Polska

Płatność kartą czy gotówką? Kierowcy wybierają kartą, przynajmniej jeśli chodzi o mandaty

Grzegorz Ułan
12

KIR opublikował dziś na swoich stronach podsumowanie popularności płatności bezgotówkowych za mandaty bezpośrednio u policjantów, którzy w styczniu wyposażeni zostali w 1890 terminali POS.

Terminale te pozwalają na płatności kartą płatniczą lub telefonem przy użyciu BLIK-a, KIR przekonuje, że to był strzał w dziesiątkę, bo Polacy chętnie korzystają z tej formy regulowania płatności za wykroczenia.

Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu KIR:

Popularyzacja obrotu bezgotówkowego jest jednym z priorytetów administracji państwowej. Proces ten powinien jednak przebiegać kompleksowo – tak w obszarze komercyjnym, jak i publicznym. Umożliwienie regulowania mandatów za wykroczenia drogowe kartą lub telefonem to oczekiwana zmiana na lepsze. Dla kierowców oznacza to znacznie większą wygodę i dużą oszczędność czasu dzięki uniknięciu zbędnych formalności.

Tylko w styczniu w ten sposób uregulowanych zostało 1,1 tys. mandatów na łączną 133 tys. zł, co daje średnio 120 zł za jedno wykroczenie. Nowa metoda płatności za mandat miała być przede wszystkim rozwiązaniem problemu z cudzoziemcami, którzy w przypadku wykroczenia musieli regulować płatność gotówką, a jak nie mieli, to policja musiała ich podwozić do bankomatu. Jak bardzo kuriozalnie, by to nie brzmiało tak to wyglądało. Teraz będą mogli płacić od razu kartą lub telefonem. Z czego jak się okazuje, ochoczo korzystają również Polscy kierowcy.

Źródło: KIR.

Photo: tupungato/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu