Polska

Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia „Mój Pojazd” - wszystko o Twoim pojeździe w jednym miejscu

Grzegorz Ułan
Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia „Mój Pojazd” - wszystko o Twoim pojeździe w jednym miejscu
23

„Mój pojazd”, to kolejna e-usługa dostępna na Obywatel.gov.pl, od teraz w jednym miejscu znajdziecie wszystkie informacje o swoim pojeździe. Przede wszystkim sprawdzicie ważność badania technicznego czy polisy OC, szczegółowe dane techniczne i przebieg swojego auta oraz wszystkie inne informacje gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0).

Nową e-usługę znajdziecie na stronie Obywatel.gov.pl w zakładce Kierowcy i pojazdy pod linkiem Sprawdź swój pojazd. Usługa jest bezpłatna, niemniej wymagany jest tu Profil Zaufany (eGO).

To już nie jest tak duży problem, aby go założyć. Wiele banków udostępnia już taką możliwość przez internet, a są to Bank Polski PKO, Inteligo, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING i Millennium. Od jakiegoś czasu możliwe jest też założenie Profilu Zaufanego za pośrednictwem platformy Envelo i potwierdzenie go później z dowodem osobistym w najbliżej placówce Poczty Polskiej.

Według danych Ministerstwa Cyfryzacji już 1,4 mln Polaków założyło swój profil eGO i trudno się temu dziwić, bo co raz więcej urzędowych spraw można przy jego użyciu załatwić, bez wychodzenia z domu.

Wracając do e-usługi „Mój Pojazd”, już po potwierdzeniu swojej tożsamości Profilem Zaufanym, wyświetlą się nam informacje o posiadanym pojeździe, między innymi:

  • dane o pojeździe, w tym: marka, typ, nr vin, data pierwszej rejestracji, termin badania technicznego;
  • dane techniczne pojazdu, w tym: pojemność i moc silnika, liczba miejsc, dopuszczalna masa całkowita, rozstaw osi;
  • dane o zdarzeniach związanych z pojazdem, w tym wyrejestrowanie i zbycie;
  • dane o zawartej polisie, w tym datę zawarcia i wygaśnięcia, nazwę zakładu ubezpieczeń

Jeśli planujemy akurat sprzedaż samochodu, możemy te dane zapisać do pliku PDF i wydrukować bądź przesłać emailem osobie zainteresowanej kupnem.

Z planowanych w przyszłości funkcji udostępnionych na „Mój Pojazd” MC wymienia wyświetlanie na osi czasu całej historii zdarzeń związanych z naszym samochodem, a w czerwcu pojawią się w niej dodatkowo informacje o szkodach.

„Mój pojazd„ to nie pierwsza e-usługa dedykowana zmotoryzowanym, dużym zainteresowaniem cieszy się Historia Pojazdu, wzbogacona w grudniu 2017 roku o możliwość sprawdzenia aut kupowanych za granicą, a miesiąc temu dodano też w niej opcję sprawdzenia aut, które zamierzamy zakupić za granicą, ale nie są jeszcze zarejestrowane w Polsce. Do tego trzeba jeszcze wymienić opcję sprawdzenia online swoich punktów karnych.

Natomiast z planowanych zupełnie nowych e-usług dla zmotoryzowanych w ramach programu CEPiK 2.0, wymienia się takie jak:

  • „Uprawnienia kierowcy” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii)
  • „Udostępnij swoje dane pracodawcy” (Usługa dla kierowców zawodowych. Chodzi o możliwość dobrowolnego udostępnienia swojemu pracodawcy osobistych danych z bazy CEPiK, np. o liczbie zgromadzonych punktów karnych)
  • „Sprawdź punkty szkołę jazdy i instruktora” (możliwość sprawdzenia online ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin)
  • „Przypominaj o terminach” (Opcja powiadamiania – e-mailem lub SMS – o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badaniach lekarskich dla kierowców itp.)

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu