Google

Jak naprawić toaletę? Czyli czego szukamy w Google, gdy się coś zepsuje

Jakub Szczęsny
Jak naprawić toaletę? Czyli czego szukamy w Google, gdy się coś zepsuje
31

Rzeczy mają to do siebie, że się psują. Jedne wystarczy popsikać WD40, inne ulegną cudownemu naprawieniu po umiejętnemu przyłożeniu doń taśmy klejącej. Inne zaś trzeba albo wyrzucić, albo naprawić w nieco bardziej wyrafinowany sposób. Nowoczesny człowiek idzie wtedy do wujka Google o pomoc i pyta.

Natrafiwszy na projekt badawczy pracowników Google przypomniałem sobie siebie sprzed kilku tygodni, gdy rozkładałem ręce nad moim ukochany, choć niekoniecznie młodym już autem. Niedomagało - w sumie to nawet eufemizm. Z pomocą Google oraz poradników napisanych przez naście osób, którym chyba jestem winien dobre alkohole udało mi się rozebrać to co rozebrać trzeba było, kupić odpowiednie części i ku uciesze moich sąsiadów, wykonać czynności naprawcze samemu na parkingu podziemnym. Gdyby nie to, że umiem czytać, a i istnieje Google, pewnie do dzisiaj poruszałbym się po drogach z gracją żaby (albo oddał auto do serwisu, ot co).

Jednak nie tylko ja jestem takim "spryciarzem" i okazuje się, że mnóstwo osób pyta Google o to, jak naprawić konkretny sprzęt. Informacji w sieci jest mnóstwo. Wyszukiwarka zaś pomaga nam do tego dotrzeć. Autorzy strony oraz badania "How to fix a toilet" postanowili przyjrzeć się, czego szukamy w sieci, gdy coś wymaga naprawy. I okazuje się, że w Polsce najczęściej szukamy danych na temat napraw drzwi i okien. W dalszej kolejności są pralki, lodówki i toalety. Nie wiem w sumie dlaczego. Co nacja to nieco inne preferencje dotyczące naprawiania sprzętów.

Te dane wcale nie są takie bezużyteczne

Ba, dla wprawnych analityków mogą one stanowić podstawę tworzenie dobrych i chwytliwych treści na konkretnych stronach. Badacze z Google zmierzyli nawet to, jak często wyszukiwane są konkretne frazy w ciągu roku. I okazuje się, że schudnąć chcemy najczęściej tuż po świętach oraz tuż przed wakacjami. Nic odkrywczego, ale tego typu informacje mogą mieć naprawdę szerokie zastosowanie. I tyczy się to również innych "spraw naprawczych". Bardzo często się również szuka "poradników" dotyczących całowania, a nawet zachodzenia w ciążę. W przypadku tego ostatniego zapytania, ciekaw jestem jak to się rozkłada w kwestii płci. ;) Z pewnością panowie szukają informacji na temat tego... jak zawiązać krawat. Przyznam się Wam, że do dzisiaj nie potrafię tego robić i... w sumie nie lubię krawatów.

Trendy dotyczące poradników "how to" reagują również na bardzo popularne wydarzenia. Na przykład - jak "zagrać na kubku" zyskało ogromną popularność tuż po tym, jak ów motyw pojawił się w Pitch Perfect, które miało swoją premierę we wrześniu 2012 roku. Artykuły mówiące o tym, jak to zrobić były naprawdę rozchwytywane w tym okresie. Czyli - warto śledzić trendy, również takie "niby mało znaczące" po to, aby lepiej trafiać z treściami do swoich konsumentów. Mamy na to kolejny dowód - bezpośrednio od Google.

Pełne badanie: How to fix a toilet jest dostępne tutaj

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu