Bank

Obejrzycie już dziś nowy system bankowości internetowej od ING Banku Śląskiego

Grzegorz Ułan
Obejrzycie już dziś nowy system bankowości internetowej od ING Banku Śląskiego
89

Wczoraj przedstawiciele ING Banku Śląskiego zaprezentowali nam wygląd swojego nowego systemu bankowości elektronicznej. Wyjaśnię od razu, że jest na razie w fazie zamkniętych testów dla grupy kilku tysięcy najbardziej aktywnych użytkowników. We wrześniu zostanie udostępniony kolejnym klientom, a do...

Wczoraj przedstawiciele ING Banku Śląskiego zaprezentowali nam wygląd swojego nowego systemu bankowości elektronicznej. Wyjaśnię od razu, że jest na razie w fazie zamkniętych testów dla grupy kilku tysięcy najbardziej aktywnych użytkowników. We wrześniu zostanie udostępniony kolejnym klientom, a do końca roku wszystkim.

Skąd ta zmiana? Przeprowadzili badania wśród swoich klientów, z których wynikło, że to na czym im najbardziej zależy w bankowości elektronicznej, to możliwość szybkiego sprawdzenie salda, historii transakcji i szybkiego przelewu. Bez tych kilkunastu ikon na stronie głównej i bez konieczności przedzierania się przez multum zakładek, by dokonać tych kilku prostych czynności. Jak zbadali, tak zrobili. Zniknęły ikony i pokręcona ścieżka dostępu do podstawowych funkcji, na głównej zostało tylko to, z czego klienci najczęściej korzystają.

I tak na głównej tablicy znajdziemy teraz kafelki z aktualnym saldem i stanem środków na rachunku oraz kartach kredytowych. Poniżej miesięczne zestawienia wydatków i tu ciekawa opcja "Finansometru", czyli zestawienia wydatków podzielonych automatycznie na kategorie, typu zakupy spożywcze, odzież, podróże, rozrywka itp. Obecnie ta funkcja już działa, ale w nowej wersji ma być udoskonalony algorytm rozpoznający te wydatki.

Obok widzimy też nasz budżet, z opcją konfiguracji, w której możemy ustalić miesięczne saldo konta, którego chcemy się trzymać i na bieżąco sprawdzać pozostałą kwotę. W osobnej kolumnie jest również historia transakcji wraz z zaplanowanymi już przelewami stałymi.

Niżej to już roczne zestawienia i kolejna użyteczna funkcja "Twój cel", gdzie możemy sobie zdefiniować nasze cele, odkładać, na przykład po 100 zł na jakiś cel i w tym miejscu sprawdzać postęp oszczędzania. Odkładane kwoty lądują na naszym subkoncie i nie są dostępne w saldzie, więc będzie to dodatkowy motywator.

Zmianie też uległ sam moduł płatności. Teraz wyposażony w wyszukiwarkę odbiorców czy ostatnich przelewów w czasie rzeczywistym. Wystarczy wpisać pierwsze litery odbiorcy czy nazwy przelewu oraz wybrać właściwy. Warto zaznaczyć, że złożenie przelewu będzie teraz możliwe z każdego miejsca w serwisie, po kliknięciu w ikonę lupy, po prawej stronie, w górnym menu, rozwinie się pasek wyszukiwarki, gdzie możemy wprowadzać w ten sam sposób naszego odbiorcę. Warta odnotowania jest również pozornie błaha opcja, ale również przydatna, a mianowicie pod wpisaną kwotą wyświetla nam się stan konta po danym przelewie.

Co z mobile? Otóż okazało się, że całość jest zbudowana w technologii RWD, czyli serwis będzie się dostosowywał do ekranu, z którego akurat korzystamy. Tym samym, czy to na desktopie czy tablecie lub smartfonie, będziemy mogli korzystać z tych samych funkcji, bez ograniczeń znanych z dedykowanych aplikacji. Nie oznacza to wprawdzie, że ING będzie odchodziło od samych aplikacji, ale uzyskałem informację, że raczej będą minimalizowali skupienie się na nich, maksymalizując wdrożenia nowych funkcji w serwisie, dostępnych dzięki nowemu systemowi na każdym urządzeniu i każdym systemie w jednym czasie.

Zresztą zobaczcie sami, jak to będzie wyglądało na smartfonie:

I na tablecie:

Całość prezentuje się naprawdę czytelnie i przejrzyście, a co najważniejsze sprawia wrażenie, że cel został osiągnięty - szybki i przyjazny system bankowości elektronicznej. Już na stronie głównej mamy wszystkie potrzebne informacje o stanie naszego konta oraz w tym samym miejscu możemy szybko wykonać przelew. Dzięki czemu nie musimy się przeklikiwać przez kolejne zakładki. Tak patrząc na stronę główną na prezentacji, stwierdziłem, że większość rzeczy, które zwykle dokonuję w swoim serwisie bankowości elektronicznej, mógłbym zrobić czy sprawdzić bez jej opuszczania.

Jak wspomniałem na początku, nowy system bankowości elektronicznej ING Banku Śląskiego będzie dostępny do końca roku dla wszystkich klientów. Obecnie spośród najbardziej aktywnych użytkowników została wybrana grupa 2 tys. klientów, którzy będą mogą testować nowy system już teraz. Kolejna grupa klientów zostanie zaproszona już we wrześniu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot