Acer

Chłodzony cieczą brat Surface'a w naszych rękach - zaczynamy test Acer Alpha Switch 12

Konrad Kozłowski
Chłodzony cieczą brat Surface'a w naszych rękach - zaczynamy test Acer Alpha Switch 12
Reklama

Acer był i jest bez wątpienia jednym z najbardziej aktywnych producentów w kategorii hybryd i urządzeń konwertowalnych. Przez cały czas firma uważana jest za istotnego partnera przez Microsoft - głównego inicjatora trendu hybrydowego - czego dowodem był udział Microsoftu w wydarzeniu w Nowym Jorku. Acer tak bardzo zainspirowany został przez firmę z Redmond, że jednym z jego ostatnich dokonań jest urządzenie, na które większość osób w pierwszej chwili zakrzyknie: “Surface!”.

I choć Alpha Switch 12 ma wiele wspólnego ze sprzętem Microsoftu, to oczywiście nim nie jest. Analogicznych rozwiązań i zapożyczeń pomiędzy obydwoma urządzeniami jest tak wiele, że prawdopodobnie zabrakłoby mi palców u obydwu dłoni, by je zliczyć. Ale od początku.

Reklama

Pierwsze na co zwrócimy uwagę, to naturalnie sama konstrukcja hybrydy. Komputer zamknięty w formie tabletu z wbudowaną podstawką (o dowolnym kącie nachylenia, max 165 stopni, antypoślizgowa) oraz doczepiana klawiatura oferująca dwa tryby ułożenia to te od razu rzucające się w oczy cechy Switcha 12. Po uruchomieniu momentalnie zauważymy, że ekran nie posiada typowych dla laptopów proporcji 16 do 9, ani 4 do 3. Rozdzielczość 2160 na 1440 pikseli podpowiada, że jest to stosunek 3 do 2. Po przesiadce z typowego monitora oraz laptopa różnica jest od razu zauważalna, szczególnie podczas czynności biurowych jest to zmiana na plus. Naturalnie w przypadku multimediów, a dokładnie filmów i seriali, w większości sytuacji będziemy musieli przeboleć brak wykorzystania pełnej powierzchni ekranu.

Przy takiej rozdzielczości 12- calowy wyświetlacz prezentuje się niesamowicie, ale do tego część z użytkowników komputerów mobilnych zdążyła już przywyknąć. Jedynym mankamentem ekranu jest wysoki stopień refleksyjności. Dzisiejszego pięknego, słonecznego popołudnia planowałem zredagować ten tekst na zewnątrz, lecz po kilku minutach musiałem zrezygnować z tego pomysłu, ponieważ większość treści na ekranie była ledwo widzialna. Nawet maksymalny poziom jasności ekranu nie był w stanie tego zmienić.

Nie mógłbym nie zatrzymać się przy pełnowymiarowej klawiaturze będącej integralną częścią etui. Magnetyczne złącze, dzięki któremu parujemy ją z tabletem jest solidne i pewne, co potwierdza donośny “klik”. Jak wspomniałem, klawiatury używać możemy w jednym z dwóch układów - etui może spoczywać całkowicie płasko (np. na blacie) lub pod delikatnym kątem, co możliwe jest po uniesieniu bliższej ekranowi części klawiatury i zaczepieniu jej o dolną ramkę przy użyciu magnesu. Acer bardzo sprytnie wykorzystał tę metodę opracowaną przez Microsoft, o co nie mam ani odrobiny pretensji, ponieważ jak na razie sprawdza się u mnie znakomicie, a to się chyba najbardziej liczy. Sam układ klawiszy, ich skok i wydawany przez nie dźwięk bardzo mi się spodobały - pisanie na tej klawiaturze to dla mnie czysta przyjemność. A tego się nie spodziewałem.

Co czyni Alpha Switch 12 wyjątkowym? Jak relacjonowałem Wam z Nowego Jorku jest to pierwsza hybryda chłodzona cieczą. Jak skutecznie? Posiadanie 9 otwartych kart w Chrome, najwyższa jasność ekranu i połączenie Wi-Fi były w stanie odczuwalnie rozgrzać urządzenie. Po kilkudziesięciu minutach pracy tylna pokrywa stała się odczuwalnie cieplejsza, zaś prawa część obudowy, dokładnie tam, gdzie znajduje się procesor oraz układ chłodzący, nawet gorąca. Jest to dość niepokojące, gdyż pracowałem w chłodnym pomieszczeniu - przeniesienie się w cieplejsze warunki mogłoby okazać się ryzykowne.

Etui z klawiaturą pełni rolę ochronną dla ekranu i jestem bardzo ciekaw, czy wyraźnie plastikowe klawisze nie będą miały wpływu na stan szkła pokrywającego wyświetlacz. Po zamknięciu etui tablet jest automatycznie usypiany. Niestety w zestawie testowym nie znalazł się rysik, który uatrakcyjniłby przygotowywanie recenzji sprzętu i pozwolił sprawdzić go pod kątem jednego z najważniejszych scenariuszy użycia (tworzenie odręcznych notatek itd.).

Jeżeli pojawią się z Waszej strony jakiekolwiek pytania - zapraszamy do komentarzy. Postaram się znaleźć odpowiedzi na wszystkie Wasze (i swoje) wątpliwości. Zamieszczę je poniżej lub w samej recenzji.

Specyfikacja modelu:
Intel Core i3 2,3 GHz
Intel HD 520
4 GB RAM LPDDR3, 256 GB SSD
Ekran dotykowy o przekątnej 12 cali, 2160 na 1440 pikseli
Złącza: USB C, USB 3.0, 3,5 mm jack
Czytnik kart microSD
Kamery przednia oraz tylna - 1080p
Windows 10

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama