Polska

Pierwsze polskie komunikatory - Przeżyjmy to jeszcze raz

Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

Reklama

Komunikacja to pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam na myśl, słysząc słowo Internet. Od samego jego początku towarzyszyła nam i u nas. Na począt...

Komunikacja to pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam na myśl, słysząc słowo Internet. Od samego jego początku towarzyszyła nam i u nas. Na początku poprzez email, grupy dyskusyjne czy nawet IRC-a. Jednak, jak wszystko, co w sieci, tak i komunikacja zmierzała w kierunku uproszczenia i przyspieszenia. Naturalną konsekwencją tego było powstanie odpowiedniego narzędzia ku temu, jakim były komunikatory.

Reklama

U nas to wszystko zaczęło się mniej więcej w 2000 roku. W tym czasie na świecie prym wiodły takie pozycje jak ICQ czy Odigo, u nas pionierem był SMS Express, dzisiejsze GG. Do wpisu tego i wspominek z tego okresu skłonił mnie ostatni atak na Facebooku, typu likejacking, na który nabrali się również niektórzy moi znajomi, nawet ci, których nie podejrzewałbym o to, polegający na komunikacie o zapoznaniu się z treścią rozmowy o zrywaniu przez GG. Aby się zapoznać z jej treścią, należało wpisać w okno zasłaniające rozmowę - O S T R O, co automatycznie umieszczało taką wiadomość na tablicy Facebooka. Wierzę, że większość z nich zrobiła to z czystej ciekawości, potęgowanej wspomnieniami za tym komunikatorem, a więc zapraszam Was wszystkich, do krótkiej wyprawy w czasy, kiedy to się wszystko zaczęło.

SMS Express


Wprawdzie nie był to jeszcze komunikator, ale grzechem by było nie wspomnieć o nim. To był miniprogramik do wysyłania SMS-ów, poprzez popularne w tamtych czasach internetowe bramki polskich operatorów.


Udało mi się go nawet uruchomić, jednak serwery obsługujące już dawno wyłączone. Co ciekawe GG pozbyło się tych domen, zarówno http://www.smsexpress.pl/ jak i http://www.sms-express.com/.

Gadu-Gadu 4.0


To jest program z 2001 roku, który powstał na bazie SMS Express, który to był nadal jedną z ważnych jego funkcji, dodatkowo oferujący wtedy zakładanie kont, do których przydzielano numery identyfikacyjne, co pozostało do dziś. Z tą różnicą, że na początku numery te wracały do puli po pół roku nieaktywności. Dziś już są przydzielane na stałe.

Reklama


Niestety nie udało mi się i tu zrobić zbyt wiele, nie działa połączenie z serwerem na posiadany numer GG, jak i zakładanie nowego.

Reklama

Gadu-Gadu 6.0


To chyba najpopularniejsza wersja Gadu-Gadu w historii tego komunikatora z 2004 roku i najstarsza, która działa do dziś. Jeszcze przez wiele lat była stawiana za wzór dla pojawiających się nowych coraz bardziej ociężałych wersji GG.


W 2006 roku powstało GG oznaczone numerkiem 7.0 i od tego czasu było już coraz gorzej. Jak to wygląda dziś, wszyscy wiemy.

WP Kontakt

Wróćmy teraz do 2001 roku, bo w tym samym roku czołowe polskie portale wydały swoje pierwsze wersji własnych komunikatorów, którym to nigdy nie udało się przebić w popularności wyżej opisanego pioniera.

Reklama


To był komunikator, drugi obok GG, z którego korzystałem w tamtych latach.


Tutaj udało mi się połączyć jedynie poprzez serwery chrome.pl.

Spik


W 2005 WP Kontakt zmienił się w komunikator o nazwie Spik. Z tej wersji już nie korzystałem. Niemniej działała tak samo w oparciu o sieć Jabber i nadal można się logować, podobnie jak przez WP Kontakt, do wybranych serwerów.


OK - Onet Komunikator


Znowu wracamy do 2001 roku, kiedy to Onet również próbował swoich sił, ale szybko zarzucił ten pomysł. Wydano zaledwie kilka wersji tego komunikatora do 2002 roku i zaprzestano rozwijania go w tym samym roku. Później, jak wiemy, dogadali się z Skype na dedykowaną wersję tego komunikatora dla użytkowników portalu Onet.pl.

Nie znalazłem w sieci instalacyjnej wersji tego komunikatora.

Tlen.pl


2002 rok to czas powstania jedynego komunikatora wśród portali, którego można pobrać z serwisu jego twórców do dziś i to na wszystkie trzy platformy systemowe. Wprawdzie nie rozwijany od 2011 roku, ale nadal działa, prócz czatów, które to były mocno popularne kiedyś.


Moje stare konto nie działało już, a założenie nowego mocno odstrasza.


Trzeba wypełnić wszystkie pola z formularza, chyba nawet GG nie wymaga aż tylu danych. Niemniej udało się:


To jest ostatnia, najnowsza jego wersja. Ze starych wersji odnalazłem tą oznaczoną numerkiem 5.23.6.3.


Stefan


Dla porządku i uzupełnienia oferty w tym temacie polskich portali, wypada wspomnieć i o Interii, która dosyć późno, bo dopiero w 2006 roku wydała swój komunikator Stefan, który również już nie działa i nie udało mi się go uruchomić.


Miło wspominam tamten czas, testowanie nowych wersji czy poznawanie nowych ludzi. Z tych wszystkich wymienionych pozycji, najbardziej zapadł mi w pamięci, wbrew pozorom nie Gadu Gadu, a komunikator WP Kontakt. Poznałem dzięki niemu wielu ciekawych ludzi i chyba więcej niż przez GG. Już wtedy można było odnieść wrażenie, że na GG siedzi jakby ta gorsza część internautów. Tony spamu i łańcuszków. Na Kontakcie było zupełnie inaczej. Przyrównując do dzisiejszych czasów można by powiedzieć, że Gadu Gadu=NK, WP Kontakt=Facebook.

Niestety dotrwał do teraźniejszości jedynie GG, nadal jest rozwijany już jako istny kombajn, nadal z milionami użytkowników, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że czas takich programów dobiega końca przez serwisy społecznościowe, gdzie komunikator jest ich częścią składową i to z nich częściej się korzysta w miejsce osobnych, dedykowanych temu aplikacji.

Dajcie znać, z jakich Wy komunikatorów kiedyś korzystaliście, a może jakieś pominąłem. Celowo nie wspominałem tu multikomunikatorów, to jakby osobna i nowsza historia. Osobiście korzystałem w tym temacie z Mirandy, a był jeszcze przecież KONNEKT czy działające nadal AQQ i WTW. To też kawał historii polskiego internetu, ale może już innym razem:)

Źródła: Wikipedia, Wayback Machine - Internet Archive, Stare wersje programów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama