Android

Pierwsze przecieki przed Google I/O. Oto Google Play Games

Tomasz Popielarczyk
Pierwsze przecieki przed Google I/O. Oto Google Play Games
7

Konferencja Google I/O za pasem, a w sieci pojawiają się pierwsze przecieki. Jedne są mniej wiarygodne, inne bardziej. Pojawiły się też kolejne informacje o Google Play Games, czyli internetowej platformie dla mobilnych graczy. Najprawdopodobniej to właśnie ona będzie jedną z nowości tego tygodnia....

Konferencja Google I/O za pasem, a w sieci pojawiają się pierwsze przecieki. Jedne są mniej wiarygodne, inne bardziej. Pojawiły się też kolejne informacje o Google Play Games, czyli internetowej platformie dla mobilnych graczy. Najprawdopodobniej to właśnie ona będzie jedną z nowości tego tygodnia. Co już wiemy?

O platformie gier dla Androida pisałem już jakiś czas temu. Wówczas były to jedynie plotki i domysły oparte na znalezionym w oprogramowaniu dla Google Glass kodzie. Tym razem pojawiły się informacje o wiele bardziej wiarygodne, które sugerują, że Google Play Games, bo taką nazwę ma nosić usługa, zadebiutuje już za kilka dni.

Serwis Android Police dotarł do najnowszej, ciągle jeszcze rozwijanej wersji aplikacji Google Play Services o numerze 3.1.36. W porównaniu do obecnego w sklepie wydania została ona wzbogacona o wspomnianą platformę. Jak to wygląda w praktyce?

W launcherze pojawia się nowa ikonka, dzięki której możemy uzyskać dostęp do ekranu z ustawieniami. Nie są one póki co zbyt rozbudowane. Znajdziemy tutaj jedynie możliwość konfiguracji, powiadomień, które będziemy otrzymywać od gier oraz od innych użytkowników platformy. Co ciekawe, w tym celu wykorzystywane jest Google+.

Prawdziwe rarytasy ukryto póki co w kodzie aplikacji. Potwierdza się tym samym to, co wyciekło kilka tygodni temu. Nowa platforma umożliwi przechowywanie naszych save'ów w chmurze i synchronizację ich z wieloma urządzeniami. Zabawę na smartfonie będziemy mogli kontynuować po powrocie do domu na tablecie. Z punktu widzenia bardziej rozbudowanych produkcji jest to fenomenalne rozwiązanie.

Nie zabraknie też elementu społecznościowego, czyli nawiązywania kontaktów między graczami oraz tworzenia pokojów gier. Wzorem Steama aplikacja zaoferuje nam również system osiągnięć. Tutaj jednak nie uświadczymy niczego niestandardowego, więc prawdopodobnie czekają nas wyzwania przypominające mocno chociażby te ze Steama. Wisienką na torcie będą natomiast systemy punktacji oraz tablice wyników.

Google Play Games zapowiada się bardzo interesująco, ale, co najważniejsze, jest projektem realnym, który prawdopodobnie zobaczymy już za kilka dni. Wprowadzenie nowej usługi może przynieść dwojakie korzyści - z jednej strony będzie to brakujący element w modelu rozrywki oferowanym przez Google Play, a z drugiej swoisty rodzaj promocji Google+ (zakładając, że w ostatecznym wydaniu znajdziemy więcej elementów integrujących obie platformy). Osobiście nie mogę się już doczekać premiery.

Zresztą to nie wszystko, co prawdopodobnie zaprezentuje na dniach kalifornijska firma. Inne przecieki mówią też o pokazaniu światu nowego, zunifikowanego ze wszystkimi usługami komunikatora Google Babel, a także kolejnej wersji Androida oznaczonej numerkiem 4.3. Nieoficjalnie mówi się też o webowej wersji Google Now, która całkowicie wyprze leciwe już iGoogle. Zapowiada się gorący tydzień.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleMobileAndroidGrySmartfon