Polska

Showmax od roku w Polsce - czas wykroczyć poza gabinet prezesa

Konrad Kozłowski
Showmax od roku w Polsce - czas wykroczyć poza gabinet prezesa
25

Już niedługo na Showmax zadebiutuje 3. sezon serialu "Ucho prezesa" - zapowiedź premiery zgrywa się w czasie z pierwszymi urodzinami serwisu w Polsce. Trwające zainteresowanie satyryczną serią Górskiego i Cieślaka pokazuje, jak trafną decyzją było przyjęcie produkcji pod własne skrzydła, ale jednocześnie Showmax utrudnił sobie zadanie.

W połowie lutego zeszłego roku miałem okazję uczestniczyć w konferencji z okazji debiutu Showmax w Polsce. Wtedy też zorganizowano pokaz 3. odcinka serialu "Ucho prezesa", którego dwa pierwsze epizody trafiły na YouTube we wcześniejszych tygodniach. Do dziś nie możemy być pewni, czy Showmax przejął prawa do serii po głośnym starcie, czy może od samego początku była to skoordynowana akcja, która zbliżyła widzów do platformy VOD poprzez sympatię do "Ucha prezesa", ale niezależnie od tego, którykolwiek ze scenariuszy jest prawdziwy, było to świetne zagranie wchodzącego do Polski Showmaxa na tamten moment.

Ucho Prezesa - 3. sezon - daty premier:

  • Premiera Ucha Prezesa 3 w Showmax - czwartek 15 marca
  • Premiera w Telewizji WP - niedziela 18 marca
  • Premiera na kanale YouTube - czwartek 22 marca

Oglądaj "Ucho Prezesa" jako pierwszy! 

Z perspektywy czasu ulegam jednak wrażeniu, że serwis nie udźwignął ciężaru popularności serii Roberta Górskiego, ponieważ wciąż nie doczekaliśmy się innej, tak udanej produkcji oryginalnej. Pisząc "udanej" mam na myśli tak popularnej, bo choć "Botoks" Patryka Vegi wzbudza niemałe emocje i z całą pewnością przysporzył Showmaksowi nowych użytkowników, a "SNL Polska" to bardzo ambitny i odważny projekt, za który należą się spore brawa, to właśnie "Ucho Prezesa" jest najczęściej kojarzone z tą platformą VOD i vice versa. To wciąż działa na korzyść serwisu, bo ci, którzy nie mogą doczekać się nowych odcinków pozostają subskrybentami lub dołączają do tego grona, a zachowanie kilkudniowego opóźnienie premiery na YouTube to również całkiem zgrabne zagranie.

Serial "Botoks" jedynie w Showmax. Zobacz kontrowersyjne dzieło Patryka Vegi!

Produkcje Oryginalne Showmax - czas na prawdziwy krok naprzód

Muszę jednak zadać to pytanie: co dalej z oryginalnymi produkcjami Showmax? Serwis nie chce zdradzać więcej informacji na temat planów na ten rok i przyszłe lata, a każda premiera ma być nie lada niespodzianką. Nie oczekuję, że Showmax zdoła utrzymać tempo produkcji własnych seriali i programów na poziomie stacji telewizyjnych jak TVP, TVN czy Polsat oraz serwisów VOD pokroju Netflixa i Amazona, ale wielu widzów spodziewało się chyba czegoś innego. Mogę chwalić Showmax bez końca za podjęcie próby wprowadzenia do Polski nowego formatu, jakim jest Saturday Night Live, ale podobnie jak przy "Uchu prezesa", "SNL Polska" staje się programem dla konkretnego grona odbiorców, a ta grupa wcale nie rośnie tak dynamicznie, jak chcieliby włodarze serwisu. Nie znamy konkretnych danych co do oglądalności programu, ale zwykłe rozmowy ze znajomymi i przypadkowymi osobami pokazują, że polscy widzowie czekają na coś innego, a rozwiązaniem będzie chyba po prostu zwykły, dobry serial, do których tak przywykliśmy przez ostatnie lata. A obecny okres zdecydowanie temu sprzyja.

Wystarczy popatrzeć na Watahę od HBO czy Belfra od Canal+. Obydwie serie były powodem niekończących się komentarzy i dyskusji. Pokazały, że Polacy uwielbiają oglądać seriale w swoim ojczystym języku i nie muszą być emitowane na szeroko dostępnych kanałach - HBO Go wciąż nie zostało uwolnione, a Canal+ oraz VOD pojawiły się w internecie dopiero niedawno. Śmiem twierdzić, że swoboda w wykupieniu dostępu do Showmax oraz atrakcyjna cena mogłyby świetnie korespondować z zupełnie nowym serialem o takim kalibrze jak powyżej wymienione. Ale kto wie, co knuje Showmax...

Sprawdź co w tej chwili knuje Showmax. Jedynie 19,90 PLN za miesiąc.

Dlatego zapytałem o to u źródła - odpowiada nam Magdalena Marzec, Communications & Social Media Manager - CEE w Showmax:

- Showmax świętuje pierwsze urodziny w Polsce, w swojej ofercie macie już kilka oryginalnych produkcji - jakie emocje towarzyszą nadchodzącej premierze 3. sezonu "Ucha prezesa"?

- Jesteśmy bardzo dumni z tego, co udało nam się pokazać klientom w ciągu roku - animacja dla dorosłych Egzorcysta, SNL Polska, serial Patryka Vegi Botoks czy short Fanatyk z Piotrem Cyrwusem, trzy etiudy: Patryka Vegi, Wojtka Smarzowskiego i Bartosza Kowalskiego, Opowieść podręcznej, Fargo i setki innych filmów i seriali. Ucho Prezesa to jednak nasza pierwsza Produkcja Oryginalna i bardzo się cieszymy, że możemy pokazać klientom trzeci sezon akurat w okolicach pierwszych urodzin Showmax w Polsce.

- Za nami debiut SNL Polska i serialu "Botoks" - to prawdopodobnie największe z oryginalnych produkcji, jakie - przygotowaliście. Czego możemy spodziewać się w tym roku?

- Mamy zasadę nie zdradzać informacji o Produkcjach Oryginalnych dopóki nie zacznie się ich plan, ale zapowiedzi z początku naszej działalności, czyli obietnica współpracy z polskimi twórcami i poszukiwanie świetnych historii nadal są aktualne.

- W swoim tekście wspominam o rosnącej popularności polskich serial "premium" jak Wataha, Belfer czy nadchodzący Kruk oraz serial Netflixa. Czy Showmax zamierza dołączyć do tego grona i zaserwuje nam coś równie emocjonującego?

- Showmax wszedł do Polski z informacją, że chce się zająć produkcją polskich filmów i seriali na światowym poziomie na pełen etat. Stay tuned!

Mocna alternatywa dla Netfliksa. Kliknij i oglądaj!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu