Apple

Dziennikarze szpiegowani przez rządowych hakerów. Partia obwinia za to... Apple

Patryk Koncewicz
Dziennikarze szpiegowani przez rządowych hakerów. Partia obwinia za to... Apple
Reklama

Oprogramowanie inwigilujące zostało wykryte na smartfonach dziennikarzy z Indii. Amnesty International o szpiegostwo podejrzewa rządzącą partię.

Technologiczny świat obiegła głośna informacja o śledzeniu dziennikarzy przez rząd Indii przy pomocy oprogramowania Pegasus. Na światło dzienne wyciągnęli ją redaktorzy Washington Post, a w dochodzeniu wzięło udział Amnesty International. Organy rządowe, zamiast zająć się sprawą inwigilacji krajowych dziennikarzy, skierowały zarzuty w stronę Apple, bo to właśnie na smartfonach z nadgryzionym jabłkiem zostało zainstalowane oprogramowanie szpiegujące.

Reklama

Partia Bharatiya Janata oskarżona o szpiegowanie – w odwecie bierze Apple pod lupę?

Dziennikarze w Indiach stają się coraz bardziej zagrożeni inwigilacją ze strony rządu premiera Narendry Modiego, który już w poprzednich latach był oskarżany o zastraszanie mediów i nielegalne monitorowanie przeciwników politycznych. Wspomniany atak przy pomocy oprogramowania Pegasus datowany jest na październik bieżącego roku i dotyczy Siddhartha Varadarajana z redakcji The Wire i Ananda Mangnale z The Organized Crime and Corruption Reporting Project. Na ich iPhone’ach wykryto oprogramowanie szpiegujące, co potwierdza sierpniowe ostrzeżenia ekspertów Apple, ostrzegających niezależnych dziennikarzy przed potencjalną możliwością ingerencji rządowych hakerów w ich urządzenia.

Źródło: Depositphotos

Co ciekawe jednak partia Bharatiya Janata skierowała ostrze swojego gniewu nie we własne struktury, a w samo Apple, które zostało – jak donosi Amnesty International – zbadane przez rząd Modiego pod kątem bezpieczeństwa urządzeń. AppleInsider informuje, że wyżsi urzędnicy rządzącej partii posunęli się nawet do namawiania przedstawicieli Apple w Indiach, aby bagatelizowali wpływ ostrzeżeń o możliwym wykorzystaniu oprogramowania do inwigilacji.

„Nasze najnowsze ustalenia pokazują, że dziennikarzom w Indiach coraz częściej grozi bezprawna inwigilacja tylko za wykonywanie swojej pracy, a także inne narzędzia represji, w tym pozbawienie wolności na mocy drakońskich przepisów, kampanie oszczerstw, nękanie i zastraszanie” – Donncha O Cearbhaill, szef działu Laboratorium Bezpieczeństwa w Amnesty International

Rząd Modiego odmówił współpracy z komisją badającą sprawę, powołaną przez Sąd Najwyższy, tym samym nie potwierdzając ani nie zaprzeczając używania Pegasusa przeciwko dziennikarzom. Zamiast tego wszczął dochodzenie w sprawie powiadomień Apple o zagrożeniach. Gigant z Cupertino zgodził się współpracować przy dochodzeniu, które – jak donoszą amerykańskie media – ma być pełne spekulacji i nie ma jasnego terminu.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama