wsiach prawie 60% badanych płaci bezgotówkowo minimum raz w tygodniu lub więcej. Gotówka w odwrocie jest też wśród osób, które zarabiają w przedziale między 5 000 zł a 6 999 zł netto - 66% z nich płaci bezgotówkowo zawsze lub prawie zawsze.

Źródło: Fiserv Polska.
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu