Rozumiem, że niektórzy mają obawy w związku z opracowaniem zaawansowanej sztucznej inteligencji, bo gdyby naprawdę doszło do powstania czegoś, co będzie zdolne do samodoskonalenia się w zatrważająco szybkim tempie, to niby dlaczego miałoby zostać naszym chomikiem?
Kto by tam wiedział, może i zgodzi się na bycie naszym chomikiem i nie ma sensu się tym przejmować? Innym powodem do tego, żeby jednak się tym nie zamartwiać jest fakt, iż wciąż nie mamy tej super zaawansowanej sztucznej inteligencji. Nie martwmy się na zapas. Ja proponuję skupić się na czymś zupełnie innym… prawdziwe zagrożenie to rośliny, które łączą swoje siły z maszynami. Widziałem nagranie pokazujące efekty tego typu symbiozy i… byłem przerażony.
Pół robot, pół roślina
Twórca tego rozwiązania to David Ultis, który w rozmowie z DigitalTrends podświadomie użył pewnego słowa, a jest nim „hunt”. Oczywiście mogę się mylić, lecz wydaje się, że wspomniane słowo zdradza jego prawdziwe zamiary. Ten człowiek chce, żeby rośliny zaczęły polować na ludzi!
Tak jak my mamy regiony mózgu odpowiedzialne za sygnalizowanie mimowolnych potrzeb, jak poziom energii i głód, czujniki Plantoida są dostosowane do spełniania potrzeb roślinki, którą przewozi. Dzięki temu Plantoid może dać biernej roślinie zdolność do bycia mobilną i polowania na lepsze warunki do przetrwania. Źródło.
Powyższe stanowi moje tłumaczenie, w którym starałem się niczego nie przekręcić. Oczywiście widać jak na dłoni, że chodzi o stworzenie armii roślin cyborgów, która będzie „polować na lepsze warunki do przetrwania”, czyli po prostu zajmie się eksterminacją ludzi. Z drugiej strony, może trochę przesadzam… Jest również szansa, że ten projekt na Kickstarterze ma być formą rozrywki, dzięki której właściciel roślinki będzie miał szansę samodzielnego złożenia fajnego robota, a przy okazji sprawienia, że opieka nad kwiatkiem będzie czymś znacznie ciekawszym.
Plantoid
Na stronie projektu możemy przeczytać, że jeśli lubisz budować różne rzeczy, wtedy te roboty powinny być dla ciebie fajnym doświadczeniem, albo wręcz uchodzić za projekt naukowy, który połączy kodowanie z biologią.
Aktualnie w tzw. Plantoid Base Kit mają być czujniki pozwalające na pomiar wilgoci ziemi, temperatury i wilgotności powietrza, naświetlenia i jakości powietrza. Głośniczek i diody LED pozwolą na sygnalizowanie różnych rzeczy. Koniec końców chodzi tu tylko o zabawę i możliwość edukacji. Ciekawy projekt.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu