Bank

PKO Bank Polski udostępnia zupełnie nową wersję aplikacji IKO. HCE dopiero w przyszłym roku

Grzegorz Ułan
PKO Bank Polski udostępnia zupełnie nową wersję aplikacji IKO. HCE dopiero w przyszłym roku
88

Bezpośrednio po premierze tej aplikacji nazwałem ją mobilną rewolucją. Dziś bez wątpienia możemy to stwierdzić, IKO zrewolucjonizowało rynek płatności mobilnych. Do tego stopnia, że dwa lata później większość z pozostałych polskich banków przyłączyła się do tego projektu i już wspólnie z PKO BP stwo...

Bezpośrednio po premierze tej aplikacji nazwałem ją mobilną rewolucją. Dziś bez wątpienia możemy to stwierdzić, IKO zrewolucjonizowało rynek płatności mobilnych. Do tego stopnia, że dwa lata później większość z pozostałych polskich banków przyłączyła się do tego projektu i już wspólnie z PKO BP stworzyli Polski Standard Płatności - Blik.

Na dzisiejszej konferencji PKO BP zaprezentowało pierwszą od momentu powstania tak dużą aktualizację swojej aplikacji IKO. Dla przypomnienia każdy z banków uczestniczących w PSP ma swoją własną aplikację, a punktem wspólnym jest jedynie kod Blik, generowany do płatności. Zanim pokażę zrzuty z najnowszej wersji IKO, spójrzmy jak to wyglądało do tej pory.

Była to dość prosta aplikacja, oferująca dostęp do podstawowych funkcji z przewijanego u dołu menu. Nowa wersja zyskała na nowoczesnym wyglądzie, dostosowanym do obecnych standardów tworzenia aplikacji mobilnych. Znajdziemy w niej też dodatkowe menu z wszystkimi funkcjami, menu kontekstowe czy system powiadomień.

Kod Blik nie wyświetla się teraz automatycznie po zalogowaniu, aktywujemy tę opcję przez naciśnięcie przycisku znajdującego się pod wybranym kontem. W tym miejscu od razu możemy dokonać przelewu czy sprawdzić historię transakcji.

Wspomniane menu z wszystkimi funkcjami aktywuje się górną ikonką z lewej strony, w ten sposób, że ekran z kontem i kodem blik przesuwa się jakby w tle, ale cały czas jest dostępny i widoczny po prawej stronie, dzięki czemu w każdej chwili możemy do niego wrócić. Podobnie jest z każdą inną wybraną funkcją z menu. Zawsze ostatnia aktywowana opcja przesuwa się w bok, gdy wracamy do listy funkcji.

Wszystkie nasze konta, rachunki czy kredyty znajdziemy w zakładce Mój Bank. Poza tym mamy tu dodatkowe zakładki, gdzie sprawdzimy kursy walut, dostępne w okolicy oddziały banku czy miejsca, w których zapłacimy Blikiem.

W ustawieniach możemy zadecydować, czy kod Blik ma się pokazywać przed zalogowaniem, czyli od razu po uruchomieniu aplikacji. Podobnie możemy ustawić widoczność środków na koncie. Można to ustawić procentowo, na przykład jeśli ustalimy, że 100%=1000 zł to pokaże nam, że mamy 100% ustalonej kwoty, jeśli będziemy mieli akurat 2000 zł na koncie, to pokaże 200% itd., również w drugą stronę.

Całość prezentuje się naprawdę rewelacyjnie. Jest ładnie, czysto i przejrzyście, a dodatkowe menu nie stwarza nawet w minimalnym stopniu wrażenia zbytnio przeładowanego interfejsu. Co najważniejsze nowa aplikacja zostanie dziś udostępniona od razu na wszystkie trzy platformy.

Aplikacja dla Androida (4.0 i wyżej) do pobrania z Google Play. Dla iOS (7.0 i wyższa) do pobrania z App Store. Dla Windows Phone (8.1 i wyższa) do pobrania ze Sklepu Microsoft. Co ze starszymi wersjami oprogramowania? Nadal będzie dostępna i wspierana starsza wersja iKO dla tych systemów.

Najbardziej wyczekiwana nowość, czyli HCE w iKO udostępnione zostanie w pierwszym kwartale przyszłego roku, ale już w grudniu tego roku rozpoczną się testy tej opcji płatności, niestety tylko wśród pracowników Banku. Odświeżenia doczeka się również serwis WWW lajt, nastąpi to w okolicach Marca 2016 roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile