Microsoft

Pierwsza Microsoft Lumia już jest – poznajcie Lumię 535. Znamy polską cenę!

Konrad Kozłowski
Pierwsza Microsoft Lumia już jest – poznajcie Lumię 535. Znamy polską cenę!
29

Zgodnie z zapowiedziami, w ten szczególny dla Polaków dzień, poznaliśmy nowy model Lumii. Tak jak się spodziewaliśmy, jest to następca mało udanej Lumii 530, dlatego nadzieje i oczekiwania wobec modelu 535 są niemałe. Niemały jest też sam telefon - ekran z przekątną równą 5 calom oznacza, że to najp...

Zgodnie z zapowiedziami, w ten szczególny dla Polaków dzień, poznaliśmy nowy model Lumii. Tak jak się spodziewaliśmy, jest to następca mało udanej Lumii 530, dlatego nadzieje i oczekiwania wobec modelu 535 są niemałe. Niemały jest też sam telefon - ekran z przekątną równą 5 calom oznacza, że to najprawdopodobniej koniec mniejszych smartfonów.

Microsoft określa swój nowy model skrótem "5x5x5", dla którego inspiracją są wspomniane 5 cali dotyczące przekątnej ekranu typu IPS LCD o rozdzielczości qHD (960 na 540 pikseli), dwa aparaty z matrycą 5-megapikselową - z przodu i z tyłu oraz zestaw pięciu usług Microsoftu: Skype, Office, OneDrive, asystent Cortana i OneNote Telefon sprzedawany będzie w dwóch wersjach: z jednym i z dwoma slotami na kartę SIM. Na pokładzie znajduje się Windows Phone 8.1 z aktualizacją Lumia Denim, więc po wyjęciu z pudełka będziemy od razu dysponować najnowszym wydaniem oprogramowania.

Pięciomegapikselowa kamera okazuje się być dokładnie ta sama, którą znamy z Lumii 730/735 - oferuje szeroki kąt widzenia sprawdzający się przy zdjęciach selfie czy rozmowach na Skypie. Zdjęcia wykonywane obydwoma aparatami powinny prezentować się całkiem nieźle, lecz co do kwestii nagrywania wideo mam pewne obawy - maksymalna rozdzielczość nagrań wynosić będzie 848 na 480 pikseli przy 30 klatkach na sekundę. Wewnątrz Microsoft umieścił czterordzeniowy procesor Snapdragon™ 200 1.2 GHz i 1GB pamięci RAM. Pamięć wenętrzna wynosi 8GB, lecz obecny slot na kartę pamięci tyu microSD pozwoli rozszerzyć ją nawet o dodatkowe 128GB. Bateria posiada pojemność 1905 mAh.

Cieszy więc spora ilość pamięci RAM - Microsoft kończy z budżetowymi modelami dysponującymi tylko 512 megabajtami RAM-u, lecz musiał połakomić się o umieszczenie naprawdę dużego ekranu, co mnie nieco martwi. Nie wszyscy są nadal przekonani do tak dużych smartfonów, więc rozmiar Lumii 535 może co poniektórych zniechęcić.

Oczywiście Microsoft kładzie ogromny nacisk na to, jakie usługi i aplikacje wprost od tej firmy znajdują się fabrycznie na Lumii 535. Wśród nich znajdziemy pakiet Office, usługę OneDrive, zestaw aplikacji fotograficznych i dotyczących edycji wideo, mapy oraz świetną nawigację offline - wszystko to, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić.

Jak przystało na telefon z serii Lumia, model 535 dostęny będzie w kilku wersjach kolorystycznych, a dokładnie sześciu: czarnej, białej, niebieskiej, zielonej, szarej i pomarańczowej. Cena ma się wahać w okolicach 110 euro, więc po zwykłych przeliczeniach otrzymujemy kwotę na poziomie 465 złotych. Jaka będzie oficjalna polska cena tego modelu? Na oficjalnej stronie jak na razie widnieje informacja "wkrótce", więc musimy jeszcze odrobinę zaczekać.

Aktualizacja:

Znamy polską cenę!

Dzisiejszego poranka poznaliśmy oficjalną polską cenę najnowszej Lumii 535. Będzie ona wynosić 499 złotych (dotyczy także modelu Dual SIM) i sprzedawana będzie w kolorach zielonym, pomarańczowym, białym, niebieskim i czarnym od stycznia 2015 roku.

Oficjalna strona Microsoft Lumia 535.
Porównanie Lumii 520, 530 i 535 na stronie Microsoftu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftLumiaLumia 535