Felietony

Minimalistyczny temat dla WordPressa zaprojektowany pod kątem szybkości

Grzegorz Ułan
Minimalistyczny temat dla WordPressa zaprojektowany pod kątem szybkości
Reklama

Do zalet tego CMS-a dedykowanego blogom i nie tylko, nie trzeba nikogo przekonywać, są one powszechnie znane, stąd taka jego popularność. Łatwa inst...



Do zalet tego CMS-a dedykowanego blogom i nie tylko, nie trzeba nikogo przekonywać, są one powszechnie znane, stąd taka jego popularność. Łatwa instalacja, konfiguracja, widgety, tematy, przyjazny wyszukiwarkom i wiele innych. Tematy, właśnie, dostępnych w internecie jest mnóstwo gotowych szablonów, płatnych i bezpłatnych. Jednak wiele z nich, choć wyglądają efektownie, sprawiają, że sam serwis, a przede wszystkim jego szybkość, pozostawiają wiele do życzenia.

Reklama

Twórca tego tematu udostępnił go nawet jako projekt open source, postawił na minimalizm (co akurat lubię w tematach) i prędkość działania, nie tracąc przy tym na funkcjonalności WordPressa.


Temat jest elastyczny, umożliwia skonfigurowanie kilku układów strony z możliwością określenia liczby postów wyświetlanych w poszczególnych kategoriach. Do tego niezwykle wygodne umieszczanie dostępnych widgetów.


Oczywiście nie mogłem się powstrzymać i przekonać się jak to wygląda w praktyce. Po instalacji szablonu, przechodzimy do opcji tematu, gdzie możemy wstępnie określić wygląd strony głównej - jej nazwę i stronę, która ma się wyświetlać po uruchomieniu serwisu.


Jeśli wcześniej mieliśmy dodane jakieś widgety musimy je dodać ponownie w już zdefiniowane bloki po prawej.

Reklama


Wszystkie dostępne widgety po wstawieniu są już dostosowane wyglądem i kolorem do tematu.

Reklama


Teraz pozostaje jeszcze zdefiniować swój własny nagłówek i stopkę. Tutaj też możemy dodać przycisk udostępnienia danego wpisu na Twitterze, wystarczy określić swoje konto.


Znawcą w kodowaniu stron raczej nie jestem. Zobaczcie jak to wygląda u twórcy tematu.

Nagłówek:

Reklama


Stopka:


Co do układów strony głównej miałem drobne problemy, działają tylko domyślne ustawienia, ale to może wynikać z zainstalowanych u mnie innych pluginów.


Oprócz układów strony miałem również problemy z ustawieniami komentarzy - dostępna legenda opcji, "uciekła" mi na prawo po wylogowaniu.



Musi to być coś jednak namieszane na moim blogu, gdyż na wspominanej stronie twórcy tematu, wszystko wyświetla się prawidłowo.


Jest to też wersja beta, pierwsza stabilna odsłona tematu planowana jest na połowę listopada. Ale już teraz zachęcam, zwłaszcza magików od WP, do wypróbowania. Po drobnych, własnych poprawkach otrzymacie w wyniku ładnie i funkcjonalnie prezentujący się szablon, do tego szybki i stabilny. No i co ważne, a zapomniałem na początku, dostosowany do wyświetlania na mobilnych przeglądarkach.




Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama