Piątek trzynastego, dzień wywołujący spore emocje. Co ciekawe, w lutym trzynasty też wypadał w piątek. Pewnie nie umknie to uwadze wszelkim wróżbitom ...
Piątek trzynastego, dzień wywołujący spore emocje. Co ciekawe, w lutym trzynasty też wypadał w piątek. Pewnie nie umknie to uwadze wszelkim wróżbitom i twórcom teorii spiskowych. Nas bardziej interesuje jutrzejszy dzień: 14 marca, dzień liczby Pi. Ludolfina, bo i tak nazywana jest liczba Pi, przyciąga uwagę ludzi od kilku tysięcy lat. Chociaż odkrywane są kolejne jej aspekty, to π skrywa pewnie nadal wiele tajemnic.
Dlaczego akurat 14 marca jest dniem liczby Pi? Jeżeli ktoś nie wie, to zagadka nie jest trudna: trzeci miesiąc, czternasty dzień: 3,14 - najczęściej spotykany, najprostszy zapis liczby pi. Dzień obchodzony od roku 1988, a zatem nie jest to pomysł nowy. Stał się on dobrą okazją do szerzenia wiedzy na temat zjawiska, jakim jest liczba pi. Bo chyba można już mówić o zjawisku - liczba zajmuje bardzo ważne miejsce w matematyce oraz innych naukach ścisłych, ale wykracza poza te ramy, stała się częścią kultury masowej, sztuki, uczyniono z niej produkt.
Jeżeli ktoś chciałby poznać garść informacji na temat π, to odsyłam do tekstu: Trzy i... miejsca po przecinku, czyli determinacja postępu autorstwa dr Marzeny Filipowicz-Chomko z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Na zachętę przywołam fragment:
Wzmianki o liczbie Pi możemy odnaleźć już w Biblii. Czytamy w niej "Później stworzył morze z roztopionego metalu, o długości dziesięciu łokci od brzegu do brzegu; było idealnie okrągłe, o wysokości pięciu metrów i nić o długości trzydziestu łokci opasywała je naokoło". Z podanych w tym tekście danych wynika, że według Biblii wartość Pi wynosiła 3. Obecnie wiemy jak dalece jest to niepoprawne.
Czytaj dalej poniżej
Tekst nie wyczerpuje oczywiście tematu, bo na to potrzebowalibyśmy kilku książek, ale to dobry punkt wyjścia. Do czego? Do imprez, jakie organizowane są z okazji dnia liczby Pi. W swoje mury zaprasza m.in. wspomniana przed chwilą Politechnika Białostocka. Udział w imprezie jest bezpłatny, zaleca się jednak rejestrację. Na co mogą liczyć jej uczestnicy? Na dobry początek wykład: Od antycznej liczby Pi do elektronicznych treści uczących w matematyce i informatyce. Następnie enigma i jej matematyczne aspekty, o których opowie prof. Czesław Bagiński. Po więcej informacji odsyłam na stronę PB.
W obchody dnia liczby Pi postanowił włączyć się także Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Organizowana na Pomorzu Noc Matematyki będzie miała miejsce już dzisiaj - impreza startuje o 18.00. Przewidziano wykłady, konkursy, łamigłówki, gry. Podobnie będzie jutro, impreza potrwa od godzin rannych do południa. Nie ma ograniczeń wiekowych, organizatorzy zapraszają wszystkich, bo każdy może się czegoś nauczyć. Zwłaszcza, że rok 2015 został ogłoszony na Pomorzu Rokiem Matematyki. Harmonogram gdańskiej imprezy znajdziecie pod tym adresem.
Koniec atrakcji? Nie:
13 i 14 marca w Centrum Hewelianum zaplanowaliśmy całą moc atrakcji - wspólnie z Wami będziemy budować geodezyjną kopułę, łamać szyfry, trenować układanie kostki Rubika, czy grać w gry planszowe. Podczas Dnia Liczby Pi czekają nie tylko zabawy, gry i warsztaty - przekonamy Was również, jak bardzo matematyka przydaje się w życiu codziennym oraz opowiemy, jak najlepiej się uczyć, żeby jak najwięcej zapamiętać!
Reklama
Odsyłam do harmonogramu imprezy, jest ona darmowa i warto wybrać się nawet całą rodziną. Mieszkańcom Olsztyna i okolic polecam natomiast wybrać się jutro do planetarium - bilety w cenie 3,14 zł.
Imprez w całej Polsce jest więcej i nie tylko we wspomnianych miastach obchodzony jest dzień liczby Pi. Na Festiwal Matematyki zaprasza Politechnika Warszawska, rozbudowanym harmonogramem może się pochwalić Uniwersytet Śląski, który będzie musiał konkurować z tagami IEM. Zakładam jednak, że ich sale nie będą puste, bo program naprawdę ciekawy. Jeżeli wiecie o wydarzeniach organizowanych w innych miejscowościach, to napiszcie proszę w komentarzu. Liczę też na linki do ciekawych tekstów poświęconych liczbie Pi - tych nigdy dość.
Grafika tytułowa: youtube.com
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu