Polska

PKP Intercity udostępnia statystyki korzystania z WiFi w Pendolino

Grzegorz Ułan
PKP Intercity udostępnia statystyki korzystania z WiFi w Pendolino
10

To był bardzo długi tasiemiec, przez wiele lat od zakupu Pendolino przez PKP Intercity, nasze koleje premium nie potrafiły się porozumieć z ich producentem, co do montażu WiFi w tych pociągach.

Na szczęście zeszły rok był przełomowy, udało się podpisać porozumienie w tej sprawie z Alstom (koszt 30 mln zł) i od końca minionego roku, sukcesywnie kolejne składy są wyposażane w WiFi.

Okazuje się, że WiFi z miejsca okazało się hitem wśród pasażerów Pendolino, znaczy się, że było mocno wyczekiwaną przez nich opcją. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy średnio dziennie pobierali 72 GB danych, a każdy pasażer w trakcie podróży korzystał z Wi-Fi średnio przez blisko godzinę.

Łącznie przez styczeń i luty z WiFi w Pendolino skorzystało 17,5 tysiąca pasażerów, a w samym tylko lutym, każdego dnia podłączało się do niego 540 osób. Łącznie pobrano już ponad 4 TB danych, co na jednego pasażera przekładało się na 243 MB.

Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity:

Pierwsze miesiące funkcjonowania urządzeń Wi-Fi w składach Pendolino pokazują, że zastosowane rozwiązania systemowe działają w pełni sprawnie. Pasażerowie chętnie korzystają z tego udogodnienia, o czym świadczą chociażby długość trwania sesji i ilość pobieranych danych. Sukcesywnie na tory wyjeżdżają kolejne składy Pendolino wyposażone w bezprzewodowy internet. Już w czerwcu połowa składów obsługujących połączenia kategorii EIP będzie posiadać darmowe Wi-Fi.

Aktualnie WiFi zamontowane jest w czterech składach ED250 o numerach bocznych 007, 011, 017, 018. Wszystkie składy Pendolino zaś, wyposażone zostaną w bezprzewodowych internet do listopada 2019 roku.

Źródło: PKP Intercity.
Photo: metrampaz/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu