Moje przemyślenia

Pierwsze wrażenia z zabawy Samsung Galaxy Note 2

Grzegorz Marczak
15

Dziś w Warszawie oficjalnie pokazana gigantyczny telefon Samsunga. Młodszego brata Galaxy Note czy Note 2. Jego wielkość jest naprawdę… i tutaj właściwie brak mi jasnego określenia czy jest to imponujący rozmiar czy już przesada. Z pewnością natomiast mógłbym tym telefonem grać w tenis stołowy i...

Dziś w Warszawie oficjalnie pokazana gigantyczny telefon Samsunga. Młodszego brata Galaxy Note czy Note 2. Jego wielkość jest naprawdę… i tutaj właściwie brak mi jasnego określenia czy jest to imponujący rozmiar czy już przesada. Z pewnością natomiast mógłbym tym telefonem grać w tenis stołowy i używać go jako rakietki:) Na zdjęciu powyżej macie porównanie Note 2 do iPhone 4.

Wymiary i wygląd

O ile jest to 5,5 calowy olbrzym o tyle już w ręku nie czuje się aby był on specjalnie ciężki. Co mnie zaskoczyło robi też w dotyku wrażenie dobrze wykonanego telefonu z dobrych materiałów. Przy swoim rozmiarze jest również dość zgrabny - choć to może niefortunne sformułowanie, więc ujmę to inaczej. Wygląda całkiem dobrze.

Ekran

To chyba najlepszy i najciekawszy element tego telefonu. HD Super Amoled w połączeniu z 5,5 calowym ekranem i Gorilla Glass 2 robią swoje. Kolory są soczyste i bardzo wyraźne - temu elementowi Note 2 nie można nic zarzucić. Jeśli chodzi o dotyk i gesty również wszystko działa tak jak powinno. Nie zauważyłem żadnych lagów ani niedociągnięć jeśli chodzi o ekran dotykowy.

Wydajność

Samsung twierdzi, że moc Galaxy Note 2 można porównać do laptopa stojącego u nas w domu na biurku. Może to nie jest do końca trafne porównanie w moim przypadku ale po krótkiej zabawie do wydajności tego telefonu nie mam prawa się przyczepić. Odwaliłem grę jednocześnie mają uruchomioną przeglądarkę i mail i wszystko nadal działało płynnie. Zdaje sobie sprawę, że to nie są najlepsze testy wydajności jakie można zrobić ale mając zaledwie kilka minut na nic więcej nie miałem czasu.

Zresztą wydajność i te gigantyczne prędkości procesorów w telefonach to dla mnie zabawa z użytkownikami w której ci drudzy nie wiedzą o co dokładnie chodzi. Czy cztery rdzenie są lepsze od dwóch, a może procesor od Intela jest najszybszy? Tak naprawdę liczy się nasze doświadczenie przy pracy z zestawem aplikacji i gier a takich porównań na razie jest niewiele.

Kilka ciekawych gadżetów

Przede wszystkim bardzo spodobała mi się funkcja Multi Windows. Jest to możliwość podzielenia ekranu między dwie aplikacje pracujące jednocześnie. Przy rozmiarze 5,5 cala to zaczyna mieć sens i można na przykład jednocześnie wyświetlić mail i mapę aby sprawdzić jakiś adres itp.

Ciekawie wygląda też Allshare play - dzięki tej usłudze możemy dzielić się plikami z innymi urządzeniami Samsunga a nawet zdalnie przeglądać na nich dane. W tej kategorii mamy też funkcje S beam która działa na bazie NFC - czyli możemy szybko przesłać drugiej osobie pliku, zdjęcie itp.

Rozbawiła mnie natomiast opcja strażnika rysika. Jeśli telefon wyczuje, że się poruszamy i nie mam dołączonego rysika to zaalarmuje nas o tym i przypomni że trzeba znaleźć piórko. Zabawne ale potrzebne bo bez piórka Note jest pozbawione części funkcjonalności.

Rysik

To element telefonu do którego nadal nie jest przekonany. Działa wprawdzie dość dobrze, ponoć jego czułość została zwiększona aż 5 krotnie w stosunku do poprzednika. Rysikiem możemy robić notatki w specjalnej aplikacji Note S, ale też możemy pisać maile czy wpisywać adres strony w wyszukiwarkę. Na prezentacji rozpoznawanie pisma ręcznego działało idealnie - jednak już podczas testów widziałem, że ludzie mieli z tym problem a rozpoznawanie tekstu nie było tak idealne.

Wydaje mi się, że rysik to dość specyficzna potrzeba wśród użytkowników smartphonów. Wprawdzie ten w Note da się nawet całkiem ciekawie oprogramować (zapisują funkcje pod gestami) ale przecież aby go użyć trzeba go najpierw wyjąc… Łatwiej jest więc po ekranie po prostu maznąć palcem.

Sprzedaż

Galaxy Note 2 dwa kosztuje (z tego co widziałem) ok 2750 PLN i jak na tak dużą maszynę z dobrymi parametrami nie jest to cena specjalnie wygórowana. Zresztą Samsung słusznie zauważył, że jest to chyba maksymalny pułap dla jednak dość nietypowego produktu.

Dowiedziałem się też nie oficjalnie, że poprzednia edycja tego telefonu czyli Samsung Galaxy Note razem z Samsung Galaxy Tab 10 (który od niedawana jest chyba w sprzedaży) sprzedała się w liczbie 100 tysięcy sztuk w naszym kraju. Jest to dla mnie przynajmniej dość zaskakująca liczba biorąc jednak pod uwagę specyfikę i cenę tego telefonu.

Czy Galaxy Note 2 jest dla mnie?

Technicznie i wizualnie telefon jest bardzo atrakcyjny. Najważniejsze pytanie jednak jakie każdy powinien sobie zadać to czy potrzebuje tak dużego jakby nie patrzeć telefonu ? Tutaj chyba nie ma dobrych dla wszystkich odpowiedzi. Widziałem, że na przykład wiele kobiet jest użytkowniczkami poprzedniej wersji tego telefonu. Jest to z jednej strony zaskakujące ale można to sobie wytłumaczyć. Osobiście dla mnie ekran jest chyba jednak za duży, za dużo jest z tym komplikacji podczas poruszania się, wymaga on jednak większych kieszeni i lepszego zabezpieczenia. Zostanę jednak przy mniejszym i zgrabniejszym iPhonie i nie mówię tutaj o piątce bo ona akurat to najzgrabniejszych moim zdaniem nie należy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SamsungSamsung Galaxy Note 2