Świat

Pierwszy miliard Facebooka w 2010 roku?

Grzegorz Marczak
Pierwszy miliard Facebooka w 2010 roku?
11

Facebook rośnie cały czas jeśli chodzi o liczbę nowych użytkowników, jak natomiast wyglądają przychody serwisu? Okazuje się, że są one na całkiem przyzwoitym poziomie i co najważniejsze systematycznie rosną. Według insidefacebook.com tegoroczny przychód FB może przekroczyć nawet miliard dolarów. Nie...

Facebook rośnie cały czas jeśli chodzi o liczbę nowych użytkowników, jak natomiast wyglądają przychody serwisu? Okazuje się, że są one na całkiem przyzwoitym poziomie i co najważniejsze systematycznie rosną. Według insidefacebook.com tegoroczny przychód FB może przekroczyć nawet miliard dolarów. Nie są to oczywiście oficjalne informacje - Facebook nadal jest firmą nie notowaną na giełdzie tak więc nie jest zobligowany do przekazywania informacji i raportów finansowych.Według estymacji rok 2008 FB zakończył z przychodem na poziomie 280 - 300 milionów dolarów, rok później było znacznie lepiej, szacunkowo ok 600 do 700 milion. Na 2010 spodziewany jest więc przychód na poziomie ok miliarda dolarów!

Na czym zarabia Facebook? Performance advertising jest największym źródłem dochodów, zaraz za nim jest brand based advertising, do tego dochodzi jeszcze umowa reklamowa z Microsoft oraz sprzedaż wirtualnych produktów (która co ciekawe maleje).

To jednak moim zdaniem dopiero początek - prawdziwy rozkwit przychodów nastąpi w momencie kiedy FB uruchomi płatności internetowe (kasując oczywiście odpowiednią prowizję). Mając już na pokładzie ponad 400 milionów ludzi ma się olbrzymią bazę klientów którzy chętnie skorzystają z znanego sobie mechanizmu logowania i autoryzacji do płacenia w internecie.

Oczywiści warto pamiętać o tym, że nie wiadomo zbyt wiele na temat kosztów funkcjonowania Facebooka i co za tym idzie zyskowności tego biznesu. Na razie liczby robią duże wrażenie ale warto pamiętać, że mówimy tutaj o setkach milionów użytkowników!

Polecam przeczytanie całej analizy odnośnie sytuacji finansowej FB - bardzo ciekawe liczby, dobrze podsumowane.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook