Są pomysły i wdrożenia, które Unia Europejska wprowadza, a którym bez zastanowienia możemy tylko przyklasnąć. Tak było ze zniesieniem opłat roamingowych (choć u nas z tym może być jeszcze różnie), tak jest teraz ze zniesieniem blokad regionalnych dla klientów usług streamingowych, czy to filmowych czy muzycznych, jak i dla dostępu do e-booków.
Prace nad zniesieniem tych blokad uwieńczone zostały rozporządzeniem Komisji Europejskiej w lutym tego roku, o czym już pisaliśmy, wczoraj Parlament Europejski przegłosował przepisy w tej sprawie.
Jedyne, co teraz stoi na przeszkodzie, by geoblokada została zniesiona w całej Unii Europejskiej, to zatwierdzenie nowych regulacji przez rządy krajów należących do Unii Europejskiej. Co wydaje się już być tylko formalnością.
Po wejściu w życie nowych przepisów osoby, które wykupioną mają usługę u takich dostawców jak Netflix, HBO GO czy Spotify, będą mogły z tych usług korzystać na różnego rodzaju wyjazdach zagranicznych, tak samo jak w kraju ojczystym.
Europoseł Jean-Marie Cavada:
Jeśli mieszkasz w Niemczech, ale wybierasz się do pracy lub na wakacje do rodziny w Hiszpanii, będziesz mógł tam korzystać z usług, z których korzystałeś w domu. Nowe regulacje obejmą nie tylko serwisy streamingowe, umożliwiające oglądanie filmów lub seriali online i słuchanie muzyki, ale dotyczą także dostępu do książek elektronicznych. Europejczycy od dawna czekali na te przepisy.
To jeśli chodzi o płatne usługi, dostawcy bezpłatnych usług będą mogli sami zdecydować, czy nadal będą blokować dostęp do swoich usług za granicą. Dodatkowo, aby zapobiec nadużyciom, dostawcy usług będą mogli weryfikować miejsce stałego zamieszkania swoich użytkowników, by wykluczyć te osoby, które przeprowadziły się na przykład do innego kraju, a wcześniej wykupiły daną usługę w poprzednim miejscu zamieszkania, czyli podobnie jak ma to miejsce w przypadku przepisów znoszących opłaty roamingowe.
Dyskusyjna pozostanie kwestia, jeśli chodzi o polskich dostawców, czyli Player.pl lub Ipla, gdzie mamy dostępne niektóre pozycje czy seriale za darmo, wszystko zależy tu więc od nich, bo w takich przypadkach UE pozostawia im wolną rękę, czy blokować te treści poza granicami naszego kraju czy nie.
Państwa członkowskie mają teraz 9 miesięcy na wdrożenie nowych regulacji. Nowe przepisy powinny więc zacząć obowiązywać na początku 2018 roku.
Photo: paulgrecaud/Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu