Ciekawostki

Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą pilnowały inteligentne roboty

PK
Piotr Kurek
0

W Japonii pokazano, jak w najbliższej przyszłości będzie wyglądała ochrona na stacjach kolejowych i metra. W Tokio porządku pilnować będą roboty.

Zanim Elon Musk zbuduje swojego humanoidalną maszynę kroczącą, minie jeszcze trochę czasu. Jednak kraj, z którego wywodzą się mechy i serie mang i anime o wielkich robotach walczących z najeźdźcami z kosmosu, ma swoje własne pomysły na rozwój rynku robotów. W zeszłym tygodniu w Tokio odbyło się święto robotyki — Japan Robot Week 2018, na którym przedstawiono wiele ciekawych nowinek technologicznych i pokazano światu najnowsze prototypy maszyn, które już w najbliższej przyszłości mogą służyć ludziom.

Zobacz też: Elon Musk chce zbudować wielkiego robota bojowego w stylu anime. I ja wierzę, że to zrobi

Święto się skończyło, jednak świat robotów idzie przed siebie i nie patrzy za siebie. Dziś dowiadujemy się, że japońscy inżynierowie z tokijskiego Industrial Technology Research Institute, firmy kolejowej Seibu Railway, firmy technologicznej Nihon Unisys oraz pracownicy Earth Eyes (firmy tworzącej rozwiązania AI) pracują nad robotem, który już za 2 lata będzie dbał o bezpieczeństwo turystów przybywających do Tokio na Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Perseusbot, bo tak nazwano zautomatyzowanego strażnika, mierzy 167,5 cm wysokości, 61 cm szerokości, 90,5 cm długości i waży 172 kg. Wyposażony w inteligentną kamerę będzie w stanie omijać przeszkody i bezproblemowo pokonywać między innymi płytki przystosowane dla osób niewidomych i niedowidzących, które wyposażone są w wypustki.

Perseusbot będzie w stanie wykrywać pozostawione bez nadzoru pakunki i bagaże, a także rozpoznawać sytuacje, w których pasażerowie przebywający na stacjach będą potrzebować nagłej pomocy lub zachowywać się podejrzanie i agresywnie, np. unosząc ręce do bójki. Robot nie będzie ingerował bezpośrednio w zdarzenia, ale dzięki wbudowanemu systemowi ostrzegania poinformuje odpowiednie służby — w tym osoby odpowiadające za bezpieczeństwo na stacjach.

Zobacz też: Robot przyszłości musi być uzdolniony artystycznie. Piękne, ale przerażające

Pierwsze publiczne demonstracje i testy Perseusbota zostaną przeprowadzone pod koniec przyszłego miesiąca. Jeśli będziecie w Tokio w dniach 26-30 listopada to warto udać się na stację Seibu Shinjuku w godzinach 10-16, by na własne oczy zobaczyć, jak będzie wyglądała przyszłość.

Źródło: Kyodo News

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: