Acer

Acer szaleje w Nowym Jorku - jesteśmy na next@acer 2016

Konrad Kozłowski
Acer szaleje w Nowym Jorku - jesteśmy na next@acer 2016
4

Podczas konferencji next@acer 2016 w Nowym Jorku poznaliśmy jedne z najważniejszych produktów tajwańskiego producenta na ten rok. Wśród nich znajdziemy nowe urządzenia z serii dla graczy Predator, chodzony cieczą komputer 2 w 1 Switch Alpha 12, posiadający obracany o 360 stopni ekran Aspire R 15 oraz Chromebooki dedykowane… amerykańskiej armii.

Xplova X5 - komputer rowerowy. Co to takiego? Zakupiona przez Acer firma, Xplova, odpowiedzialna jest za powstanie dedykowanego rowerzystom komputera. Wyposażony jest we wszystkie potrzebne sensory oraz kamerę. Ta może rozpocząć nagrywanie w określonych okolicznościach, na przykład gdy przekroczymy daną prędkość lub poziom BPM. Przygotowano także aplikację mobilną współpracującą z komputerem, którą zainstalujemy na smartfonie.

Przygotowano także grandPad - tablet skierowany do osób starszych, które są często wyłączone z życia towarzysko-społecznego poprzez nieobecność online. Tablet pozwolić ma łatwe utrzymywanie kontaktu.

Liquid Leap Fit - opaska fitness wspierana przez aplikację mobilną. Wśród jej zadań są na przykład przypomnienia o wzięciu leków, a pod koniec każdego dnia przygotowywane są podsumowania z tego, jak udaje nam się osiągać cele. W opasce znalazł się też czytnik pulsu, a powiększona bateria umożliwi na dłuższy czas pracy na baterii. Liquid Zest Plus jest natomiast smartfonem Acera, wewnątrz którego umieszczono baterię o pojemności 5000 mAh wspierającą szybkie ładowanie. W kwestiach fotograficznych postawiono na Tri-Focus.

Jade Primo z Windows 10 Mobile, którego poznaliśmy podczas IFA w Berlinie w zeszłym roku, doczekał się większego kompana - psuedo-laptopa, do którego podłączymy smartfon. Dzięki temu tryb Continuum będzie wyświetlany na jego ekranie, a do naszej dyspozycji będą ponadto klawiatura oraz touchpad.

Acer nie ma żadnych zamiarów zrezygnować z walki o klientów-graczy. Seria Predator, w której skład wchodzą smartfon, tablet, laptopy, monitory i komputery stacjonarne, doczekała się nowych członków. Pierwszy z nich to Predator 17 X, posiadający 17-calowy ekran, „desktopowe komponenty” oraz aż 3 wentylatory. Przejdźmy więc do specyfikacji tego „potwora”. W środku znalazł się procesor Intel Core i7-6820HK 2,7 GHz oraz karta graficzna NVIDIA® GeForce® GTX 980. Nie mogło zabraknąć trybu turbo, który „rozpędzi” taktowanie procesora do 4,0 GHz. Ekran wspiera technologię NVIDIA G-SYNC, a klienci będą mieli do wyboru dwie wersje: matrycę Full HD IPS (1080p) lub Ultra HD IPS (2160p). Całość uzupełniają pamięć RAM DDR4 oraz dyski SSD, których wewnątrz może się znaleźć aż 3. Acer zastosował nawet specjalną kartę sieciową Killer DoubleShot Pro, która potrafi jednocześnie korzystać z połączenia Ethernet oraz Wi-Fi. Acer stawia też na złącze Thunderbolt 3, które jak wiemy oferuje większa przepustowość od USB 3 – za przykład jego wykorzystania podaje się aż dwa ekrany 4K 60 fps.

Laptopy Predator od początku serii oferowały nietypowe rozwiązania związane z chłodzeniem i nie inaczej jest tym razem. Wewnątrz obudowy umieszczono 3 wentylatory – pierwszy z nich, znajdujący się pod klawiaturą, pobiera z zewnątrz chłodne powietrze, zaś pozostałe dwa odpowiadają za odprowadzenie ciepła na zewnątrz obudowy. Predator 17X , podobnie jak starsze modele, posiada technologie DustDefender i CoolBoost pozwalające kolejno na usuwanie kurzu z wewnątrz komputera oraz zwiększenie skuteczności wentylatorów. Podświetlana kolorami RGB na życzenie klawiatura również znalazła się w tym modelu. Są to bliźniacze funkcje do tych, które obecne są w poprzednich wersjach, na przykład Predatorze 15.

Predator G1 to natomiast komputer stacjonarny o kompaktowych rozmiarach, w porównaniu do poprzednika Predatora G6. To co znajdziemy w środku, jest jednak dalekie od minimalizmu, ponieważ do czynienia mamy z obudową o pojmności 16l, a w środku niej procesor Intel Core szóstej generacji, do 64 GB pamięci RAM i karta graficzna GeForce Titan X. Desktopowy Predator również wyposażono w kartę sieciową Killer DoubleShot Pro, wyświetlaniem obrazu zarządza, technologia NVIDIA G-SYNC, a za udźwiękowienie zestaw Creative Soundblaster X-Fi MB5 pozwalają osiągnąć dźwięk przestrzenny 7.1

Niejako całości dopełnia monitor Predator Z1, następca Predatora X34 z zakrzywioną matrycą o rozdzielczości 2560 na 1080 pikseli, a wszystko to za sprawą jego ultraszerokich proporcji. Acer starał się umieścić wszystko, co dostępne i możliwe, by monitor służył graczom jak najlepiej, dlatego czas reakcji wynosi 4ms GTG, oferuje 100% pokrycie palety kolorów sRGB, a częstotliwość odświeżania wynosi 200Hz. Acer zapewnia,, że monitor posiada szeroki, bo wynoszący 178 stopni kąt widzenia. Miłym dodatkiem są kwestie estetyczne – wszystkie przewody podłączane do monitora schować można wewnątrz podstawy monitora.

Notebooki Predator 17 X będą dostępne w Polsce na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w cenie od 16 999 PLN. Komputery stacjonarne Predator G1 będą dostępne w Polsce w lipcu w cenach zaczynających się od 5 499 PLN. Monitory Predator Z1 będą dostępne w Polsce w czerwcu w cenach zaczynających się od 2 999 PLN.

Tajwański producent nie odpuszcza tematu hybryd. Tym razem wśród nowości pojawił się komputer oferujący obracany o 360 stopni ekran – Aspire R 15. Istotnym elementem konstrukcji są materiały, z jakich wykonano urządzenie. Metalowa obudowa uzupełniona jest szczotkowanym wykończeniem na górnej pokrywie, a dolna część zawiera w sobie cząsteczki srebra będąc w 40% wykonana z włókna szklanego. Zawiasy pozwalają na komfortowe ustawienie urządzenia w dowolnej pozycji. Z kwestii technicznych warto wspomnieć o obecnym wewnątrz procesorze Intel Core 6-tej generacji, który uzupełniony może być aż 12 GB pamięci RAM. Za grafikę odpowiada układ NVIDIA GeForce 940MX, a dla użytkownika dostępne będą port USB 3.1 typu C. Acer obiecuje, że dokonano znaczące poprawki w kwestiach obrazu i dźwięku, poprzez zastosowanie technologii Acer Color Intelligence, a także Acer TrueHarmony i Dolby® Audio™. Co ciekawe, komputer rozpoznając układ obudowy i położenie dostosowuje dźwięk wydobywający się z głośników urządzenia.

Nie sposób nie wspomnieć o Switch Alpha 12 - maszynie 2 w 1 nieposiadającej wentylatorów, a oferującej wydajność typowego laptopa. Osiągnięto to poprzez zastosowanie chłodzenia cieczą. Specyfikacja? Do wyboru będą modele z i3, i5 lub i7 szóstej generacji. Czas pracy na baterii ma wynieść około 8 godzin, ekran wyświetla obraz w rozdzielczości 2160 na 1440 pikseli i tutaj również znajdziemy wsparcie technologii Acer TrueHarmony w temacie dźwięku. Ekran wspiera 10 punktów dotyku oraz Acer Active Pen.

Podobnie jak podczas IFA, Acer i tym razem skorzystał z okazji przypominając nam o swojej pozycji lidera na rynku Chromebooków. Jaki postanowiła firma wykonać krok w tej chwili. Raczej mało kto spodziewał się po Tajwańczykach przygotowania takiej wersji notebooka z Chrome OS na pokładzie. Nowy Chromebook 14 for Work spełnia standard MIL-STD 810G, który ustalany jest przez amerykańską armię. Acer i w tym przypadku zdecydował się na wykorzystanie szkła przy wykończeniu obudowy komputera – zastosowano odmianę Vibrant Corning® Gorilla® Glass. Jak notebook wypada w testach wytrzymałościowych? By otrzymać wspominany certyfikat, komputer musi być odporny na: upadek z wysokości 122 cm, wysoką temperatura, niską temperatura, wilgotność, wibracje, deszcz, piasek i kurz. To nie wszystko, bo na klawiaturę Chromebooka możemy wylać aż 330ml płynu bez żadnych konsekwencji.

Jednak nie tyko konstrukcja i obudowa czynią go wyjątkowym. Jest to też pierwszy Chromebook z proesorami szóstej genracji od Intela, które goszczą w niemalże wszystkich dzisiejszych nowościach. Przekłada się to też na pracę na baterii, która wynosić ma nawet 12 godzin bez ładowania. Czas ten dotyczy jednak wersji z ekranem HD, ponieważ jeśli wybierzemy wydanie z wyświetlaczem Full HD będziemy musieli pogodzić się z 10-godzinnym czasem pracy na baterii.

Bardzo fajną ciekawostką okazuje się stacja dokująca dedykowana Chromebookowi. Podłączymy się do niej za pomocą kabla USB typu C, a z zamian otrzymamy dodatkowe porty, takie jak: DisplayPort, HDMI, dwa porty USB 3.1 (typu C) oraz 3 typowe złącza USB i wyjście na głośniki plus wejście na mikrofon. Tradycyjnie, Chromebook oferowany będzie w wielu wariantach specyfikacyjnych. Do wyboru będą wersje z wbudowaną pamięcią 16 lub 32 GB, a także 2, 4 lub 8 GB pamięci RAM. Acer Chromebook 14 (for Work) trafi na rynki w maju, a najniższa cena wynosić będzie 1549 złotych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu